İsilik

0

İsilik nedir, neden olur? İsiliğe ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

İsilik genellikle sıcak havalarda görülen bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı değildir. Genellikle bebekler ve çocuklarda görülmektedir. Deride mevcut olan terbezi kanalları tıkanır ve ciltte dökülmeler oluşmaya başlar. Terbezi kanallarının tıkanmasını sıcak tetiklemektedir. Yaz aylarında bebeklerde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Çok ciddi bir rahatsızlık değildir fakat bebeğinizi rahatsız edeceğinden özenle tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayrıca eğer tedavi edilmez ve ileri boyutlara ulaşırsa çeşitli deri hastalıklarına da neden oalbilmektedir.

Bebeklerde İsilik

Bebeğinizin sıcak havalarda çok terlememesine dikkat etmelisiniz. Daha ince giysilerle daha serin mekanlarda olmasını sağlayabilirsiniz. Islaklık terbezi kanallarını tıkayabilir. Güneşte fazla duran bebeklerde de isilik görülmektedir. Güneş yanıkları isiliği tetikleyecektir. Altını sık sık değiştirin. Sürekli altı ıslak kalmamalıdır. Kullandığı nemlendiriciyi gereğinden fazla sürmeyin. Ayrıca bebeğinize kaliteli kıyafetler giydirmelisiniz. Teri çekmeyen ve içeride bırakan kıyafetler isiliğe neden olmaktadır. Ayrıca bebeğinizin kıyafetlerinin lastikleri de fazla sıkı olmamalıdır.

Çocuklarda İsilik

Cilt üzerinde en çok dirseklerin ön taraflarında, dizlerin arka kısımlarında, kullanılan kıyafetlerin lastikli yerlerinde ve yüzde görülmektedir. Mantar enfeksiyonları da isiliğe sebebiyet verir. Mantar enfeksiyonuna bağlı isiliklerde doktorunuzun önereceği kremleri kullanmalısınız. İsilik hafif seyretse de krem kullanabilirsiniz. Kaşıntıyı alır. İsiliğin daha hızlı geçmesi için isilik önleyici yöntemleri de kullanabilirsiniz. Bebeğinizi sıcaktan uzak tutun ve terli kalmasını önleyin. İsilik yanaklarda, burunda, bel ve sırt bölgesinde, göğüs bölgesinde ve popoda görülmektedir. İsilik olan yer eğer bebeğinizin poposuysa poposunu bir süre açıkta bırakın ve havayla temasını sağlayın. İsilik eğer ilerlerse aşırı kaşıntıya neden olur. Döküntüler çoğalır. İsiliklerin rengi daha da kırmızılaşır.

İsilik Nasıl Geçer

Yetişkinlerde görülen isilikler için de aynı yöntemler uygulanabilir. Sık sık duş almanızda fayda olacaktır. Duş aldığınız su sıcak olmamalı. Soğuk ya da serin suda duş alabilirsiniz. Serin mekanlarda bulunmaya özen gösterin. Kıyafetleriniz, teninizin hava almasını sağlayan kumaşlardan olmalı. Kullandığınız sabunların, duş jellerinin ve çeşitli cilt temizleyicilerinin cildinizin PH değerine uygun olup olmadığını kontrol etmenizde de fayda olacaktır. Sabun ve jeller de isiliğe neden olabilmektedir. Kalitesi sabun ve jel kullanmaktansa, sadece suyla bile hijyeninizi sağlamak daha sağlıklı olacaktır.

İsiliklere Bitkisel Tedavi

İsilik sorunu yaşıyorsanız çeşitli bitkisel kürlere de başvurabilirsiniz. Öncelikle serin bir duş alın ve duş sırasında lifle cildinize kese yapın. Ardından beş limonu sıkın ve bir bardak su ile karıştırın. İsilikli bölgelerinize sürün. Cildiniz kuruduktan sonra da üzerine talk pudrası sürün. Bir saat bu şekilde durun. Sonra yine soğuk ya da ılık suyla banyo yapabilirsiniz.

İsilik tedavisinde kullanılan bir diğer kür de çörekotu ve su ile yapılmaktadır. İki çorba kaşığı çörek otunu dört bardak suya atın. Kaynattığınız suyu süzün. Elde ettiğiniz karışımı isilikli bölgelerinize sürün.

Ayrıca isilikli bölgelerinizi karbonatlı suyla da silebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.