Hindistan Cevizi Yağının Bebekler İçin Faydaları

0

Hindistan Cevizi Yağı Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı, çeşitli terapötik özellikleri nedeniyle sağlıklı olarak kabul edilir. Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli trigliseritler, özellikle tıbbi kullanım için önemli olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle, kritik hasta ve prematüre bebekler için bir diyet hazırlanmasında hindistan cevizi yağı birincil yağ kaynağı olarak kullanılır . Yıllar boyunca bir dizi hindistan cevizi yağı çeşidi ortaya çıktı, ancak hepsi aynı besin değerine sahip değil. Hindistan cevizi yağının birçok faydaları vardır.

Bebekler için hindistancevizi yağının güvenliği ile ilgili sınırlı literatür nedeniyle, bebeğiniz için kullanmadan önce bir çocuk doktoruna danışmak idealdir. Hindistan cevizi alerjisi nadirdir, ancak göz ardı edilemeyecek bir olasılık. Bu nedenle, çocuk doktoruna amaçlanan kullanım şekli (oral veya topikal) de belirtilmelidir. Bu yazıda, bebekler için güvenli kabul edilebilecek hindistan cevizi yağı çeşitlerini, ev ilaçlarında hindistancevizi yağının kullanımını ve yağın potansiyel yan etkilerini anlatıyor.

Hindistan Cevizi Yağı Çeşitleri

Hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi ağacının meyvesinden elde edilir. Hindistan cevizi yağının üç ana çeşidi ve nasıl çıkarıldıklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Saf veya rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı, taze ve olgun hindistan cevizi meyvesinden çıkarılır. Saf yağ, rafine edilmez veya işlenmez ve yüksek sıcaklıklar veya kimyasallar kullanılmadan hazırlanır.

Rafine hindistan cevizi yağı copra’dan (kurutulmuş hindistan cevizi çekirdeği) yapılır. Bu yağ çeşidi genellikle kimyasal ağartma ve koku giderme yoluyla rafine edilir.

Kısmen hidrojenlenmiş hindistan cevizi yağı, doymamış yağ asitlerinin doymuş olanlara dönüştürüldüğü bir işlem olan kısmi hidrojenasyon yoluyla işlenir. Bu işlem nedeniyle, bazı doymamış yağlar (iyi yağlar) trans yağlara (kötü yağlar) dönüşür.

Hindistan Cevizi Yağı Bebeklere Nasıl Yardımcı Olabilir

Hindistan cevizi yağının moleküler yapısı, cilt tarafından kolayca emilmesini sağlar, bu da onu tropikal bölgelerde tercih edilen doğal nemlendirici yapar. Hindistan cevizi yağının antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri bebeklerde bazı cilt problemlerine yardımcı olabilir. Atopik dermatit hastalarında yumuşatıcı olarak da kullanılır. Bununla birlikte, herhangi bir cilt durumu için herhangi bir biçimde hindistan cevizi yağının topikal uygulaması, bir çocuk doktoru ile kapsamlı bir tartışmadan sonra uygulanmalıdır.

Daha sonra, hindistan cevizi yağının bir çare olarak kullanıldığı birkaç cilt durumundan bahsedeceğiz.

1. Seboreik Ekzema ve Beşik Kapağı
Beşik kapağı veya kuru kafa derisi , doğumdan sonraki ilk haftalarda birkaç yenidoğanı etkileyen bir durumdur. Durum, pul pul ve kepeklenmeye neden olan çok yaygın bir deri ile karakterize edilir, bu da küçük çocuğunuzun kepek gibi görünmesini sağlar. Bu nedenle, bebeğinizin kafa derisine, özellikle beşik başlığından etkilenen bölgeye biraz hindistan cevizi yağına masaj yapmak, durumu bir ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yağı 20 dakika bekletin veya gerekirse ölçeği kırmak için bir gece bekletin. Ardından, pulları fırçalamak için yumuşak kıllı bir bebek tarağı veya saç fırçası kullanın ve bebeğinizin saçlarını ılık suyla durulayın.

2. Egzama
Egzama , cildin çok kuru hale geldiği bir durumdur ve sonuç olarak kaşıntı da olabilir. Egzama bebeklerde yaygındır, çünkü ciltleri oldukça hassastır ve çabuk kurur. Yumuşatıcı tedavinin erken kullanılmasının atopik dermatiti önlemede yeni bir yaklaşım olduğu düşünülmektedir . Bakire hindistan cevizi yağının topikal uygulamasının egzama semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, doktorunuz egzama için hindistancevizi yağı kullanılmasını tavsiye ederse, bebeğinize banyodan önce veya sonra bir kez ve yatmadan önce bir kez yatmadan önce cilde yeterli nem ve nemlendirme sağlamak için masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Düzenli hindistan cevizi yağı masajıyla bebeğinizin egzama belirtileri kaybolabilir.

3. Pişik

Pişik olarak da bilinen bebek bezi dermatiti , bebeklerde ve küçük çocuklarda en çok gözlenen iltihaplı cilt sorunudur. Hafif ila orta şiddette atopik dermatit teşhisi konan 117 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağının sekiz hafta boyunca topikal olarak uygulanmasının, atopik dermatit semptomlarını hafifletmede mineral yağ uygulamasından daha etkili olduğu bulunmuştur.

Doktorunuz bebek bezi döküntüsü için hindistan cevizi yağı kullanımını onaylarsa, bebek bezi bölgesinde uygulayabilir ve yardımcı olup olmadığını görebilirsiniz. Banyodan sonra her gün ve sonra her bebek bezi değişiminde bebek bezi ile kaplanan alanlara bir kat Hindistan cevizi yağı sürün. Kasık bölgesine ve özellikle pişiğin ilk göründüğü deri kıvrımlarına masaj yaptığınızdan emin olun. Hindistan cevizi yağının yumuşatıcı özellikleri, pişik tedavisine yardımcı olacaktır ve antibakteriyel özellikler, bunun daha fazla ortaya çıkmasını önleyecektir.

4. Saç Bakımı
Hindistan cevizi yağı kullanarak hem in vivo hem de in vitro tedavilerin çeşitli saç tiplerinin zarar görmesini önlediğini gösterdi. Çalışma ayrıca hindistan cevizi yağının önemli miktarda laurik aside sahip olduğunu gösterdi.

Laurik asit, saç proteinleri için yüksek bir afiniteye sahiptir ve düşük moleküler ağırlığı ve tuhaf yapısı nedeniyle saç şaftının içine nüfuz edebilir. Bu nedenle, bebeğiniz için bir saç bakımı yapmayı düşünüyorsanız hindistan cevizi yağı bir seçenek olarak düşünülebilir.

Kullanmak için bebeğinizin saçlarını banyo zamanı boyunca ıslatın ve saça eşit miktarda az miktarda hindistan cevizi yağı uygulayın. Alternatif olarak, geceleri bebeğin saçlarına hindistan cevizi yağıyla masaj yapabilir ve sabahları yıkayabilirsiniz.

5. Kuru ve Çatlamış Dudaklar

Bebekler sıcaklıktan etkilenebilecek hassas bir cilde sahiptir. Bebeğinizin cildi sizinkinden daha hızlı kuruma riski taşıdığından, bebeğinizin dudaklarının kuruması ve sonuç olarak çatlaması ihtimali de vardır. Çatlamış ve kuru dudaklar, özellikle bebeğinizin emzirmesini zorlaştırdığı için küçük çocuğunuz için dikenli bir sorun olabilir.

Ayrıca, bebeğiniz ağrıyı hafifletmek için sürekli olarak dudakları yalamaya çalışabilir, bu da dudakları daha kuru hale getirebilir. Hindistan cevizi yağı uygulamak dudakların kuruluğunu azaltmaya yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağı bebeğinizin dudaklarına ve dudakların çevresine uygulayın. Ağrıya neden olabileceği ve daha fazla rahatsızlığa neden olabileceği için herhangi bir baskı uygulamadığınızdan emin olun.

6. Böcek Isırıkları
Bir araştırma çalışması, hindistan cevizi yağının potansiyel böcek kovucu özelliklere sahip yağ asitlerine sahip olduğunu da göstermiştir. Bunun dışında, hindistan cevizi yağının enflamatuar ve yumuşatıcı özellikleri, böcek ısırmasından kaynaklanan ağrıdan biraz rahatlama sağlayabilir. Çocuk doktorunuz izin veriyorsa, böcek ısırıkları için bir ilaç olarak hindistan cevizi yağını deneyebilirsiniz.

Biraz hindistan cevizi yağı alın ve ısıtmak için avuç içi arasında ovun. Şimdi böcek ısırığının bulunduğu bebeğinizin cildine nazikçe uygulayın. Bebeğinizde daha fazla ağrı ve rahatsızlığa neden olabileceğinden sertçe ovmadığınızdan emin olun.

7. Ev yapımı bebek yıkama
Bebeğinizin cildini temizlemeye yardımcı olacak ancak kuruda yapmayacak doğru bebek yıkamasını bulmak her zaman zordur . Çoğu bebek yıkama, bebeğinizin cildi üzerinde olumsuz etkiler gösterebilecek bazı kimyasallar içerir. Bebeğinizin de alerjik olduğu tüm bileşenlerin farkında olmayabilirsiniz. Bu nedenle, tanınmış bir bebek bakım markasından bile bebek yıkama kullanmak alerjik reaksiyon riski taşıyabilir.

Hindistan cevizi yağı kullanarak ev yapımı bir bebek yıkama yaparak bunu önleyebilirsiniz. Vücut yıkamasını hazırlamak için eşit miktarda hindistan cevizi yağı ve hint yağı veya kastilya sabunu alın ve iyice karıştırın. Banyo sırasında bebeğinizin vücuduna ve yüzüne uygulayın. Kirleri almak ve düzenli banyo suyuyla yıkamak için hafifçe masaj yaparak uygulayın.

Hindistan cevizi yağını vücut yıkamada kullanmak istiyorsanız, çocuk konsültasyonu şarttır. Hint yağı ve kastil sabun gibi yardımcı bileşenlerin güvenlik ve etkinliğinin kullanımdan önce kontrol edilmesi gerektiğinden bu çok önemlidir.

8. Bitler
Saç biti enfestasyonları sinir bozucu, bulaşıcı problemlerdir. Birçok kişi hindistan cevizi yağını etkili bir ilaç olarak deniyor, ancak etkinliğini kanıtlayan çalışma az. Bununla birlikte, bit istilalarıyla mücadele etmek ve hindistan cevizi yağından yapılmış bir ev ilacı deneyebilirsiniz.

Bebeğinizin saçını durulamak için biraz elma sirkesi (ACV) kullanın. Doğal olarak kuruyana kadar saçta kalmasına izin verin. Sirke kuruduktan sonra bebeğin saçına hindistan cevizi yağı sürün ve tüm saçları kapladığınızdan emin olun. Mümkünse bebeğinizin kafasını bir başlık ile örtün. Bu mümkün değilse ve bebeğiniz başlığı çıkarmaya çalışırsa, hindistan cevizi yağının saçta mümkün olduğunca uzun süre kalmasını sağlayın.

Bu ilaç ACV kullanımını içerdiğinden, denemeden önce güvenliğini ve çocuk doktorunuzla önerilen kullanımı kontrol edin.

9. Bebek Akne

Bebekler hassas bir cilde sahip olduklarından, ciltte şişmiş veya kaşıntılı olabilecek kırmızı lekelere neden olabilecek kırılmalara kolayca maruz kalabilirler. Hindistan cevizi yağı, anti-enflamatuar ve cilt bariyeri onarım özelliklerine sahip olduğundan, akneden biraz rahatlamaya çalışabilirsiniz. Bununla birlikte, akne için hindistan cevizi yağı kullanımının etkinliğini kanıtlayan herhangi bir klinik çalışma yoktur. Uygulama çoğunlukla anekdottur.

10. Bebek Pamukçuk
Pamukçuk bebeklerde yaygın bir oral mantar enfeksiyonudur. Belirtileri arasında ağızda beyaz, garip şekilli yamalar bulunur. Süt peyniri gibi kolayca yıkanamaz veya silinemez.

Geleneksel olarak, hindistan cevizi yağı kullanımının antifungal özellikleri nedeniyle mantar enfeksiyonlarından kurtulma sağladığı düşünülmektedir. Bazı çalışmalar, ısıtma veya kaynatma işleminden sonra hindistan cevizi yağının sprostatik özelliklerini de belgelemiştir. Bununla birlikte, tüm bu çalışmalar herhangi bir spesifik mantar enfeksiyonu için hindistan cevizi yağı kullanılmasını önermemiştir. Ayrıca, pamukçuk tedavisi için bebekler için hindistan cevizi yağının oral kullanımının güvenliği ve etkinliği iyi belgelenmemiştir.

11. Diş Çıkarma Ağrısı
Pediatri Akademisi diş çıkarma sırasında diş etlerine masaj yapılmasını önerir. Bununla birlikte, bunun için herhangi bir yağın kullanımı belirtilmez. Bununla birlikte, diş çıkarma ağrısını hafifletmek için hindistan cevizi yağının kullanımı, anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle alternatif tıpta iyi belgelenmiştir.

12. Kıvırcık saç
Aksi halde bebeğinizin saçları dokunmak için yumuşak olsa da, yastıkla veya yatak yüzeyiyle sürekli sürtünme içinde olmak onları belirli kısımlarda kıvrılmalarına neden olabilir. Doğumdan sonraki ilk haftalarda, nem kaybı bebeğinizin kıvırcık saçlara neden olmasının nedenlerinden biri olabilir.

Uzun zamandır hindistan cevizi yağının etkili olduğu düşünülmektedir. Saçları yumuşattığına inanılır, bu da onları yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Hindistan cevizi yağı kullanımını saçları defrizzle ilişkilendirmek için doğrudan bir çalışma olmamasına rağmen, yağda yüksek miktarda laurik asit bulunması bunun nedeni olabilir. Laurik asit saç diplerine nüfuz edebilir ve saçlara beslenme sağlayabilir.

13. Soğuk İçin Göğüs Ovalama
Soğuk algınlığı bebeğinizin nefes almasını zorlaştırabilir ve hatta bebeğinizin beslenme programında parazite neden olabilir. Tedavi edilmezse, soğuk algınlığı ateşe yükselebilir. Böylece, soğuk algınlığı sırasında göğüs ovması kullanmak burun ve göğüs bölgesini çözmeye yardımcı olabilir ve soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olabilir.

Birçok geleneksel uygulamada, hindistan cevizi yağı kafur veya sarımsak ile birleştirilir ve soğuktan rahatlama sağlamak için göğüs ovması olarak kullanılır. Ancak bu uygulamalar fıkra niteliğindedir ve etkinliklerini destekleyen araştırmalar iyi belgelenmemiştir. Bununla birlikte, uygun pediatrik rehberlikle, bu ev ilacını deneyebilirsiniz.

İki çay kaşığı okaliptüs yağı gibi uçucu yağlardan alın. Uçucu yağa birkaç yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin ve karıştırın. Avucunuza alarak ve elinizdeki sürtünme onu ısıtıncaya kadar ovarak yağı ısıtın. Şimdi bebeğinizin göğsüne, kozmetik bir göğüs ovuşturmasına doğal ve güvenli bir alternatif olarak ovalayın.

Uçucu yağların bebek için güvenli olmayabileceğini, ancak doktor tarafından reçete edildiği gibi yüksek oranda seyreltildiğinde ve kullanıldığında bunları kullanabilirsiniz. Her durumda, bebekler için uçucu yağları kullanmadan önce bir çocuk doktoruna danışın.

14. Vücut Losyonu Olarak Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı yumuşatıcı ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu nedenle cilt bakımında kullanım için uygun kabul edilir. Avuç içlerinize biraz hindistan cevizi yağı alın ve nemlendirmek istediğiniz alanlara sürün. Bir sonraki banyoya kadar bırakın.

15. Bebek Masajı için Hindistan Cevizi Yağı
Ebeveynlerin çoğu bebek masajının faydalarının farkındadır. Aynı şekilde hindistan cevizi yağı kullanmak da etkinliğini kanıtlamıştır. Bebek masajı için hindistan cevizi yağı kullanmanın geleneksel bir yolu, eşit miktarda sızma hindistancevizi yağı ve zeytinyağı almak ve iyice karıştırmaktır. Karışıma, lavanta gibi birkaç damla doğal uçucu yağ ekleyin ve bunu bebeğinize masaj yapmak için kullanın.

16. Gıdalarda Hindistan Cevizi Yağı
Emziren anneler yemekte hindistan cevizi yağını kullanabilir veya başka bir şekilde tüketebilirler. Hindistan cevizi yağı tüketiminin süt akışını arttırdığına inanılmaktadır.

Laurik asit gibi orta zincirli trigliseritlerin varlığı hem anneler hem de bebekleri için faydalıdır. Ayrıca bağışıklığın geliştirilmesine ve bebeğin genel büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeklerin katı, başlangıçta kabak, yapraklı yeşillikler, havuç ve kabak gibi sebzelerden besin emmesine yardımcı olabilir.

Saf hindistan cevizi yağı hipoalerjeniktir. Bununla birlikte, ağaç fındık alerjisi olan kişilerde çapraz reaktivite göstermiştir. Bu nedenle güvenli kabul edilmesine rağmen, bebeğiniz onu yutmadan önce bir çocuk doktoruyla konuştuğunuzdan emin olun.

17. Yumrular, Yanıklar ve Kesikler için Hindistan Cevizi Yağı

Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, taze hindistan cevizi yağının topikal uygulanmasının yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Saf hindistan cevizi yağı antimikrobiyal özelliklere ve iyileşmeye yardımcı olabilecek diğer bazı biyoaktif bileşiklere sahiptir. Bununla birlikte, ev ilaçlarına devam etmeden önce tıbbi yardım almanız önerilir.

18. Bebeklerde Maya Enfeksiyonu
Hindistan cevizi yağı kullanmak, kötü bakterileri zayıflatabileceği için maya enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir (1) (8) . Hindistan cevizi yağının antifungal ve antibakteriyel özellikleri cilt enfeksiyonlarını önleyebilir. Bununla birlikte, sadece çocuk rehberliğinde kullanılmalıdır.

19. Yumuşak Nokta
Geleneksel olarak, hindistan cevizi yağı ile masaj yapmanın bebeklerde yumuşak noktaları sertleştirebileceğine inanılmaktadır. Fontaneller olarak bilinen bu yumuşak lekeler, yenidoğan kafatasındaki bebeğin beyninin yaşamın ilk yılında hızla büyümesine izin veren normal boşluklardır. Yumuşak noktayı sertleştirmek için bebeğin kafasına masaj yapmak için hindistan cevizi yağı kullanmak anekdottur. Bu inancı destekleyecek özel bir çalışma yoktur. Bu nedenle, bebeğinizin kafasına masaj yapmak için hindistan cevizi yağı kullanmayı planlıyorsanız bir çocuk doktoruna danışın.

Hindistan cevizi yağı genellikle topikal olarak güvenlidir, ancak oral yoldan uygulandığında hepsine uygun olmayabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımının Yan Etkileri

Nadiren de olsa, hindistan cevizi yağı alerjik olabilir. Hindistan cevizi alerjisi, varsa, hem topikal hem de oral olabilir. Bir ağaç fıstığı veya fındık alerjisi olan kişilerin hindistan cevizi için de alerjik olabileceği bazı durumlar vardır. Bu fenomene çapraz reaktivite denir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.