ŞAMPUAN SEÇİMİ

0

Zaman, para ve enerji…Saçlarımızın güzelliği için bu üçlüyü nasıl da sınırsızca harcarız. Oysa sağlıklı saçlar için biraz da bilinçli olmak gerekiyor. Doğru uygulanan bir bakım programıyla ışıltılı, canlı ve kolaylıkla şekil alan saçlara kavuşmak işten bile değil…
Saçın, baş derisi altında kalan kısmı kök;saçın beslenmesini s ağlayan küçük bir depo niteliğinde. Bunun boyutu saç telinin kalınlığını belirliyor. Saç derisinden salgılanan yağ yüzünden tıkanan kökün iyi beslenmesi mümkün değil. Bu da saç telinin kalitesini düşürüyor.
Şampuan seçimi önemli. İyi şampuan, saç derisinde biriken yağı giderecek ve saç derisine zarar vermeyecek kadar hassas olmalı.

Şampuan saç bakımının ilk adımıdır.
Seçerken saçınızın yapısına ve gereksinimlerine uygun olanları tercih edin. Unutmayın…seçim kadar doğru uygulama da önemlidir.

-Şampuandan önce saçınızı mutlaka fırçalayın. Böylece saçınız birikmiş olan tozlardan arınacak ve şampuanın etkisi artacaktır.
-Şampuanı saçınıza uygulamadan önce avucunuza dökün.
-Şampuanlama sırasında parmak uçlarınızla saç derinize hafif masajlar yaparak kan dolaşımını hızlandırın.
-Saçınızı şampuanlıyken seyrek dişli bir tarakla tarayın.
-Ilık suyla bolca durulayın.
-İyice durulandıktan sonra parlaklık kazandırmak için diplerden uçlara soğuk su tutun.

Saçlar da masaj ister. Masaj, tüm vücutta olduğu gibi, saç derisinde de mucizevi etkiler yapar. Kan dolaşımının güçlenmesini, gergin kasların rahatlamasını sağlar. Masaj yaparken, saç derinizi tırnaklarınızla çizmemeye dikkat edin.
Saçlarımızı, vücudumuzda olan biteni gösteren bir barometre olarak nitelendirebiliriz. Bu yüzden iyi ve dengeli bir beslenme, saçlar üzerinde olumlu etkiye sahiptir. En geç öğle saatlerine kadar alınan protein, taze meyve, tahıl, kepekli ekmek tüketmek, güzel saçlara sahip olmak için önemli. Bol su içmeyi de ihmal etmeyin.
Saçımızın düşmanları ise; endüstriyel kirlilik, güneş, ısı, nem, deniz ve havuz suyu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.