Kurdeşen ( Ürtiker )

0

Kurdeşen (Ürtiker) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Halk arasında “kurdeşen” olarak bilinen ürtiker vücudun herhangi bir yerinde gruplar halinde oluşan, soluk kırmızı renkli kabarıklıklardır.

Bu döküntü bir kaç saat içinde geriler. Eski bir döküntü solarken yerine yenileri çıkabilir. Boyutları bir kalem arkası büyüklüğünden, bir tabak büyüklüğüne kadar değişebilir ve birleşerek büyük alanlar oluşturabilirler. Genellikle kaşıntılıdır, fakat yanma ve batma hissi de olabilmektedir.
Ürtiker (Kurdeşen) Tipleri Var mıdır?
Ürtikerin süresine ve nedenine bağlı tipleri mevcuttur. Eğer bulgular 6 haftadan kısa sürüyorsa “akut” ürtiker , 6 haftayı aşıyorsa “kronik ürtiker” adını almaktadır.

Kurdeşenin Nedenleri Nelerdir?
Kurdeşene neden olan ana unsurlar vücudun çeşitli maddelere gösterdiği alerjik reaksiyon ve stresdir. Bu maddeler bazı gıdalar ve katkı maddeleri olabileceği gibi, bozuk yiyecekler, bazı ilaçlar ve arı ya da böcek sokması da olabilir. Ayrıca, güneş ışığı, soğuk ve sıcak da Kurdeşene neden olabilir.

Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?
Deride gruplar halinde kaşıntılı, kırmızı kabarıklıklar görülür. Aniden oluşan bu döküntüler 1-2 mm’den 10 cm’ye kadar farklı boyutlarda olabilir ve birisi geçerken diğeri başlar. Kızarıklıklar bir süre sonra şişliğe dönüşebilir. Genellikle yüzde, kollarda ve bacaklarda görülmekle birlikte bütün vücutta kurdeşen görülebilir.

Kurdeşen Tedavisi Nasıldır?
Akut kurdeşen diyebileceğimiz 6 haftadan daha kısa süren kurdeşenlerin büyük bir kısmı kendiliğinden geçebilir. 6 haftadan daha uzun süren Kronik kurdeşen tedavi edilmelidir.

Kurdeşenin en önemli nedeni olan stresden uzak durmak ilk yapılması gereken iştir. Alerjiye bağlı kurdeşenlerde alerji yapan unsurlardan uzak durulmalıdır. Doğru tedavi kurdeşenin nedeni tesbit edildikten sonra yapılır. Kimi durumlarda ilaç tedavisi uygulanabilir, fakat bilinçsizce ilaç kullanmak kurdeşeni daha da arttırabilir. Bu nedenle, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Vücudumda Çıkan Kabarıklıkların Hepsi Kurdeşen (Ürtiker) midir? Ürtiker Lezyonları Nasıl Olur?

Tipik lezyonlar, normal deri yüzeyinde kaşıntılı kabarıklıklar şeklinde gözlenir. Lezyonlar 24 saatten kısa sürelerde kendiliğinden kaybolur. Lezyonların büyüklüğü birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir ve genellikle farklı büyüklükte lezyonların birlikteliği gözlenir. Ürtiker plakları vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilmektedir, ancak anjioödem genellikler yüz, dil, eller, ayaklar ve genital organlarda görülmektedir.

Kurdeşen Bulaşıcımıdır?
Kurdeşen hastalığı bulaşıcı değildir.

Ürtiker (Kurdeşen) Hayati Tehlikeye Neden Olur mu?
Ürtiker göz etrafında ve dudakta geliştiğinde aşırı bir şişliğe neden olur. Bu durum hastaları korkutmasına rağmen, genellikle 24 saat içinde geriler. Bununla birlikte nefes almakta ve yutkunmakta zorluk var ise acilen bir doktora başvurulmalıdır.

Ürtikere Neler Sebep Olur?
Ürtikere ilaçlar, enfeksiyonlar, sistemik bazı hastalıklar, psikojenik faktörler ve gıdalar gibi birçok faktör sebep olabilir.

Yeni Tedavi Yöntemleri Var mı? Nelerdir?
Alerji testleri eşliğinde otoimmunitenin de bütün diğer sistem hastalıkları ile birlikte araştırıldığı kliniğimizde bu hastalara yönelik otovaksinizasyon tedavisi yapılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.