Kalp Krizi ve Belirtileri

0

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizinin tıbbi terminolojideki karşılığı “myokart infarktüsü”dür. “Myokart” kalp kası, “infark” da ölüm demektir; dolayısıyla “myokart infarktüsü” kalp kasının ölmesi demektir. Bazıları “koroner” terimini de kullanırlar; çünkü infarkın nedeni koroner atardamardaki tıkanmadır. Her 30 saniyede bir kişi koroner atardamar hastalığından ölmektedir. Bu, kadın ve erkekler için tek en önemli ölüm nedenidir. Koroner atardamar hastalığının neden olduğu ölüm sayısı, bütün kanser türlerinin neden olduğu ölüm sayısının toplamından daha yüksektir.

Kalp krizinden korunabilir miyim?

Kalp krizinden korumanın garantisi yoktur; fakat aşağıdaki tavsiyelere uyarak riskinizi azaltabilirsiniz:

Sigara içmeyin (hiç içmeyin).
Pasif içicilikten sakının (sigara içilmeyen alanlarda oturun; ailenizde sigara içen varsa, onu sigara içmesi için dışarıya gönderin).
Tansiyonunuzu kontrol edin.
Kan kolesterol düzeylerinizi bilin ve kolesterolünüzü diyetle, hatta gerekirse ilaç tedavisiyle düşük tutun.
Bol bol taze sebze ve meyve yiyin.
Kilo almayın ve bol egzersiz yapın.
Alkol tüketimini azaltın.
Arabanıza bakım yaptırdığınız gibi vücudunuza da bakım yaptırın.

Kalp krizinin nedenlerini anlatabilir misiniz?
Kalp krizi, koroner atardamardaki tıkanma nedeniyle kalp kasının bir bölgesi kandan yoksun kaldığı zaman oluşur. Kas, uzun süre oksijensiz kaldığı için ölmeye başlar; kimyasal maddeler birikir ve ağrı oluşur. Tıkanmanın nedeni, genellikle atardamardaki daralmış bir bölgede pıhtı oluşmasıdır.

Egzoz gazlarının neden olduğu kirliliğin kalp krizine neden olabildiğini duymuştum. Bu doğru mudur?
Son zamanlarda araç egzozlarının neden olduğu kirlilik ile bu kirli ortamda yürüyüş yapan, bisiklete binen ve araba kullanan kişilerde oluşan kalp krizi arasında istatistiksel bir ilişki kurulmuştur. Bunun gibi ilişkiler daha önce de ortaya konmuştur (örneğin kirli gazlarla dolu tünellerde çalışan demiryolu işçilerinde); fakat bunların kalp krizine yol açtığına dair tıbbi bir delil yoktur ve gözlenen ilişki için farklı yorumlar yapılmaktadır. Arada ilişki olması, nedensellik olduğu anlamına gelmez ve bunun gibi birçok ilişki çözümlenmiş olandan daha fazla soru doğurur. Elbette ki bu ilginç bir durumdur; fakat bu konuda ulaşım yöntemlerimizi büyük ölçüde değiştirmekten başka yapabileceğimiz çok fazla şey yoktur.

Belirtiler

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Hemen hemen her durumda göğüs ağrısı yaşanır. Göğüs ağrısı genellikle çok şiddetlidir; yaran saatten daha uzun sürer ve tedavi edilmezse 4-6 saat veya daha fazla sürebilir. Ağrının en sık oluştuğu yer göğüs bölgesidir; ağrı sıkışma ve baskı hissi ile birlikte hissedilir. Ağrının oluşturduğu baskı ve sıkışma sıkılmış bir yumruğu andırıyormuş gibi, bazı kişiler bunu sıkılmış yumruklan ile ifade ederler. Ağrı çok nadiren bir bıçak gibi keskin olur ve tüm göğüse yayıldığı için tek parmak ile yeri gösterilemez. Pozisyonunuzu değiştirseniz bile (ayakta durur pozisyondan oturur ya da yatar pozisyona geçseniz bile) ağrının yeri değişmez .

Ağrı kolunuzun iç tarafında, koltuk altından el bileğine doğru yayılan bir şekilde de oluşabilir. Ağrı sol kolda daha sık oluşmaktadır. Ağrı çene, boğaz, sırt veya mideye doğru yayılabilir. Ağrı çok acı ve sızı verebilir, terlemeye neden olabilir ve mide bulantısı veya kusma ile birlikte ortaya çıkabilir.

Bu yüzden aşağıdaki belirtiler varsa derhal yardım çağırın:

20 dakikadan daha uzun süren ve gittikçe artan (kalp krizi ağrısı genellikle, başlangıçta maksimum düzeyde değildir, gittikçe artar) ağır bir his; bu, ağırlık ya da basınç gibi bir histir veya göğüste bir şerit gibi ortaya çıkan bir sıkışma gibidir.
Göğüsten boyuna, çeneye, kollara (daha çok sol kola) yayılan ve 20 dakikadan daha uzun süren ağrı
Kusma, terleme, baygınlık ve nefes daralması ile birlikte yaşanan ağrı
Kalp krizinin yaklaştığını gösteren tehlike işaretleri var mıdır?

Pek çok kişi birkaç gün ya da hafta öncesinden sindirim rahatsızlığından şikayetçi olabilir. Aslında onların şikayet ettikleri şey anjinadır.

Kalp krizi geçiren kişilerin hemen hemen çoğunluğu krizden önceki 3-6 ay boyunca çok yorgun olduklarını söylemektedirler. Bazen nefessiz kalma (göğsün sıkışması nefessiz kalma gibi hissedilir) ve TV seyrederken uyuma şikayetleri olabilir. Bazıları da horlamalarının ve sinirliliklerin arttığını söylerler; kendilerini her zamankinden farklı, kendileri gibi hissetmediklerini ifade ederler.

Güvenli yaşayın ve doktora gidin. Bir akrabanız veya arkadaşınız kalp krizi geçiriyorsa soru sorarak onu oyalamayın; derhal doktora götürün. Kalp krizi olduğunu düşünüyorsanız geç kalmayın; her bir saatlik gecikmede 100 hastadan biri kaybedilir; acil servisi (112) arayın.

Anjinamın olduğunu biliyorum ve anjina belirtilerini tanımayı öğrendim. Anjina ağrısı ile kalp krizi ağrısını nasıl ayırt edebilirim?

Anjina kalp kasının geçici olarak ve kısa bir süre için oksijensiz kalması sonucu oluşur ve genellikle egzersiz (örneğin yokuş yukarı yürümek) veya aşırı heyecan (özellikle de öfkelenmek) buna neden olur.

Ağrı çoğunlukla omuz ve kollara yayılan baskı ya da sıkışma hissi ile birlikte hissedilir. Anjina ağrısı egzersizi bıraktığınızda ya da azalttığınızda veya nitrat tableti aldığınızda geçer. Yarım saatten fazla sürmez.

Anjinanın nedeni koroner atardamarlardaki daralmadır. Bir atardamarı üç şeritli bir otoyol ve anjinayı da bu üç şeridin ikisinde trafik sıkışıklığı yaşanması olarak düşünün. Böyle bir yolda insanlar yeterince yavaş seyrederlerse bütün araçlar yollarına devam edebilirler; fakat yüksek hızlarda herhangi bir aracın yol vermemesi durumunda her üç şeritteki trafik de açık olan tek şeride akacaktır. Bu şeritte de kimsenin yol vermemesi durumunda üçüncü şeriti de tıkayan bir çarpışma olur. Bu durum kalp krizinin oluşunu izah etmektedir. Kalp krizinde daralmış bölgede atardamarı tamamıyla tıkayan bir pıhtı oluşur. Dar koroner atardamarlar sıklıkla sertleşmiş veya tıkanmış diye nitelendirilirler.

Hastanede kardeşimin kalp krizi geçirdiğini söylediler. Kardeşimse bunu hissetmediğini söyledi. Oysa ben kalp krizinin ağrılı olduğunu düşünüyordum.
Bazı kalp krizleri o kadar hafiftir ki güçlükle fark edilirler; fakat bazıları da çok ciddi olabilir. Kalp krizinin ciddiyeti atardamarın hangi bölümünün etkilendiğine bağlıdır. Sol atardamar iki ana dala ayrılır. Bu ana dallar tüm kalp kasım beslemek için tekrar tekrar daha küçük dallara veya tüplere (damarlara) ayrılırlar. İnce, küçük bir damardaki tıkanma, kalbin çok küçük bir bölümünün kandan yoksun kalacağı anlamına gelir. Daha büyük bir atardamardaki tıkanma kalbin daha büyük bir bölümünü etkiler. Uzun süre kalbe kan gitmemesi nedeniyle, kalp beslenemeyeceği ve de kalpteki metabolik artıklar uzaklaştıramayacağı için kalpte ağrı oluşturan kimyasal maddeler birikir, kalp zedelenir gibi olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.