YAĞLI CİLT İÇİN MASKE TARİFLERİ

0

Çilek Maskesi: 3-4 olgun çilek, bir yumurta akı, 1-2 tatlı kaşığı gül suyu, 1-2 damla asilbent tentürü.
Yapılışı: Çilekler ezilip iyice kabartılmış yumurta akı ile karıştırılır. Gül suyu ve asilbent tentürü katılıp yüze sürülür. 10-15 dakika sonra yüz ılık maydanoz los­yonu ile çalkalanır.

Erik Maskesi: 1 adet olgun erik, birkaç damla badem yağı.
Yapılışı: İçi sarı, dışı siyah olgun eriğin iç kısmı küçük bir köşede ezilir. İçine birkaç damla badem yağı katılıp yüze uygulanır.

Domates Maskesi:1 adet olgun çatlaksız domates, yeterince kil.
Yapılışı: Domates ve kil karıştırılarak koyuca, pütürsüz bir krema haline getirilir, yüze sürülür. Maske kuruyunca yüz önce ılık, sonra soğuk su ile çalkalanır. Yağlı ciltler için en iyi temizleyici maskelerdendir.

Yumurta Akı Maskesi: Bir yumurta akı. 3-4 damla limon suyu yeterince yulaf unu.
Yapılış: Yumurta akı, lirnotı suyu ile kabartılın içine merhem kıvamını alacak kaçlar yuiaf unu katıldıktan sonra yüze (gerekirse boyna da) sürülür. 20 dakika bekle­dikten sonra yüz temizlenip soğuk su ile yıkanır.

Salatalık Maskesi: 2 yumurta akı, bir salatalık, bir tatlı kase limon suyu, çeyrek (1/4) tatlı kaşığı nane losyonu (çok iyi demlenmiş), bir tatlı kaşığı elma sirkesi.
Yapılışı: Yumurta akları iyice kabartıldıktan sonra diğer malzemeler de katılıp yüze sürülür. 1.5 dakika sonra yüz ılık su ile yıkanıp kurutulur. Maskeden ar­tan olursa, buzdolabında bir süre saklanabilir.

Yumurta akı maskesi: Yumurta akını iyice çırptıktan sonra içine bir çay kaşığı limon suyu koyun ve bekletmeden yüzünüze-boynunuza sürün.

Şeftali maskesi: Tüylü bir şeftaliyi mutfak robotundan geçirip saf olarak kullanın.

Yoğurt maskesi:1 çay kaşığı sade yoğurdu, arpa unu ile karıştırıp maskenizi hazırlayabilirsiniz.

Yağlı ciltler için limon maskesi: İki Limonun kabuğunu soyun. Bu kabukları iki çorba kaşığı suyun içinde üç dakika kadar bekletin. Daha sonra robotta püre halinde ezin. Temizlenmiş cildinize pamukla sürüp birkaç dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayıp, temiz bir havlu ile nazikçe kurulayın. Hemen arkasından nemlendiricinizi sürün.

Yağlı ciltler için kil maskesi: İki çorba kaşığı mayayı 2 tatlı kaşığı ılık suda eritin. Ardından içine 1 tatlı kaşığı toz şeker koyun ve karıştırın. Daha sonra üç çorba kaşığı kil ilave edin ve koyu bir kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Oda sıcaklığında on beş dakika beklettikten sonra yüzünüze sürün. Sırtüstü yatıp yarım saat bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Yağlı ciltler için patates maskesi: Bir adet patatesi haşlayıp iyice ezin. Üzerine bir su bardağı süt ve bir yumurta sarısı koyup iyice karıştırın. Bu karışımı ocakta biraz ısıtın. Ardından ılık bir şekilde yüzünüze sürüp 20 dakika bekleyin. Daha sonra önce sıcak sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayıp yumuşak bir havluyla kurulayın. Bu maskeyi ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Kil maskesi:Bir tatlı kaşığı kil, bir tatlı kaşığı bal ve yarım limon suyu iyice karıştırılır. Karışım, temizlenmiş cilde sürülür ve yaklaşık olarak yirmi dakika ciltte bekletilir. Daha sonra cilt, ılık su ile yıkanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.