HEPATİT E HASTALIĞI

0

Hepatit E Nedir?
Hepatit E virüsü tarafından meydana gelen iltihabi karaciğer hastalığıdır.

Bulaşma
Hepatit E fekal-oral yolla ( dışkının bulaştığı yiyecek, içecekler ve kirli ellerle ) bulaşır. Genellikle kirli sularla yayılır, ancak, pişmemiş veya az pişmiş hayvansal ürünlerin yenilmesiyle de (domuz, yaban domuzu geyik gibi enfekte hayvanların ürünleriyle, çiğ veya az pişmiş deniz ürünleriyle) bulaşabilir. Nadiren kan nakli yoluyla da bulaşma tanımlanmıştır. Bu hastalığa vektörlük yapan bir böcek bulunmamaktadır.

Belirtiler
Hastalığın kuluçka süresi 40 gün civarında olup, ortalama 3 ile 8 hafta arasında değişir. Bulaştırıcılık dönemi bilinmemektedir.

Belirtiler:

-ateş
-yorgunluk,
-iştah kaybı,
-bulantı kusma,
-karın ağrısı,
-deri ve gözlerde sarılıktır.
Hastalığın kronik bir aşaması bulunmamaktadır. Genellikle genç yetişkinlerde (15-49 yaş) görülür. Özellikle çocuklarda ve erişkinlerde hastalık belirtisiz de seyredebilir. Hamile kadınlarda görülen Hepatit E enfeksiyonu daha risklidir. Karaciğer yetmezliğine sebep olabilir ve ciddi prognoz gösterir. Hamileliğin son 3 ayı boyunca görülen Hepatit E enfeksiyonlarında vaka ölüm oranları % 20’lere ulaşabilir.

Tanı ve Tedavi
Tanıda klinik muayene, kan, idrar ve dışkı tetkikleri kullanılır. Hepatit E’nin özel bir tedavisi yoktur. Semptomatik tedavi yapılır.

Yolcular için Risk
Sağlık koşullarının ve içme suyu kontrolünün kötü olduğu ülkelere seyahat eden yolcular risk altındadır. Hepatit E tek tek vakalar ve salgınlar şeklinde dünya çapında görülmektedir. Salgınlar Asya, Ortadoğu, Afrika ve Orta Amerika’da görülmüştür. Doğal afetlerden sonra bu bölgelerde bulunanlar, mülteci kamplarında yaşayanlar ya da geçici konutlarda yaşayan insanlar risk altındadır.

Korunma
Hastalığı önlemek için bir aşı ve ilaç yoktur. Hastalığa karşı en etkili yöntem gıda ve su ile ilgili hijyen koşullarına dikkat ederek önlem almaktır. Güvenli içecek ve gıda tüketilmelidir.

Seyahat Dönüşü Öneriler
Şikayetleriniz varsa acilen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Seyahatiniz hakkında hekiminizi mutlaka bilgilendirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.