YAĞLI CİLT BAKIMI

0

Temizleme:
Yağı kurutmak için sert deterjan bazlı sabunlar ve alkol yüklü ürünler kullanmayın.Bu ürünler cildinize zarar verebilir ve zaten fazla aktif olan yağ bezlerinin üretimini teşvik edebilir. Yağlı ciltler için formüle edilmiş yağ bağlayıcı bir likit ya da jel temizleyici deneyin. Kakao yağı temizleme kremi ya da lanolin gibi yağlı içeriği olan süper yağlı sabunlardan kaçının.
Nemlendirici:
Eğer ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız gliserin ve sodyun pyrrolidonecarboxylik asi gibi suyu çeken ve tutan nemlendiriciler kullanın. Bu maddeler yağlı parlaklığa neden olmadan suyu cildinizde tutar.

Yağlı Cilt Kuralları :

Herkes parıl parıl parlak bir cilt ister ama kimse bu parıltının yağdan kaynaklanmasını istemez. Düşünün bir kere: Elinizi alnınıza götürmenizle yağlı dokuyu hissetmeniz bir oluyor. Hemen elinizi çekiveriyorsunuz. Yazın işler daha da nahoş oluyor. Sıcakla beraber cildinizin ürettiği yağ miktarı da artıyor. Tüm yüzü yağdan parlayan bir yüzle geçirmekse hoş değil. Peki ne yapabilirsiniz? İşte bazı öneriler:

1. Cildinizi temizlemek için hafif bir jel ürün kullanın. Krem içeren temizleyiciler cildinizde kalıntı bırakabilir. Bu da yağlı bir görüntüye sebep olabilir.

2. Yüzünüzü günde 2 kezden fazla yıkamayın. Cildinizi fazla yıkamanız kurumasına sebep olabilir. Bu durumda da cilt daha çok yağ salgılar.

3. Mutlaka tonik kullanın. Kullandığınız toniğin alkol içermemesine dikkat edin. çünkü tonik ciltte kuruma yapabilir. Bunun yerine güvercinağacı (hamamelis) veya buna benzer yatıştırıcı özelliği olan maddeler içeren bir tonik kullanmaya özen gösterin. Toniği yüzünüzü jelle her yıkayışınızdan sonra kullanın.

4. Güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Gene jel olanları tercih etmekte fayda var.

5. Nemlendiricili fondötenlerden kaçının. Daha ileri yaşlar için üretilmiş fondötenlerde genellikle nemlendirici bulunur. Bu nedenle de yağ içerebilir. Bunlar yerine yağ içermeyen formülleri tercih edin.

6. Pudra kullanın. Fondötenin üzerine süreceğiniz yarı saydam bir pudra fondötenin bozulmadan cildinizde kalmasını sağlar hem de yağlı görünümün önüne geçer.

7. Cildin yağını almak için özel olarak hazırlanmış kağıtlardan kullanın. Bunları kullanırken makyajınızı bozmamaya dikkat edin. Ayrıca pudrayı da fazla abartmayın. Çünkü fazla pudra sürdüğünüzde ince çizgiler oluşabilir. Bu da ağır bir makyaj görünümü verir.

8. Maske yapın. Haftada bir veya iki kez uygulayacağınız killi bir maske gözenekleri temizler.

9. Cildiniz yağlıysa makyaj malzemelerinizi pudraları olanlardan seçin. Pudra halindeki far ve allık cildinizde daha uzun süre kalır.

10. Cildinizin daha da yağlandığını pul pul döküldüğünü fark ederseniz doktora görününüz.
11-En azından 15 günde bir yağsız güneşten koruyucu kullanın.

12-Fazla ovalayıp fırçlamayın. Yağ cildin koruyucu bariyeridir.

13-Cildinizi günde iki kereden fazla temizlemeyin.

14-İhtiyacınız yoksa nemlendirici kullanmayın.

15-Yağı yok etmek için pudralayıp durmayın cildinizin tebeşir gibi görünmesine yol açar.

Kozmetikler:
Yağ içermeyen ve su bazlı fondötenleri seçin. Ya da yağı kurutan fondöten ve pudraları kullanın. Toz allıkları tercih edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.