NORMAL DOĞUM DİKİŞ BAKIMI

0

Epizyotomi Ne Demektir?

Epizyotomi, vajinal açıklığı genişleterek doğumu kolaylaştırmak, perinenin yapısını korumak, istenmedik yırtıkları önlemek, bebeğin başının kolay, hızlı ve tehlikesiz bir şekilde çıkışını sağlamak amacı ile doğum eyleminin ikinci devresinde perineye yapılan cerrahi bir işlemdir.

Epizyotomi terimi vajinal açıklığın kasıtlı olarak açılmasını sağlamak veya doğum sırasında potansiyel yırtılmayı önlemek veya azaltmak için kullanılır. Epizyotomi günümüz normal doğumlarında en sık uygulanan işlemdir. Uzmanlar normal yoldan doğum yapmak isteyen hastaların% 50 ila 60’ının epizyotomi olacağını tahmin etmektedir.

Epizyotomi yapmak için yaygın nedenler:

-Doğum sırasında büyük vajinal yırtılmalar olma olasılığı varsa
-Bebeğiniz normal doğum pozisyonu dışında bir pozisyondaysa
-Bebeğiniz normalden daha iriyse
-Erken doğum yapılması gerekiyorsa

Doğum Sonrası Epizyotomi Bakımı
Epizyotomi yaranın bakımı doğumdan hemen sonra başlar. Epizyotomi bakımında, enfeksiyonla ilgili komplikasyonları önlemede vulva ve perine hijyeni çok önemlidir. Epizyotominin çok uygulandığı ülkemizde
epizyotomi kesisi bakımında, antiseptik solüsyon kullanımı önerilmektedir .Doğumdan sonra kesi yapıldıysa bölgeye dikişte atılacaktır. Doğumdan sonra annenin dikişleri hastanede kontrol edilmektedir. Daha sonra ise anneye günlük dikiş bakımının nasıl yapacağı öğretilmektedir. Annenin hastaneden çıktıktan sonra evde de doğum kesisi dikişi bakımını ve pansumanını doğru yapmasında önem taşımaktadır.

Epizyotomiden Sonra İyileşme Süreci
Epizyotomi genellikle doğumdan hemen sonra kapatılır. Kesik dikişlerle kapatılır. Dikişler kendi kendine eriyen dikişler olduğu için dikişleri aldırmak için hastaneye gitmenize gerek yoktur. Dikişler bir ay içinde kaybolur. Epizyotomi kesiniz varsa, iki ila üç hafta boyunca kesi yeri etrafında ağrı hissetmeniz doğaldır. Üçüncü veya dördüncü derece epizyotomi yapılan kadınlarda bu rahatsızlığın daha uzun sürebilir. Ağrı, yürürken veya otururken daha belirgin hale gelebilir. İdrar yaparken yanma hissedebilirsiniz.

Ağrıyı hafifletmek için şunları yapabilirsiniz:

Perine bölgesine soğuk buz uygulayabilirsiniz
İyileşene kadar cinsel ilişkiden uzak durmanız ya da kayganlaştırıcı kullanmanız faydalı olabilir
Ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz
Tuvaleti ihtiyacınızı giderdikten sonra tuvalet kâğıdı yerine taharet musluğunu kullanmanız daha yararlıdır
Dikişleriniz ve kesi yeriniz doğumdan sonraki dört ila altı hafta içinde tamamen iyileşmelidir. Üçüncü veya dördüncü derece epizyotomi yapıldıysa iyileşme süresi biraz daha uzun sürebilir.

Doğumdan sonraki ilk 12 saat boyunca, bir buz torbası, epizyotomi bölgesinin hem ağrısını hem de şişmesini önlemede yardımcı olabilir. Enfeksiyondan kaçınmak için kesi yeri temiz ve kuru tutulmalıdır. Sık sık oturma banyoları (yaranın olduğu bölgenin günde birkaç kez yaklaşık 20 dakika az miktarda ılık suya batırmak) bölgenin temiz kalmasına yardımcı olabilir. Epizyotomi bölgesi tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra da temizlenmelidir.

Vajinal epizyotomi veya yırtığın şiddeti genellikle insizyon veya laserasyonun derecesine bağlı olarak derece cinsinden ifade edilir. Üçüncü ve dördüncü derece epizyotomi, anal sfinkter veya rektal mukozanın insizyonunu içerir. Bu durumlarda, epizyotomi bölgesinin daha fazla yaralanmasını veya yeniden yaralanmasını önlemek için dışkı yumuşatıcılar kullanılabilir. Daha büyük kesinin iyileşmesini kolaylaştırmak için bir hasta dışkı yumuşatıcıları bir haftadan daha uzun süre kullanmalıdır.Epizyotomi bakımına yönelik uygulamalara dikkat edilmediğinde enfeksiyon , yaranın açılması gibi bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir.

Çeşitli çalışmalar, epizyotomi ile ilişkili ağrının tedavisinde farklı ağrı kesici ilaçların kullanımını değerlendirmiştir. İbuprofen (Motrin) gibi nonsteroid, iltihap önleyici ilaçların bu durumda en iyi ağrı kesici tipi olduğu bulunmuştur. Hastalara cinsel ilişkiden kaçınmaları talimatı verilmelidir. Bu doğumdan sonra dört ila altı hafta kadar sürebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.