Testis İltihabı ve Tedavisi

0

Orşit (Testis İltihabı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 

Orşit bir ya da iki testisin (yumurtalık) iltihabıdır. Genellikle kabakulak, verem veya sifilis enfeksiyonlaından sonra görülür.

Belirtileri

Testislerin daha çok viral daha az da bakteriyel enfeksiyonudur. Mikroorganizmalar testislere kan yoluyla ulaşır.
Testislerin biri ya da her ikisi büyük ve ağrılıdır.Skrotumda ağırlık hissi, ağrı ve şişmeyle karakterize bir durumdur. Skrotum adı verilen testisleri kaplayan kese şiş ve kırmızı görünümlü olabilir. Testislerden sperm taşıyan kordonlarda şiş ve hassas olabilirler. Hastanın genellikle ateşi yüksektir. Kabakulağa bağlı enfeksiyonlarda şikayetler kabakulak belirtilerinden 3-4 gün sonra görülürler. Bazen hastalanan testisin boyutu küçülür ve öyle kalır.

Kabakulak orşitinde testislerdeki ağrı ve şişlik parotit başlangıcından 4-6 gün sonra başlar,vakaların %70’i tek taraflıdır. Klinik tablo bazen sadece ağrı ve şişlikle sınırlı iken bazı vakalarda da ateş bulantı, kusma tabloya eşlik edebilir. Hafif vakalar bir ağır vakalar 3-4 haftada iyileşir.
Bakteriyel orşitte başlıca bulgular ateş, bulantı, kusma testislerde ağrı ve şişliktir. Ağrı genellikle inguinal bölgeye yayılır, fizik muayenede akut hidrosel, skrotum ağrılı ödemli ve üzeri eritemlidir.

Nedenleri

Çeşitli infeksiyöz etkenler, bu arada frengi, belsoğukluğu ve verem orşite neden olabilirler. Özellikle 15-25 yaş arası genç erkeklerde görülen kabakulak infeksıyonları önlem alınmadığı takdirde testislere yayılır ve orşite neden olabilir.

Teşhis

Doktor skrotumdaki şişliği dikkatle inceleyecektir, çünkü orşitin semptomları, epididimit ve testisleri etkileyen başka şartlarda ortaya çıkan belirtilenle karıştırabilir.
Doktor idrar testi ve başka testler de yaparak orşite bağlı olabilecek diğer enfeksiyonları araştırır.
Orşit testislerin birine veya her ikisine zarar vererek kısırlığa ve organların küçülmesine neden olabilir.

Tedavi

Eğer ilk 36 saat içinde kalçadan kabakulak serumu yapılacak olursa mikrobun testislere yayılması önlenebilir. Ayrıca bu gibi şahıslara hastalığın başlangıcından itibaren antibiyotik verilerek orşitin önlenmesine çalışılmalıdır.
Tedavi için ağrıyı azaltan ilaçlar, bazen kortizon ve antibiyotikler önerilir.Ancak kabakulak gibi viral (virüslerin neden olduğu) enfeksiyonlarla birlikte olduğu zaman, istirahat etmek ve ağrı kesici ilaçlar almak gibi geleneksel yollar izlenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.