PENİS KANSERİ

0

Penis kanseri çok enderdir. Genellikle sünnet olmamış ve sünnet derisinin altındaki bölgeyi temiz tutmayan erkeklerde görülür. İlk safhalarda, genellikle penis ucuna yakın ağrısız küçük oluşumlar ortaya çıkar. Ameliyatla çıkarılıp incelenmeden, bunları alelade zararsız penis siğillerinden ayırmak olanaksızdır. Hapis oluşum geliştikçe ağrı ve kanama olabilir.

Belirtiler

– Penisin genellikle ucunda, sivilce gibi ağrısız bir yara;

– Peniste başka tip ağrısız sivilce veya siğiller.

Teşhis

Penisteki herhangi bir oluşum üroloğa görünmek için yeterli bir nedendir. Doktor muayenede kitlenin çıkarılarak incelenmesi sonucunda kitlenin habis olup olmadığına karar verir. Habis olduğu ortaya çıkarsa, vücudun başka yerlerine dağılıp dağılmadığını anlamak üzere birtakım başka testler yapılarak yayılmayı kontrol altına alabilmek için gerekli en iyi tedaviye karar verilir.

Bütün diğer kanserler gibi penis kanseri de hayatı tehdit edebilir. Ne kadar erken teşhis ve tedavi olursa, iyileşme şansı o kadar yüksektir.

Tedavi – Ameliyat

Habis oluşumla birlikte, penisin küçük bir kısmının da çıkarılması gerekebilir. Penisin büyük bir bölümü çıkarılsa da, cinsel aktivite ve idrar yapmak için yetecek kadarı bırakılabilir.

Diğer Tedaviler

Hastalığın vücudun diğer taraflarına da dağılmasını engellemek veya dağılmayı kontrol altında tutmak için, radyoterapi veya kemoterapi kullanılabilir.

Beyazlara nazaran zencilerde daha fazla görülür. Bazı ülkelerde diğerlerine nazaran daha sık görülmektedir. Meselâ Afrika Asya Orta ve Güney Amerika’ da daha sık görülmüştür. Uganda’da penis kanseri olağanüstü sıklıkta görülen bir kanser türüdür. Diğer taraftan doğumdan hemen sonra veya çok küçükken sünnet olmak dininin bir gereği olduğu için Mü sevilerde hemen hemen hiç derecede Müslümanlarda da fevkaladede nadirdir. Böylece sünnetsiz temizliğe ve hijyenik şartlara riayet etmeyen şahıslarda oluşmaktadır. Penis kanserinin en önemli sebebi sünnet derisinin altında ve penisin başında meydana gelen enfeksiyonlardır. Şu halde penisde genellikle kapanmayan ve kanayan yaralar ve iltihaplar tedavi edilmeli ve biyopsi ile sifilis ve görülebilen diğer hastalıklardan ayrılmalıdır. Tedavide hastalık yeni ise o kısmın ilerlemiş ise penisin tamamının ameliyatla alınması ve sonra radyoterapi uygulanır.

Şu halde gerek bu bakımdan ve gerekse diğer bir çok hastalıklar açısından erkek çocukların doğumdan hemen sonra sünnet edilmelerinin faydaları çoktur ve sünnet tekniği daha da kolaydır. Sünnet için çocuklarım 8 ve haıta bazan 10-14 yaşlarına kadar bekletilmeleri tavsiye edilmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.