Siyatik Nedir?

0

Siyatik neden olur?

Siyatik, siyatik sinirin neden olduğu bir ağrıdır . Bu sinir, alt sırtınızdan kalçalarınız ve her bacağınızdan aşağı doğru iner. Genellikle siyatik vücudunuzun sadece bir tarafını etkiler. Siyatik ağrısı şiddetli olsa da, çoğu durumda birkaç hafta içinde iyileşir.

Siyatik Belirtileri

Alt omurganızdan kalçanıza ve bacağınızın arkasına kadar uzanan ağrı, siyatik rahatsızlığının ana belirtisidir. Sinir yolu boyunca neredeyse her yerde ağrı hissedebilirsiniz.

Ağrı, hafif bir ağrıdan keskin, yanma hissine veya dayanılmaz bir ağrıya kadar değişebilir. Bazen bir sarsıntı veya elektrik çarpması gibi hissedilebilir. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda kötüleşir.

Bazı hastalarda ayrıca etkilenen bacakta uyuşma, karıncalanma veya kas zayıflığı belirtileri vardır. Bacağınızın bir kısmında ağrı, başka bir bölümünde uyuşma olabilir.

Siyatik nasıl teşhis edilir

Fizik muayene sırasında doktorunuz kas gücünüzü ve reflekslerinizi kontrol edebilir. Ayak parmaklarınızda veya topuklarınızda yürümeniz veya çömelme pozisyonundan yükselmeniz istenebilir. Siyatik nedeniyle ağrı genellikle aktiviteler sırasında kötüleşir.

Röntgen
Röntgen, bir sinire baskı yapan aşırı kemik büyümesini ortaya çıkarabilir.

MRG
MRI, fıtıklaşmış diskler gibi kemik ve yumuşak dokuların ayrıntılı görüntülerini üretir.

CT tarama
Omurganın görüntülenmesi için bir BT kullanıldığında, X Işınları alınmadan önce omuriliğinize bir kontrast boya enjekte edilebilir. Boya daha sonra taramada beyaz görünen omuriliğiniz ve sinirleriniz etrafında dolaşır.

Elektromiyografi (EMG)
Bu test, sinirler tarafından üretilen elektriksel uyarıları ve kaslarınızın yanıtını ölçer. Bu test, fıtıklaşmış disklerin veya spinal kanalınızın daralmasının neden olduğu sinir sıkışmasını doğrulayabilir.

Siyatik Ağrısı Tedavisi

Doktorunuz aşağıdaki tedavilerden bazılarını önerebilir;

İlaçlar
Bunlar, doktorların siyatik ağrısı tedavisi için size reçete edebileceği türden ilaçlardır.

  • Antienflamatuarlar
  • Kas gevşeticiler
  • Trisiklik Anti-depresanlar
  • Nöbet önleyici ilaçlar

Fizik Tedavi
Hastaların durumu iyi olduğunda doktor, gelecekteki yaralanmaların önlenmesine yardımcı olmak için bir rehabilitasyon programı tasarlayabilir. Bu genellikle kişinin duruşunu düzeltmek ve esnekliğini artırmak için egzersizler içerir.

Steroid Enfeksiyonları
Kortikosteroidler, tahriş olmuş sinir çevresindeki iltihabı baskılayarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Etkiler genellikle birkaç ay içinde olur. Alabileceğiniz steroid enjeksiyonlarının sayısı sınırlıdır, çünkü enjeksiyonlar çok sık meydana geldiğinde ciddi yan etki riskleri artar .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.