Kalp Ağrısı

0

Koroner arter hastalığının en önemli belirtisidir. Koroner arter-lerdeki daraltıcı hastalık sonucu kalp adalesindeki beslenme bozukluğunu gösterir. Kalp adalesindeki beslenme bozukluğu sonucu ortaya çıkan bazı maddeler sinirlel uyararak ağrının hissedilmesine sebep olurlar.
Kalp ağrısı genellikle tipik olarak % 80-90 vakada göğsün ortasında göğüs kemiğinin üzerinde veya solda kalp bölgesindedir.
— Her iki omuzda,
— Her iki kolda (daha çok sol omuz ve sol kolda),
— Sırtta her iki kürek kemiği arasında veya sol kürek kemiği altında,
— Boyunda,
— çenede ve dişlerde, *- Mide bölgesinde,
— Sağ göğüs ve kolda olabilir.
Ağrı baskı tarzında sıkıştırıcı özelliktedir. Hasta göğsünde veya omuzlarında çok ağır bir yük hisseder. Beraberinde korku hissi, endişe ve huzursuzluk vardır. Kunt ve baskı, sıkıştırma tarzında bir ağrıdır. Bıçak saplanır tarzda veya iğnelenme tarzında, ani, keSkin, gelip geçici bir ağrı değildir.
Eforla yorulma ile ortaya çıkar. Efor sırasında ortaya çıkan ağrı istirahatle geçer. Efora devam etmekle geçmez, bilakis şiddeti artar. Efora devam edilemez. Eforun derecesi damardaki darlık derecesi ile orantılıdır. Bazı hastalar 2-3 kat merdiven çıkmakla ağrı hisseder. Diğer bazı hastalarda ise çok kısa yürümekle en ufak eforla bile ağrı husule gelebilir. Hastalığın ilerlediği durumlarda istirahat-te de ağrı görülür. Egzersiz sırasında olabildiği gibi heyecanlanma, sinirlenme ile kan basıncının yükselmesi ve yemek sonrası ortaya çıkabilir. Ani soğuk hava ile temasta, rüzgâra karşı yüründüğünde meydana gelebilir.

Koroner yetersizliği ağrının damar genişletici Tirinitrine ve İsor-dil gibi ilaçlarla kısa sürede geçer. Ağrı genellikle 3-5 dakikadır. 15-20 dakika sürebilir. 30 dakikayı aşan ağrılarda enfarktüs olabilir. Efor veya egzersiz sonucunda çıkmaz. Yani bir kimse gün boyu fizik egzersizden, çok yorulduktan sonra evde dinlenirken ortaya çıkan ağrı, kalp ağrısı değildir. Bu tip ağrılar, adale ağrılarıdır. Genellikle hanımlarda gün boyu yapılan temizliklerden sonra görülen, göğüs yerinde ve sırtta duyulan, günlerce süren ağrılar da angina pectoris değildir.
Angina pectoris nefes alıp vermekle geçmez veya artmaz. Derin nefes almakla artan veya derin nefes almayı engelleyen bir ağrı değildir. Ağrı, sağ ve sola yatmakla göğsün ve sol sağa, öne ve arkaya yapılan hareketlerinde ortaya çıkmaz. Bu hareketlerde artmaz.

Göğsün ortasında ve sol tarafta sırtta duyulan ağrıların hepsi angina pectoris değildir. Bu ağrıların bir kısmında göğüs boşluğunda-ki ve göğüs duvarındaki organlar sorumlu olabilir (Örneğin: Kalp ve akciğer zarı, iltihaplanan kaburgalar, sırt kemiklerindeki kireçlenmeler). Bu ağrılar genellikle batıcı ve keskindir. Devamlıdırlar, nefes alıp vermekle artarlar. Mide ağrıları, yemek borusu spazmları da kalp ağrısı ile karışabilir. Bu ağrıların süresi daha uzundur. Yemek yemek veya süt içmekle, mide asidini gideren ilaçlarla geçerler.
Boyun ve sırt eklemleri ile alakalı ağrılar da saatlerce sürer, ancak ağrı giderici ilaçlarla geçerler. Hareketlerle artarlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.