Kısırlık ve Kısırlık Nedenleri

0

Kısırlık Nedir? Kısırlık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bazı kadınlar çocuk ister, fakat gebe kalamazlar ya da düşük yaparlar. Buna kısırlık denir . Pek çok çiftin kısırlık problemleri var. Zamanın yaklaşık üçte biri, kadın sorunudur. Vakaların üçte birinde, doğurganlık sorunu olan adam. Kalan üçte biri için, her iki ortağın da doğurganlık sorunları var ya da sebep bulunmuyor.

Kısırlık Nedenleri
Kadınlarda kısırlık için bazı yaygın nedenler şunlardır:

Yaş – Kadınların genellikle 30’lu yaşların başlarında doğurganlıkta bir miktar azalma gösterir. 30’lu ve 40’lı kadınların çoğu hamile kalmakta sorun yaşamazken, doğurganlık özellikle 35 yaşından sonra düşer. Bir kadın yaşlandıkça, yumurtalıklarında ve yumurtalarında meydana gelen normal değişiklikler hamile kalmayı zorlaştırır. Menstrüel sikluslar bir kadının 30’lu ve 40’lı yaşlarında düzenli olmaya devam etse de, her ay yumurtlayan yumurtalar 20’li yaşlarından daha düşük kalitededir. Yumurtaların kalitesi düşük olduğunda hamile kalmak daha zordur. Bir kadın menopoza yaklaştığı için yumurtalıklar her ay yumurta yapmayabilir ve bu da hamile kalmayı zorlaştırabilir. Ayrıca, bir kadın ve yumurtası yaşlandıkça, düşük sendromlu olmasının yanı sıra Down sendromu gibi genetik sorunları olan bir bebeği olması daha olasıdır .

Sağlık sorunları – Bazı kadınların kısırlığa neden olabilecek hormon seviyelerini etkileyen hastalıkları veya rahatsızlıkları vardır.

Polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlar nadiren veya hiç yumurtlamazlar. Yumurtlamadaki başarısızlık, kadınlarda kısırlığın en sık nedenidir.

Birincil yumurtalık yetersizliği (POI) ile bir kadının yumurtalıkları 40 yaşından önce normal şekilde çalışmayı bırakır. Erken menopoz ile aynı değildir. POI’li bazı kadınlar şimdi ve sonra bir süre alırlar. Ancak POI olan kadınlar için hamile kalmak zordur.

Luteal faz defekti (LPD) olarak adlandırılan bir durum uterus astarının hamilelik için tamamen hazırlanamamasıdır. Bu, döllenmiş bir yumurtanın takılmasını engelleyebilir veya düşükle sonuçlanabilir.

Bir kadının uterus fibroidleri , endometriozis ve pelvik inflamatuar hastalık gibi üreme organlarıyla ilgili sık karşılaşılan sorunlar yaşla birlikte daha da kötüleşebilir ve ayrıca doğurganlığı da etkileyebilir. Bu koşullar fallop tüplerinin tıkanmasına neden olabilir, böylece yumurta tüplerden uterusa giremez.

Yaşam tarzı faktörleri – Bazı yaşam tarzı faktörleri de kadının doğurganlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Örnekler arasında sigara kullanımı, alkol kullanımı, ideal vücut ağırlığından çok daha az veya çok daha ağır olan, çok sayıda zorlayıcı egzersiz ve bir yeme bozukluğu sayılabilir. Stres ayrıca doğurganlığı da etkileyebilir.

Kadınlardan farklı olarak, bazı erkekler 60’lı ve 70’li yaşlarında bereketli kalır. Fakat erkekler yaşlandıkça, spermlerinin şekli ve hareketi ile ilgili sorunlar yaşamaya başlayabilirler. Ayrıca, sperm geni kusurları riski biraz daha yüksektir. Veya sperm üretmeyebilir veya çok az sperm üretebilirler. Yaşam tarzı seçenekleri aynı zamanda bir erkeğin sperminin sayısını ve kalitesini de etkileyebilir. Alkol ve ilaçlar, sperm kalitesini geçici olarak düşürebilir. Araştırmacılar, böcek ilacı ve kurşun gibi çevresel toksinlerin bazı infertilite vakaları için de suçlu olup olmadığına bakıyorlar . Erkekler ayrıca cinsel ve üreme işlevlerini etkileyen sağlık sorunları yaşayabilir. Bunlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE), diyabeti , prostat bezinin ameliyatını içerebilir veya ciddi bir testis yaralanması veya problemi.

Doktora ne zaman başvurmak gerekir
Aşağıdaki durumlarda doğurganlığınız hakkında doktorunuzla konuşmalısınız:

35 yaşından küçüksünüz ve bir yıllık sık seks sonrası doğum kontrolü olmadan gebe kalmadınız.
Yaşınız 35 veya daha büyüksünüz ve altı ay sık cinsel ilişkiden sonra doğum kontrolü olmadan gebe kalmamışsınız.
Siz veya eşinizin gelecekte doğurganlık problemleri olabileceğine inanıyorsunuz (hamile kalmaya çalışmaya başlamadan önce bile).
Siz veya eşinizin cinsel işlev veya cinsel isteksizlik gibi sorunu var .
Doktorlar birçok kısır çiftin bebek sahibi olmalarına  yardımcı olabilir.

Kısır çiftler için seçenekler
Doğurganlık sorunları yaşıyorsanız, doktorunuz sizi kısırlığı tedavi eden bir doktor olan doğurganlık uzmanına yönlendirebilir. Sorunun ne olduğunu bulmak için doktorun hem sizi hem de eşinizi test etmesi gerekecektir. Soruna bağlı olarak doktorunuz tedavi önerebilir. İnfertilite vakalarının yaklaşık 9’u ilaçlar veya cerrahi ile tedavi edilir. Doktorunuzla görüşmeyi geciktirmeyin, çünkü yaş da bu tedavilerin başarı oranlarını etkiler. Bazı çiftler için evlat edinme veya koruyucu bakım, çocuklarını sevgilerini paylaşmanın ve bir aile kurmanın bir yolunu sunar.

Kısırlık tedavisi
Bazı tedaviler şunları içerir:

İlaçlar – Yumurtlama sorunu olan kadınlar için çeşitli doğurganlık ilaçları kullanılabilir. Kullanılacak ilaç hakkında doktorunuzla konuşmak önemlidir. İlacın yararlarını ve yan etkilerini anlamalısınız. Doğurganlık ilacı türüne ve kullanılan ilacın dozuna bağlı olarak, birden fazla doğum (ikizler gibi) oluşabilir.

Cerrahi – Cerrahi, bir kadının yumurtalıklarına, fallop tüplerine veya uterusa verilen hasarı onarmak için yapılır. Bazen erkeklerde ameliyatla düzeltilebilecek bir kısırlık problemi vardır.
Suni döllenme olarak da anılan rahim içi döllenmesi (IUI)- Erkek spermi uterus veya fallop tüpü gibi kadının üreme kanalının bir kısmına enjekte edilir. IUI genellikle bir kadının yumurtlamasına neden olan ilaçlarla birlikte kullanılır.
Yardımcı üreme teknolojisi (ART) – ART, bir kadının yumurtalıklarını uyarmayı içerir; yumurtaları vücudundan çıkarmak; laboratuarda sperm ile karıştırılması; ve embriyoları bir kadının vücuduna geri koymak. ART’in başarı oranları değişkendir ve birçok faktöre bağlıdır.

Üçüncü taraf yardımı – Seçenekler arasında donör yumurtaları (başka bir kadından yumurtalar kullanılır), donör spermleri (başka bir erkeğin spermleri kullanılır) veya surrogacy (başka bir kadın sizin için bir bebek taşırsa) bulunur.

Kısırlık sebebini bulmak genellikle uzun, karmaşık ve duygusal bir süreçtir. Ve tedavi pahalı olabilir. Pek çok sağlık sigortası şirketi kısırlık kapsamı sağlamaz veya yalnızca sınırlı kapsam sağlar. Neyin kapsandığını öğrenmek için sağlık sigortası sözleşmenizi dikkatlice kontrol edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.