VİTAMİN NEDİR ?

0

Vitaminler yaşam için gerekli organik maddelerdir. Bedenlerimizin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereklidir. Birkaçı hariç vücudumuz tarafından üretilemezler.

Vitaminler büyüme ve canlılığın devamı için gereklidir. Tüm doğal besinlerde bulunurlar. Vitaminleri besinlerden yada diyet ürünlerden mutlaka almalıyız. Bütün gerekli vitaminleri almadan yaşamı sürdürebilmek imkansızdır.

Vitaminler Ne Değildir ?
Vitaminler besinlerin yerine geçmez. Hiçbir kalori içermezler. Protein, yağların, karbonhidratların yada başka besinlerin yerine geçmezler. Yani yemeyi durdurarak sadece vitamin alarak sağlıklı yaşamayı bekleyemeyiz.

Vitaminler Ne Yapar ?
Vitaminlerin yüzlerce değişik fonksiyonu vardır.

Örnek:
-Metabolizmayı hareket ettirir.
-Metabolizmayı düzenler.
-Kanama olduğunda pıhtılaşma sağlar
-Hücre büyümesini sağlar
-Siyah beyaz yerine renkleri görmemizi sağlar

Vitamin Eksikliği Nedir ?
Vücudumuz yeterli vitamin alamadığında vitamin eksikliği başgösterir. Bazı vitamin eksiklikleri o vitamini içeren besinler alınarak giderilebilir. Fakat bazıları hastalıklara yolaçar ve iyileşmesi zor komplikasyonlada neden olabilir.

Suda Eriyen Vitamin Ne Demektir ?
Suda içinde eriyen vitaminlere suda eriyen vitaminler denir bunlar: B ve C vitaminleridir. Bu vitaminler vücutta uzun süre depolanamazlar. Vücutta dolaşırlar ve ihtiyaç fazlaları böbrekler yoluyla dışarı atılır. Depolanamadıkları için günlük
takviyeleri gereklidir.

Yağda Eriyen Vitamin nedir ?
Yağda eriyen vitaminler karaciğerlerde ve vucütta yağ hücrelerinde depolanabilen vitaminlerdir. Vücut ihtiyaç duyduğunda depolanmış vitamini kullanır.
A,D,E, ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminler olup vücutta 6 aya kadar depolanabilirler.

Vitamin Takviyesi Gereklimidir ?
Vitamin hapı almalımıyız ?
Vitaminleri almanın en iyi yolu doğal besinlerin yenmesi şeklinde alınmasıdır.
Fakat yeterli vitamin alamadığınızı düşünüyorsanız vitamin alabilirsiniz. Vitamin alırken doktorunuza danışmalısınız, bazı durumlarda ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri alsanız da vücudunuz bu vitaminleri ememez bu durumda doktorunuzun önerileri önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.