Talasemi

0

Bir kansızlık çeşidi olan talasemi, oksijenin bedende dolaşımından sorumlu, kandaki en yaşamsal pigment olan hemoglobinin hatalı üretilmesi nedeniyle oluşur.

Bu genetik bozukluk genellikle Asya ve Akdeniz kökenli kişilerde görülür. Talaseminin şiddeti çocuğun ana-babadan bir ya da iki anormal gen almış olması durumuna bağlıdır. Eğer yalnızca bir gen varsa, çocukta hiçbir belirti görülmeyebilir- ancak bu problemi :.lan kadınlar gebelik sırasında anemi belirtileri gösterebilirler. Bu duruma talasemi minör denir.

Hem anne hem de babadan geçen :ilasemi genleri, ana rahminde ve ilk bebeklikte bedende üretilen hemoglobin aşında çocuğun bir daha hemoglobin üretememesine neden olur. Bu sorun rotansiyel olarak öldürücü bir hastalıktır, ima tedavi ile hafifletilebilir. Hastalığın su çeşidine majör talasemi ya da Cooley Hastalığı denir.
Eğer bir bebekte majör talasemi çeşidi varsa, 12 aylığa kadar kronik anemi r.astası olur ve soluksuz kalma ve ?eslenme bozukluğu gibi belirtiler gösterir. Alyuvarlar hızla bozularak karaciğerve dalağın büyümesine neden olur, bunun sonucu olarak bebeğin karnının şiştiği görülür.Tedavi edilmeden bırakılırsa, omuriliği genişlemeye başlar ve olağandışı kemik büyümesine ve kafatasının irileşmesine neden olur. Beden büyümesi durur ve çocuk erken bebeklik çağında ölür. Talasemi kan örneğinin mikroskopta incelenmesi ile teşhis edilir. Eşinizin ya da sizin talasemili akrabalarınız varsa çocuk yapmadan önce bir genetik uzmanına danışmanız önerilir.

TEDAVİ
Talasemili çocuk başarıyla tedavi edilebilir, ancak hastalığın çok erken teşhis edilmesi gerekir, çünkü kan nakillerinin ömür boyu her üç-dört haftada bir yapılması gerekmektedir.

Düzenli olarak kan nakli yapılması demir birikimine neden olur, fazla demir birikimini önlemek için bazı enjeksiyonların yapılması gerekir. Dalağın alınması gerekli görülebilir. Daha ilerideki dönemde kemik iliği nakli de söz konusu olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.