MİNERAL NEDİR ?

0

İnsan vücudu detaylı incelendiğinde bir çok maddeden oluştuğu anlaşılır. Doğada yaşayan tüm canlılar bir yapıya sahiptir. Filogenetik olarak üst basamaklara çıkıldıkça yapılar ve işleyişi daha da karmaşık hale gelmektedir.

İnsan vücudu bu kompleks işlemleri yaparken doğada bulunan maddeleri kullanır. Çok düşük dozları ile değişik madenler ve elementler vücudumuzda belirli görevler almaktadır. Bunların bazıları kesinlikle var olmak zorundadır ve eksiklikleri ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Biyolojik yönden önemli olan bu maddeler gıdalarla alınmaktadır. Kişilerin bu maddelerin etkilerini bilmesi yiyeceklerini daha dikkatli seçmesine yol açacaktır. Bu konuları yazmaktaki amacım okuyanları bilgilendirmek ve edindikleri bu bilgiler ışığında sağlıklarını korumak ve olası sorunları önlemektir.

Anlatılacak konular geniş toplum kesitlerini ilgilendirmesi ön görüldüğünden belirli başlıklarla sınırlandırılacaktır. Bu konu başlığında anlatılacak başlıklar:

Demir
Kalsiyum
Fosfor
Flor
İyot
Magnezyum
Çinko
Bakır
Selenyum

Ayrıca aslında bu konu altında anlatılması gereken fakat fazla detay olması ve yazması zaman alması gibi nedenlerle aşağıdaki elementler gelecek talebe bağlı olarak sonradan yazılmak üzere bırakılacaktır.

Kükürt
Krom
Kobalt
Manganez
Vanadyum
Alüminyum
Kadmiyüm
Civa
Lityum
Arsenik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.