Kabarcık

0

Deri yüzeyinde beliren ve patlatıldığı zaman berrak, renksiz bir sıvı akıtan küçük kabarık. Çapı birkaç santimetreyi bulan ve bol sıvı içeren kabarcıklar vardır.

Günlük yaşantıda sık sık rastlanan küçük kabarcıklar çeşitli nedenlerle oluşurlar. Bunların en yaygını, uzun süren sürtünmelerin yol açtığı kabarcıklardır. Bu tür kabarcıklar uzun yürüyüşlerden sonra ayaklarda ve bazı el işlerinden sonra ellerde görülürler. Benzer kabarcıklar, yanma, buharla haşlanma, halat gibi sert bir maddenin deri yüzeyine hızlıca ve birden sürtünmesi durumlarında belirebilirler. Derinin bir parçası, kıskaç gibi bir aygıt arasında sıkıştığı zaman da böyle bir kabarcık oluşur.

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan küçük kabarcıkların bazı ortak özelikleri vardır. Hemen hepsi alt deri ve üst deri katları arasına sıvı birikmesiyle oluşur. Biriken sıvı üst deriyi yukarıya doğru iter ve üst deri alt deriden ayrıldığı için, kuru, cansız bir görünüm kazanır, Eğer kabarcık derinin bir yere sıkışması sonucu oluşmuşsa, içindeki sıvıya bir miktar da kan karışır. Kanlı kabarcık adı verilen bu tip kabarcıkların rengi morumsudur.

Küçük kabarcıklar, kabaran yerin üzerine, küçük bir bantlı sargı yapıştırıp sıvının soğurulmasını sağlayarak tedavi edilir. Bu süre içinde sertleşen üst deri, sargı çıkarıldığı zaman kendiliğinden düşer. Altından pembe renkli yeni üst derinin gelişmekte olduğu görülebilir. Yaranın bütünüyle iyileşmesi gerçekleşinceye kadar bu bölgeyi birkaç gün daha kapalı tutarak korumak doğru olur.

Daha az rastlanan tehlikeli kabarcıklar, genellikle kaynar su ya da kızgın yağla haşlanma sonucu beliren kabarcıklardır. Ateşe ya da kızgın bir eşyaya dokunulması da böyle kabarcıklara yol açar. Kabarcık oluşmasının bir başka nedeni, uzun süre güneşte kalmaktır. Büyük kabarcıkların özellikleri küçüklerle aynıdır; ancak derinin daha geniş bir bölgesini kaplamaları bakımından etkileri daha önemlidir. Bu tip kabarcıklara ilk yardım uygulandıktan sonra tedavi için hastaneye baş vurulması doğru olur.

Yaralanma, haşlanma ve yanma sonucu beliren kabarcıklardan başka, özel bir nedeni olan kabarcıklar da vardır. Örneğin sivrisineğin ısırdığı yerde oluşan kabarcık bunlardan biridir. Ayrıca pamfigus diye bilinen bir deri hastalığı, balona benzeyen kabarcıklara yol açar. Dudakların uçuklaması sırasında dudak kenarlarında da kabarcıklar belirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.