PENİSİN VAKİTSİZ SERTLEŞMESİ(PRİAPİZM)

0

Priapizm herhangi bir cinsel istek olmaksızın, erkek cinsel organının devamlı ereksiyon halinde olmasıdır.Priapizm te penis sapı sertleştiği halde, penis ucu (glans) yumuşaktır. Normal bir ereksiyon halinde olduğu gibi penis kanla dolar, fakat kan cinsel aktivite bittikten veya uyarı geçtikten sonra olduğu gibi geri boşalmaz. “Priapizm” ismi, klasik mitolojide bereket tanrısı olan Priapus un Latince adından türetilmiştir.En çok otuz-kırk yaşlarında görülür ve çok kere bu durum sancıya yol açar. Genellikle iki tip priapizm vardır:

A: Geceleri bu durumu alması.

Geceleri sık sık penis sertleşmesine yol açan sebeplerin başında prostatit vardır. Sürekli olarak devam eden tipinin çok kere ciddi hastalıkların varlığına işaret etmesine karşılık gece sık sık görülen penis sertleşmeleri çok kere özel bir tedavi gerektirmezler ve cinsel istek olmadan bu tip sertleşmelerin olması müsekkinlerle tedavi edilir.

B: Penisin sürekli olarak sert bir durumda bulunması.

Bu durumun nedeni, bir idrar yolu iltihabı, ya da korpus kavernosum adı verilen penis bölümüne dolan kanın buradan boşalmasını engelleyecek urlardır.Priapizm` rahatsızlığı, attan ya da inşaattan düşme, otomobil kazaları, anemi ve ereksiyon bozukluğunda kullanılan ilaçların yanlış doz ayarlaması sırasında ortaya çıkabiliyor. Bazen lösemi ve orak hücreli anemilerde de priapizm görülmektedir. Omurilik hastalıklarının da bu tip bozukluklara yol açabilmesi mümkündür.Damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda, kirli kan penis içindeki dokularda birikiyor. Dokular kısa sürede öldüğünden peniste nekroz (doku çürümesi) oluyor.` KİRLİ KAN ÇÜRÜTÜYOR Normal ereksiyonda damarlar gevşiyor, temiz kan penise doluyor ve penis sertleşiyor. Kirli kan da vücut dolaşımıyla atılıyor. Priapizm`de ise damarlar sürekli gevşek durumda kaldığından penisin içine dolan kan atılamıyor. Dokuların canlılığı bozuluyor ve çürüme başlıyor. Hastalar çok şiddetli ağrılarla doktora başvuruyor. Penise dolan bu kan doktor tarafından enjeksiyonla boşaltılıyor. Enjeksiyon yetersiz kalıyorsa penisin içinde ameliyatla kanal açılıyor.

Geçmeden ağrılı bir ereksiyon (sertleşme) durumunda doktora gitmek gereklidir. Penisin normal ereksiyon yeteneğinin korunabilmesi için, çabuk müdahale şarttır.
Doktor penisi inceleyerek priapizm in nedenini araştıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.