Sigara ve Tütün Bağımlılığı

0

Tütün 4000’den fazla madde içeren bir zehirdir. Tütün kullanımının farklı iki boyutu vardır. Bunlar hem sağlık hem de ekonomi üzerine olan zararlı etkileridir. Tütün içimi, amfizem, bronşit ve akciğer kanserinin %85’nin sebebidir. Tütün, ayrıca 35 yaş ve üzeri ölümlerin en sık etkenidir. 1995 yılında, tütün kullanımının neden olduğu hastalıklara bağlı ölüm sayısı yaklaşık 3 milyondur. Dünya bankası, tütün kullanımına bağlı oluşan hastalıkların tedavisinin ek maliyetinin yıllık 200 milyar doların üstünde olduğunu tahmin etmektedir.

Sigara içen çoğu kişi, tütünün sağlık üzerine zararlı etkilerini duymalarına rağmen sigara içmeye devam etmektedir. Tütüne bağlı bir hastalığı olmasa bile, tütün kullanan hastalar bu konuda uyarılmalı ve acilen sigara bıraktırılmalıdır. Tütün bağımlılığı, relapslar ve remisyonlarla seyreden ciddi ve kronik bir hastalıktır. Bu yüzden klinisyenler, tütün bağımlılığını tedavi etmek zorundadır.

Kısa ve yoğun bıraktırma tedavileri olmak üzere ana iki tedavi yöntemi vardır. Hem kısa hem de yoğun klinik girişimlerle sigarayı bıraktırmayı arttırırlar. Ancak yoğun tedavi kısa tedaviden daha etkilidir. Yoğun klinik girişimler özel bir sağlık programı olduğundan, programda çalışan klinisyenler uzmanlaşmış olmalıdırlar. Değerlendirme, klinisyen sayısı ve branşı, programın yoğunluğu ve formatı, destek ve davranış tedavilerinin tipi ve farmakoterapi yoğun klinik girişimlerinin başarısında önemli parametrelerdir. Bu derlemede, sigara bırakma tedavisinin gelişimi ve tedavi tipleri özetlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.