KADINDA TÜPLERİN BAĞLANMASI

0

Tüp ligasyonu (tüplerin bağlanması):
Kadınlarda yumurta, yumurtalıklarda meydana gelir ve tüplerden (yumurta kanallarından) geçerek rahime ulaşır. Yumurta kanalları bağlanınca, yumurta rahime geçemez ve rahim içinde erkek tohum hücresi (sperm) olsa dahi gebelik mümkün olmaz.

Tüp ligasyonu (tüplerin bağlanması) kimler için uygundur?
Yeterli sayıda çocuğu olup bir daha kesinlikle çocuk istemeyenler ve Sağlıkları açısından bir daha doğum yapmaması gereken kadınlar.

Tüp ligasyonu (tüplerin bağlanması) nasıl yapılır, hastanede yatmak gerekir mi?
Kadında yumurta kanalları küçük bir işlemle bağlanır. Bunun için her zaman kadının bayıltılması gerekmez. Karında kesi yapılacak yer uyuşturulur. Hiçbir ağrı olmaz. Hastanede yatmak gerekmez. İşlemden sonra biraz dinlenip aynı gün evine gidebilir.

Tüpleri bağlanan kadının adetlerinde ve cinsel yaşamında değişiklik olur mu?
Yumurta kanalları bağlanan kadının adet düzeninde bir değişiklik olmaz. Bunun yanında cinsel organlarında, cinsel arzu ve yeterliliğinde değişiklik olmaz. Yumurta yapımı devam eder, fakat yumurta kanallarını geçemediği için erkek tohum hücresiyle birleşemez, böylece gebelik oluşmaz.

Tüp ligasyonu (tüplerin bağlanması) için nereye başvurulmalıdır?
Tüplerin bağlanması hastanelerde Kadın-Doğum uzmanlarınca yapılır. Bu yöntemi uygulatmak isteyenler hastanelere başvurmalıdırlar.

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız hekiminize veya bölgenizdeki Sağlık Ocağı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezine veya Devlet Hastanesi Nüfus Planlaması Kliniğine başvurunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.