KOLERA HASTALIĞI

0

Kolera, Vibrio cholerae bakterisinin barsakları enfekte ederek ishal oluşturduğu bir hastalıktır. Bu enfeksiyon genellikle hafif geçse de, bazı durumlarda ağır seyir göstemekte ve tedavi edilmediğinde ölüme neden olabilmektedir. Etken: 01 ve 0139 serogruplarına ait Vibrio cholera bakterileri.

Bulaşıcı Yolu: İnfeksiyon, infekte olmuş kişilerin kusmuklarıyla veya dışkılarıyla dolaylı veya dolaysız yoldan kirlenmiş su ve besinlerin tüketilmesi ile meydana gelir. Kolera sadece insanları etkiler, konak bir hayvan ya da vektör bulunmamaktadır.

Koleranın Belirtileri Nelerdir?
Kolera hastası olan kişilerde görülen ilk belirti şiddetli ishaldir. İshale kusma da eşlik ettiğinde doktorların koleradan şüphelenme ihtimalleri artmaktadır. Laboratuvar ortamında yapılan dışkı testleri sonucunda tespit edilmesi mümkün olan ince bağırsak parazitleri, zamanında ve doğru müdahale edildiği takdirde vücuttan atılabilecektir. Kolera hastalığını işaret eden diğer belirtiler arasında; hastada morarma, karnın içe dönük hali, gözlerin içe çökmesi, ses kısıklığı, nabzın çok hızlı atması ve ağızda kuruluk gibi durumlar gözlenir. Ortalama 2 ila 7 gün arasında süren hastalık tansiyon düşüklüğü, solunum yetersizliği ve inleme gibi durumlara da neden olmaktadır.

Coğrafi Dağılım: Yeterli sıhhi donanıma ve temiz içme sularına sahip olmayan yoksul ülkelerde ve altyapının tamamen hasara uğradığı savaştan yeni çıkmış ülkelerde görülür. Özellilkle Afrika ve Asya’da, daha az olmak üzere Orta ve Güney Amerika’da gelişmekte olan ülkeler bu hastalıktan etkilenmektedir.

Yolcular için Risk: Kontamine su ve yiyecekten kaçınılmasına ilişkin basit önlemler alınması halinde, ciddi anlamda kolera riskiyle karşı karşıya değildirler. Son zamanlarda bulunan yeni aşılar pek çok yolcu için gerekli değildir. Temiz içme suyu ve yiyeceğin hassasiyetle seçilmesi kolerayı önlemede aşıdan daha önemlidir; aşılı yolcu da yiyecek ve su konusunda dikkatli olmalıdır. Aşılama özellikle artan hastalık riski altında bulunanlar, daha çok mülteci bölgelerinde acil bakım ve sağlık çalışanlarıdır.

Profilaksi: Bazı ülkelerde yolcuların ve mesleki risk grubu altındaki kişilerin kullanması amacıyla, ağızdan alınan kolera aşıları mevcuttur.

Önlemler: Diğer ishalli hastalıklardaki gibidir. Mikrop bulaşma ihtimali bulunan gıda, içecek ve içme sularını tüketmekten kaçınılmalıdır. Şiddetli ishal durumlarında dehidrasyonla mücadele edebilmek için oral rehidrasyon tuzları kullanılmalıdır.

Kolera Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tedavisi bulunan ve uygun koşullarda bir-iki haftada iyileşme görülmesi mümkün olan kolera hastalığında başlıca tedavi şekli ishali durdurmaya yönelik ilaçlardır.  Ayrıca kaybedilen sıvının vücuda tekrardan kazandırılması için hastanın bol sıvı tüketmesi, vitamin ve minerallerden zengin besinlerle beslenmesi iyileşme sürecini hızlandıracak yöntemlerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.