POTASYUM MİNERALİ

0

Görevleri nelerdir:
Hücre içi ve dışında sıvı ve mineral dengesine yardım eder.
Kan basıncının düzenlenmesini sağlar.
Sinir impulslarının ve uyarılarının iletimine yardım eder.
Kaslarınızın kasılmasına yardım eder.
Yeterli miktarda almazsanız:

Sağlıklı bireylerde potasyum yetersizliğine çok az rastlanır. Fakat uzun süreli ishal, kusma ve laksatif kullanımı durumlarında vücuttan aşırı düzeyde kayıplar olur. Böbrek bozuklukları da aşırı potasyum kayıplarına neden olabilir. Yetersizlik durumlarında güç kaybı, iştahsızlık, mide bulantısı ve halsizlik görülür. Eğer hipertansiyon için ilaç tedavisi alıyorsanız, ek potasyum kullanmanız gerekebilir. Bunu hekiminizle konuşmalısınız.

Aşırı miktarda tüketirseniz:

Aşırı potasyum alımının zararlı etkisi pek görülmez, çünkü fazla miktarlar genellikle vücudunuzdan atılır. Eğer aldığınız fazla miktarları vücudunuzdan atamazsanız kalbinizde sorunlara yol açabilir. Böbrek hastalığı olan bireyler vücutlarından fazla potasyumu atmakta zorlandıkları için bu bireylerin diyetlerinde potasyumun kısıtlanması ve potasyum klorid tuzlarının kullanımının yasaklanması gerekebilir.

İhtiyacınız ne kadar:

RDA potasyum tüketimi için herhangi bir öneride bulunmamakla birlikte yetişkinlerde minimum alım miktarının günlük 2000 mg olması gerektiğini bildirmektedir. Bazı bilim adamları hipertansiyondan korunmak amacıyla, günlük alım düzeyinin 3500 mg kadar olmasını önermektedirler.

Hangi besinler zengin kaynaklarıdır:

Potasyum balık, tavuk, taze et, birçok sebze ve özellikle meyvelerde bulunur. Az işlem görmüş besinlerin potasyum miktarı daha fazla olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.