HANGİ YAĞLAR NE İŞE YARAR

0

BERGAMOT:Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Egzama tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak da kullanılır. Moral yükseltici ve sakinleştirici bir yağ olan bergamot, öfke ve hayal kırıklığını giderir, özellikle endişe ile oluşmuş depresyonda mükemmel sonuç verir.

LAVANTA:Ağrı keser, mikrop kırıcı; sakinleştirici, dengeleyici, tüm cilt sorunlarına birebir, baş ağrısı, böcek sokmalarına karşı, yanıkları iyileştiren, yatıştırıcı, huzursuzluk, korku, uykusuzluk, panik ve depresyon için çok yararlıdır. Parfümeri sanayiinde de kullanılır. İnfüzyon yoluyla antidepresyon ve uykusuzluğa iyi gelir. Vücuttaki kötü kokuları giderir, antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir. Saçtaki sirkeleri gidericidir.

PAPATYA :Fiziksel ve ruhsal bir rahatlatıcı olan papatya, depresyon, korku, histeri ve gerilimi yatıştırır. Endişe içinde olanlar için yatıştırıcıdır. Tedirginlik, huzursuzluk,öfke ve sabırsızlık durumlarında sükunet verir. Bademcik ve diş iltihabında kullanılır. Cilt için oldukça faydalı bir yağdır.

OKALİPTÜS:Kişiye konsantrasyon ve zihin açıklığı sağlar. Enerjilerin dengesiz olduğu durumlarda kullanılır. Kabızlık,öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, romatizma ve selülit de etkilidir. Bronşit,astım gibi akciğer hastalıklarında ve gribal enfeksiyonlarda kullanılır.

REZENE:Sıkıntılı zamanlarda güç ve cesaret verir. Stresli zamanlarda tepki olarak yeme sonucu oluşan oburluk ve alkolizm için kullanılır. Midevi rahatsızlıkları giderir, gaz söktürücü ve süt arttırıcı etkisi vardır. Yara iyi edici özelliğe sahiptir. Cildi besler ve pürüzleri giderir.

PORTAKAL YAĞI:Mide rahatsızlığını geçirir. Hazmı kolaylaştırır. Ateş düşürücüdür. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildi sıkıştırır. Sivilce ve aknelerin kurutur. Tonik olarak kullanılır. Kan dolaşımını düzenleyicidir. Sinir yatıştırıcıdır. Spazm çözücü ve ağrı giderici özellikleri bulunmaktadır.

YASEMİN YAĞI:Depresyona iyi gelir,endişe giderir,deri ve saçlar için yararlıdır ve cinsel gücü arttırır. Duygusal olarak dengeleyici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Uyuşukluğa ve tembelliğe iyi gelir. Romatizma ağrılarında ve selülit giderici olarak kullanılır. Adet sancılarını dindirir.

KARANFİL YAĞI:Sinirleri uyuşturur. Antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır. Diş ağrılarında etkilidir.

ARDIÇ:Antiseptik ve vücudu temizleyici özellikleri vardır. İdrar söktürür ve spazmları çözer. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Eklem iltihabı ve ödem durumlarında faydalıdır.

NANE:Mide bulantısını keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Sinirleri güçlendirir. Baş ağrısına iyi gelir. Selülit tedavisinde kullanılır. Anne sütünü arttırır. Bağırsak solucanlarını temizler. Yorgunluğa iyi gelir ve canlandırıcıdır. Sinüzit,baş ağrısı ve migrene iyi gelir.

BİBERİYE:
Ağrı kesici ve antiseptik özellikleri vardır. Baş ağrısına ve zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Hafızayı güçlendirir. İdrar söktürücü, gaz giderir, kan dolaşımını arttırır, bronşite ve sinüzite, sarılık ve karaciğer yetmezliğinde de kullanılır.

GÜL:
Depresyon giderici,yatıştırıcı ve spazm giderici özellikleri vardır. Cinsel olarak uyarıcıdır. Uykusuzluğa ve sinirsel sorunlara iyi gelir. Cilt bakımında kullanılır. Alerjik ciltler, egzamalı ciltler ve açık yaralara iyi gelir. Regl öncesi sorunlara iyi gelir.

LİMON:Antiseptik ve bakteri gelişimine engel olucu özellikleri vardır. Kişiyi canlandırır ve enerji verir. Varisler,mide ülseri,depresyon ve endişe duyguları üzerinde etkilidir. Boğaz ağrısı, mide yanması, kan temizlemede, böbrek taşında, bağ dokusu hastalığında kas kuvvetlendirir. Sivilceleri giderir. Cildi güzelleştirir. Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar. Böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler.

ÖKALİPTÜS:Böcek ısırıklarına çok iyi gelir ve etkili bir böcek kovucudur. Sinirsel ağrıları ve kas ağrılarını giderici özelliği vardır. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Kabızlık,öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, ve selülit etkilidir.

PORTAKAL:
Mide rahatsızlığını geçirir. Hazmı kolaylaştırır. Ateş düşürücüdür. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildi sıkıştırır. Sivilce ve aknelerin kurutur. Tonik olarak kullanılır. Dengeleyici ve yatıştırıcı özellikleri vardır.

ADAÇAYI:
az söktürücü, ter kesici, ,idrar arttırıcı etkileri vardır. Yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde gaz gidericidir. Regl dönemi sıkıntılarına iyi gelir. Uyku verici ve iltihap giderici özellikleri vardır.

SEDİR :
 Gerilimleri yatıştırır. Genellikle meditasyon aracı olarak kullanılır. Balgam söker,sakinleştirir ve gençleştirir.

DEFNE: Antiseptik ve gaz giderici özellikleri vardır. Terletici ve antiseptik özelliklere de sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder.

HAVUÇ YAĞI: ildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici, idrar arttırıcı, kan temizleyici, kan yapıcı ve kolesterolü düzenleyici etkiye sahiptir. Karaciğer ve safrakesesine iyi gelir.

MELİSA: Terletici,kas gevşetici,sinirleri yatıştırıcı ve ateş düşürücü özellikleri vardır. Nefes darlığı ve astımda da kullanılır.

ÇAM: Balgam söktürücü,terletici ve antiseptik özellikleri vardır. Kaslarla ilgili ağrılara iyi gelir ve ferahlık verir. Astım,bronşit,soğuk algınlığı ve gut hastalığı için kullanılır.

SARMISAK:Mikrop öldürücüdür. Yüksek tansiyonu düşürür. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Kanı temizler, kalp adalesini kuvvetlendirir. Siyatik varis, romatizma, mafsal iltihabında faydalıdır. Ayrıca saç uzamasını sağlar, dökülmesini önler. Saçkıran hastalığına iyi gelir.

HİNDİSTAN CEVİZİ :Hazmı kolaylaştırıcı, bulantı ve kusmayı giderici etkilere sahiptir. İltihaplanmaya karşı etkili olması nedeniyle haricen eklem ve kas ağrılarına ve romatizmaya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesinde de etkilidir. Ayrıca pastalara esans olarak kullanılır.

KAYISI:Akneleri temizler, cilde canlılık verir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Bağırsak solucanını öldürür.

MENEKŞE: Mikrop kırıcıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır. Egzama ve saç dökülmesinde etkilidir. Kuru saçları nemlendirir, parlaklık ve canlılık verir.

Itır: Dengeleyici, sakinleştirici, her tür cilt sıkıntısı için faydalı, hormon dengeleyen, adet sıkıntılarına iyi gelen, bedenin su tutması ve selülit için etkindir.

GREYFURT : Kafa karışıklığı, kıskançlık ve hayal kırıklığı gibi olumsuz düşünce durumlarında ilaç olarak kullanılır. Greyfurt, bu durumları yok eder ve canlandırıcı karakteri ile kararsızlık, sürüncemede bırakma ve geçmiş için kaygılanma durumlarında fayda sağlar. Manik ve depresif arasında gidip gelen durumlarda yardımcıdır.

Bu yağlar bazı temel yağlardır. Daha farklı yağlarda bulunmaktadır. Hangi yağı kullanırsanız kullanın bu yağları badem yağı yada susam yağı gibi bir yağla seyreltmeniz gerekmektedir. SEYRELTME İŞLEMİNDE 4 ÇAY KAŞIĞI SEYRELTİCİ YAĞA (BADEM,SUSAM VS..) 5 DAMLA ÖZ YAĞ DAMLATMALISINIZ. DAHA FAZLASI ZARAR VEREBİLİR. Unutmayın ki daha fazla yağ daha çok etki anlamına gelmez.

BAZI DURUMLARDA KULLANILMAMASI GEREKEN YAĞLAR 
Yüksek tansiyonu olan kişilerde Biberiye kullanılmamalıdır.
Şeker hastalığı söz konusu ise, ökaliptus, ıtır ve limon kullanılmamalıdır.
Sara / epilepsi rahatsızlığı olan kişilerde rezene, ökaliptus ve kekik kullanılmaz. Biberiye ise çok az dozda kullanılır.
Yüz bölgesinde kullanılması sakıncalı olan yağlar tarçın ve karanfildir.
Hassas ciltlerde sakıncalı yağlar: Tüm asitli yağlar. Fesleğen, rezene, hintlimonu, biberiye ve lemon verbena”dır.

AROMATERAPİ KULLANIM BİÇİMLERİ 
Masaj: Masajı uyguladığınız her bir bölgenin üzerine havlu örtün. 90 dakikaya kadar masaj yapabilirsiniz. Masajı yumuşak hareketlerle yapın. Eğer kalbin üst bölgesinde çalışıyorsanız el harekeleriniz yukarıdan aşağıya doğru,eğer kalbin alt bölgesinde çalışıyorsanız el hareketleriniz aşağıdan yukarıya doğru olmalıdır. Ne fazla dert nede fala yumuşak hareketlerle masaj yapmalısınız. Masajdan sonra kişi biraz dinlenebilir hemen ayağa kalkması doğru değildir.

Kompres:Bir kap sıcak (çok sıcak olmasın)temel yağ ekleyin. Bir bezi bu suda ıslatarak gereken bölgeye 5 dakika kompres yapın. Bu işlemi 4 kez tekrarlayın. Eğer şişik yada yanık durumu söz konusuysa su soğuk olsun.

Soluma:Kaynamaya yakın sıcaklıktaki suya temel yağ ekleyin. Başın etrafını bir havluyla çevreleyin ve kaba doğru eğilin. 2 dakika buharı soluyun, günde 4 kez tekrarlayın. Bronş ve sinüs tıkanıklıklarında, öksürük, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılır. Bu tedaviyi yaparken buharın canınızı yakmaması için dikkatli davranmalısınız.

Banyoıcak bir banyoya temel yağ ekleyin. İçine girmeden önce suyu karıştırın. Ancak iyiy karıştırdığınıza emin olun. Bazı yağların direk teninizle teması sorunlar oluşturabilir. Bu yöntem yorgun kaslara, stresse, tansiyona ve uykusuzluğa çok iyi gelir. Dinlenmek için çok iyi bir yöntemdir. Banyoda 15-30 dakika kalabilirsiniz. Banyodan çıkınca bol su içmeniz çok faydalı olacaktır.

Buharlaşma:Isıtılan bir suya temel yağ ekleyin yada bir buhurdanlığınız varsa bunu kullanın. Rahatlamak için oldukça iyi bir yöntemdir. Kişinin ruhsal durumu üzerinde çok olumlu etkiler yapar…

Acıbadem Yağı

İçindekiler Protein, şeker ve amigdalin içerir.
Faydaları Öksürük kesici, idrar arttırıcı, kurt düşürücüdür. Kan şekerini düşürür, nemlendirici, kuru ve çatlak ciltler için kullanılır. stres ve yorgunluğu giderir.

Kullanım Şekli Günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2 damla damlatılarak alınır. Bebeklerin kabızlığında eşit miktarda bal veya pekmezle karıştırılıp 4-5 saate bir çay kaşığı verilir.

Uyarılar Fazlası zararlıdır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

Adaçayı (Elma) Yağı

İçindekiler Tuyon, sincol, barneol, piren.
Faydaları Bebeklerde gaz giderici, mide gazı giderici, ter kesici ve idrar artırıcı etkileri vardır. Bronşit, astım, adet düzensizliğinde ve hormon dengelemesinde kullanılır. cilt bakımı ve temizliğinde etkilidir. Mikrop öldürücü ve yara iyileştirici olarak kullanılır. Oniki parmak bağırsağındaki yaralara iyi gelir. romatizma ve mafsal ağrılarında da iyileştirici olarak kullanılır.

Kullanım Şekli Günde bir defa bir çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Yara üzerine direk tatbik edilebilir.

Uyarılar Günde 3 damladan fazlası epilepsi ve kramp yapabilir.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

Anason Yağı

İçindekiler Nişasta, müsilaj, anethol, estragol ve tergen içerir.
Faydaları Sinir sistemi uyarıcısıdır. Balgam söktürücü ve hazmettirici olarak kullanılır. idrar söktürücüdür. öksürükte göğüs yumuşatır. Anne sütünü artırır. sarılığı karında su toplanmasına iyi gelir. selülit tedavisinde faydalıdır.

Kullanım Şekli Günde 1 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. haricen cilde masaj olarak kullanılır.

Uyarılar Fazlası alındığında önce hafif bir sarhoşluk sonra uyku verir.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ARDIÇ YAĞI

İçindekiler Organik asitler, glikoz, sakaroz, juniperin, recineli birleşikler ve acı madde içerir,
Faydaları Kalp yetmezsizliğinde soğuk algının lığında ve romatizma hastalıklarında kullanılır. Burkulma çarpma gibi hastalarda kullanılır. ağrı kesici ve hareket kabiliyetini artırıcıdır, felçte bacak kramplarında ve gutta faydalıdır. astım hastalarında ve idrarını tutamayan çocuklarda etkilidir. egzama felç ve selülitte masaj yapılarak uygulanır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır.

Uyarılar hamilelik döneminde kullanılması sakıncalıdır. Fazlası alındığın taktirde böbrekleri tahrik eder ve idrar yollarında kanamaya sebep olur.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

AVAKADO YAĞI

İçindekiler Sabit yağlar ve A-D-E vitaminlerin içerir.
Faydaları Cilt bakımında kullanılır. kas gevşeticidir. Selülitte etkilidir. böbrek kumunun dökülmesinde ve taşların düşürülmesinde faydalıdır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

BUĞDAY YAĞI

İçindekiler B vitaminleri ve mineraller içerir.
Faydaları Bağırsakların düzenli çalışimasını sağlar beyni ve gözü kuvvetlendiri. zihin yorgunluğuna iyi gelir sinirleri yatıştırır kabızlığı önler. cildi besler pürüzsüzleştirir cilt lekelerini giderir.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

CEVİZ YAĞI

İçindekiler %70 civarında yağ taşıdığı saptanmıştır
Faydaları Doğal nemlendiricidir, kuru ciltleri besler ve yumuşatır, saç bakımında kullanılır, saçı besler, romatizmal ağrılara iyi gelir, bronzlaşmak için kullanılır.

Kullanım Şekli Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ÇAM TEREBENTİN YAĞI

İçindekiler Recine asiti kolofan ve pinen içerir.
Faydaları Solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır idrar yolu enfeksiyonlarında ve bel soğukluğunda etkilidir saçı besler dökülmeyi önler kepeği giderir 200 ml’lik şampuana 20 damla damlatılarak kullanılır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 1-2 damla damlatılarak alınır. saç diplerine masaj yapılarak uygulanır.

Uyarılar Böbrek rahatsızlığı olanalar kullanmamalıdır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ÇEMEN YAĞI

İçindekiler Müsilaj, saponin, trigonellin alkoloidi, diosgenin, kolin ve fitosteron içerir.
Faydaları Metabolizmayı kuvvetlendirir, cinsel gücü artırır, iştahı açar, balğam söktürücüdür, kan şekerini ve kolestrolü düşürür ağrı kesicidir romatizma siyatik ve gut gibi rahatsızlıklarda faydalıdır, vajinal yaraları tedavi eder.

Kullanım Şekli günde 1 defa 1 tatlı kaşığı bala 2 damla damlatılarak alınır.

Uyarılar hamilelik döneminde kullanılması sakıncalıdır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ÇÖREK OTU YAĞI

İçindekiler Tanen, saponinler, alkaloidler, nigellin ve connigellin içerir.
Faydaları Astım şeker, ve romatizma tedavisinde kullanılır, grip döneminde bağışıklılk sistemini güclendirir vücudun direncini artırı kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler kolestrolü denğeler anne sütünü artırı regl dönemin düzenli olmasını sağlar hemoroite faydalıdır saç dökülmesine ve kepeğe karşı kullanılır. egzama da faydalıdır.

Uyarılar hamilelik döneminde kullanılması sakıncalıdır. Fazlası alındığın taktirde böbrekleri tahrik eder ve idrar yollarında kanamaya sebep olur.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

DEFNE YAĞI

İçindekiler Cinaol, evgenol, granilol ve pinenler içerir.
Faydaları Baş ağrısı nefes darlığı ve öksürük için kullanılır gargara şeklinde uygulandığında bademcik iltihabı ve gribal enfeksiyonları iyeleştirir. soğuk algınlığında etkilidir gaz giderici mikrop öldürücü ve terleticidir. kan şekerini dengeler mantarda ve adele ağrılarında faydalıdır. kas gevşedicidir saçın uzamasına yardımcı olur romatizmal ağrıları dindiricidir vücut parazitlerini öldürür göğsü yumuşatır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3-4 damla damlatılarak alınır. Ayrıca 10 gr defne yağı ile 100 gr eritilmiş iç yağı karıştırılarak merhem haline getirirlir haricen vücuda masaj yapılarak uygulanır ayak kokularında suya 3 damla damlatılarak kullanılır.

Uyarılar hamilelik döneminde kullanılması sakıncalıdır.Yakıcı özelliği nedeni ile cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

FESLEĞEN YAĞI

İçindekiler Estragol, ögenol ve sineol içerir.
Faydaları Midevi, yatıştırıcı idrar artırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir iştah açıcıdır. ağız yaralarını tedavi eder baş ağrısı ve migrende kullanılır selülitleri tedavi eder arı sokmasında faydalıdır. kokusu sivri sinek ve tahta kurularını uzaklaştırır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

FINDIK YAĞI

İçindekiler Sabit yağ fosfor, kalsiyum, protein ve şeker içerir.
Faydaları Beden ve zihin yorgunluğunu giderir vücuda kuvvet veriri varis tedavisinde faydalıdır. böbrek ağrılarını dindirir. böbrek taşı düşürür kumları döker bağırsak solucanlarını düşürür sarada faydalıdır saç dökülmesini durdurur.

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3-4 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

GİNSENG YAĞI

İçindekiler Glikozitler, saponinler, D vitamini içerir.
Faydaları Kalbi güçlendirici gençliği muhafaza edici ve cinsel gücü arttırıcıdır, yorgunluğu ve iktidarsızlığı giderici özelliği vardır şeker hastalığında faydalıdır, damar açıcıdır, ateşi düşürür akciğer ve kalbi koruyucudur.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

GÜL YAĞI

İçindekiler Tanen, gallik asit, anthocyanin ve quercitrin içerir.
Faydaları Antiseptiktir, koku verici olarak kulanılır, cilde canlılık verir, cildi gerginleştirir, cilt temizliğinde kullanılır, doğum lekelerini gideriri boğaz hastalıklarında gargara yapılarak kullanılır.

Kullanım Şekli Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

HARDAL YAĞI

İçindekiler Potasyum, mironat, ve sinigrin içerir
Faydaları Beyne ve akcigere kan hücüm etmesi hallerinde faydalıdır. iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır. akciğer zarı iltihabında kullanılır iç organlarda biriken kanı dışarı atar.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

HAŞHAŞ YAĞI

İçindekiler Papaverin, kodein, tebain, narsoin ve morfin içerir.
Faydaları Ağrı kesici ve keyif vericidir öksürüğü keser kabızlığı giderir, tansiyonu dengeler saçın uzamasına yardımcı olur.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

HAVUÇ YAĞI

İçindekiler Uçucu yağ, sabit yağ, şeker, A Vitamini karotin ve rezin içerir
Faydaları Vücuda kuvvet verir, kabızlığı gideriri, bağırsak iltihaplarının tedavisinde kullanılır, bağırsak kanamalarını keser çocuk ishalinde faydalıdır kansızlık için kullanılır anne sütünü arttırır, böbrek ağrıların dindirir, astım, bronşit ve veremde kullanılır, ses kısıklığını gideriri görme gücünü artırır, diş etlerini kuvvetlendirir, cilde canlılık veriri, yüz ve boyun kırışıklıklarını gideriri, bronzlaşma karışımlarında yer alır

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

İçindekiler Myristicin içerir.
Faydaları Ağız kokularını bulantı ve kusmayı giderir balğamı söktürür idrarı artırır iştah açar ve ishale iyi gelir, böbrekteki kumları döker taşları düşürür, eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir saçı besler ve kuvvetlendirir, kepeklenmeği önler

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Uyarılar hamilelik döneminde kullanılması sakıncalıdır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

HİNT YAĞI

İçindekiler Ricinoloik asit içerir
Faydaları incebağırsak üzerinde etki gösteren ve tahriş yapmayan bir müshildir, Tahriş yapmadığından gebelere de verilebilir. kendine özgül kokusu ile kozmetikte de kullanılır. saçlara kuvvet ve parlaklık verir tırnak kırılmasını önler

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 5-6 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ISIRGAN TOHUMU YAĞI

İçindekiler potasyum tuzları, organik asitler histamin ve asetikolin içerir.
Faydaları Romatizma ağrıları ve mafsal ağrıları dindirir burun kanamasını keser egzama şikayetlerini giderir regl döneminin düzenli olmasını sağlar böbrek kumlarını döker balğam söktürücüdür, dalak hastalıklarında ve cıbanlarda faydalıdır, saç dökülmesini önler saçı kuvvetlendirir.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. saç diplerine masaj yapılarak kullanılır

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

JOJOBA YAĞI

İçindekiler Tohumlarında %50 oranında yağ içermektedir.
Faydaları Sivilceli yanık ve yıpranmış ciltlere faydalıdır, kırışıklıklarda da etkilidir, sporcularda ayak kremi olarak kullanılır, saçların uzmasını ve güçlenmesini sağlar, kepek oluşumunu önler iltihaplı egzamalarda ve selilüt tedavisinde kullanılır.

Kullanım Şekli Cilde ve vücuda masaj yapılarak kullanılır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KAKO YAĞI

İçindekiler Sabit yağ, tanen, nişasta şekerler ve arkoidler (tebromin, kafein) içerir.
Faydaları Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar idrar sökücüdür, böbrek iltihabını giderir, iştah açıcıdır, vücuda kuvvet verir, kadınların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatır, bronzlaşmak için kullanılır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj aypılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KANTARON YAĞI

İçindekiler Uçucu yağ, rezin, acı maddeler (glikozitler) recine, pektin ve kolin içerir.
Faydaları Hazmı kolaylaştırır ve iştahı açar, ülser ve gaztiritte ileşmeği hızlandırır bağırsak sıpazmını çözer, bağırsak solucanlarını düşürür, hemoroite faydalıdır, yara ve yanıkları iz bırakmadan illeştirir, cilt lekelerini gideriri.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 4-5 damla damlatılarak alınır. Hemoroitte dıştan sürülür.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KARABAŞ YAĞI

İçindekiler Kufur, fenkon, borneol ve sineol içeriri
Faydaları Ağrı kesici, yara iğleştiricidir, sara ve astımda yatıştırıcıdır, sinirleri ve kalbi kuvvetlendirir, damar sertliğine faydalıdır, kolestrolü ve şekeri düşürür, idrar yolu iltihaplarını giderir ağız tezenfektanı olarak kullanılır, diş etti problemini tedavi eder, boğaz enfeksiyonlarını giderir, nefes açıcıdır, balğam sökücüdür, stres ve gerginliğe faydalıdır, uykusuzluğu gideriri, iyi bir antiseptik olduğundan egzama ve uyuz yaralarına kullanılır romatizma, kireçlenme ve mafsal ağrıları için kullanılır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KARABİBER YAĞI

İçindekiler Tanen ve paliulin içerir.
Faydaları İştah açıcı pankreas salgısını artırıcı sindirimi kolaylaştırıcı gaz söktürücü ve mikrop öldürücüdür, romatizma ve bal fıtığı için masaj yapıularak uygulanır.

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2 damla damlatılarak alınır.

Uyarıları Damar Setliği ve yüksek tansiyon, bağırsak iltihabı hastalıklarında sakıncalıdır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KARANFİL YAĞI

İçindekiler Uçucu yağ, sabit yağ ve tanen içerir.
Faydaları Sindirimi kolaylaştırır, uyarıcı ve antiseptiktir, mide ve bağırsak gazlarını giderir, ateşli hastalıklarda terletici olarak kullanılır, kalbi kuvvetlendirir, cinsel gücü artırır, spazmları çözer, ishali keser beden ve zihin yorgunluğunu giderir, ağız kokusunu giderir, diş ağrılarını keser,

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KAYISI YAĞI

İçindekiler Tanen, zamk, şekerler, organik asitler, suponin ve anonin içeriri
Faydaları Tüm cilt tipleri için tavsiye edilir, özellikle yüz temizlemek için idealdir, akneleri temizler, cilde canlılık verir, yaşlanmayla ortaya çıkan kırışıklıkları gideriri, nemlendirici özelliğe sahiptir, bağırsak parazitlerinin giderilmesinde etkilidir, sedef hastalığında kullanılır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Cilde masaj yapılarak veya saça friksiyon şeklinde uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KEKİK YAĞI

İçindekiler Carvacrol, p-vymene, terphinene, caryophyllen, myrcene, linalool, thymol, terphinen-4-ol, thujene, pinene, camphene, borneol ve humulene içerir.
Faydaları Bronşit, nesle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına ve diş etti iltihaplarına iyi gelir, kollestrol dengeleyici safra artırıcı, kurt düşürücü, ve aşırı kilolanmaya karşı yağ eritici olarak kullanılır, boğmaca şeker hastalığı mide kırapları, damar tıkanlıklığı, romatizmal, hastalıklarda kullanılır, yara ve yanıkları tedavi eder, alyuvar oluşumunu artırır, yüksek tansiyonu dengeler, antiseptik özelliği vardır.

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Ayrıca kapsülle kullanılır.

Uyarıları Masaj uygulandığında kekik yağını zeytin yağı ile karıştırılarak kullanılması gerekir, mide salgısını artırdığı için mide ülseri olanlara Zaralıdır, hamilelik döneminde guatr ve ülser hastalıklarında kullanılması sakıncalıdır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KETEN TOHUMU YAĞI

İçindekiler Müsilaj, linamalin, doymamış yağ asitleri ve protein içeiri.
Faydaları Sindirim sistemini korur kabızlığı gideiri, öksürüğü kesmek için göğüs üzerine masaj yapılarak uygulanır, menapoz sıkıntılarını giderir, saçı besler, kollestrolü düşürür.

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KİMYON YAĞI

İçindekiler Tanen, recine, sabit yağ ve cuminal içerir.
Faydaları Varis, kemik ve adele ağrılarında etkilidir, romatizmal rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır, mide ağrılarını ve sinirsel yorgunluğu giderir, gaz söktürücü, anne sütünü artırıcı ve regl düzenleyicidir, astım hastalıklarında sinüzitte ve bronşitte kullanılır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır

Uyarıları Hamilelik döneminde kullanılması sakıncalıdır, uzun süre kullanılması halinde karaciğere zarar verir.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

KİŞNİŞ YAĞI

İçindekiler Tanen, şekerler, umbeliferon, skoplotin, ve graniol içerir.
Faydaları Hazmı kolaylaştırıcı iştah açıcı spazm ve gaz gidericidir, mide rahatsızlıklarında kullanılır, merkezi sinir sistemini güçlendirir, hafızayı zihinde tutar, sinirsel baş ağrılarını keser.

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak.

Uyarıları Mide asidi fazla olanlar yüksek dozda kullanmamalıdır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

LAVANTA YAĞI

İçindekiler Pinen, cineol, borneol ve organik asitler içerir.
Faydaları İdrar artırıcıdır, romatizma ve kas ağrılarını dindir, baş ağrısı ve sterse iyi gelir yağlı ciltler için tavsiye edilir. Akneleri temizler ateşi düşürür, kozmetikte esans olarak kullanılır vücuttaki kötü kokuları giderir, iyi bir aromaterapi yağıdır, ayrıca banyo yağı olarak ta kullanılır, selilüt tedavisinde faydalıdır, saçtaki sirkeleri giderir, sivri sinek ve güveleri uzaklaştırıcı etkisi vardır.

Kullanım Şekli Günde 1 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

LİMON YAĞI

İçindekiler Hesperidin, şekerler, C vitamini, müsilaj, malik ve sitrik asitler içerir.
Faydaları Nezle, grip soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında kullanılır hafızayı güçlendirir mide yanmasını giderir, kalp damarlarını açar, kanı temizler, idrar söktürür, böbrek taşını düştürür, kas kuvvetlendiricidir, bağ dokusu hastalığında kullanılır, antiseptiktir, istenmeyen yağları vücuttan atarak zayıflamaya yardımcı olur, cildi güçlendirir, tomik olarak kullanılır, yağlı ciltlerde yağ salgısının dengelenmesini sağlar, sivilceleri gideriri, dişlerin beyazlanmasında etkilidir, böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

MELİSA YAĞI

İçindekiler Tanen, sitral, sitronellal ve linolal içerir.
Faydaları Midevi yatıştırıcı ve gaz gidericidir.mide ülserinde kullanılır.antiseptik etkilere sahiptir.soğuk algınlığına iyi gelir.terleticidir.kas ağrılarında faydalıdır.beyin damarlarını açar baş ağrısı ve migrende kullanılır cildi güzelleştirir.

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

MENEKŞE YAĞI

İçindekiler Tanen, saponinler, flavon glikozitleri, vialamin ve emetin içerir
Faydaları Cilt hastalıkları egzama, dermatit ve uyuzda kulanılır, mikrop öldürücüdür, saç dökülmesine karşı etkilidir, kuru saçları nemlendirir, parlaklık ve canlılık verir, kozmetik endistürisinde de kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli cilde masaj yaparak veya saça friksiyon şeklinde kullanılır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

MERSİN YAĞI

İçindekiler Tanen, şekerler, strik, ve manik asit gibi organik asitler içeirir.
Faydaları Ergenlik sivilceleri ve yağlı ciltler için kullanılır hemoroit tedavisinde ve şeker hastalığına karşı etkilidir mikrop öldürücü ve yatıştırıcı etkileri nedeniyle verem, bronşit ve bel soğukluğunda kullanılmaktadır, mide ağrılarını giderir, gerginlik ve uykusuzluğu gidermede yardımcı olur.

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Uyarılar Hamilelik döneminde kullanmak sakıncalıdır. fazlası zararlıdır.
Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

NANE YAĞI

İçindekiler Mentol, mentor, cadinen, pinenler, terpenler ve cineol içerir.
Faydaları Kuvvet verici, hazmettirici, balğam söktürücü, safra söktürücü, ve regl düzenleyici etkilere sahiptir. sinirsel kökenli mide bulantılarını keser, gaz giderici olarak kullanılır, sinir sistemini güçlendirir ve baş ağrılarına iyi gelir, göğüs hastalarına, astım ve nefes darlığına etkilidir, selilüt tedavisinde kullanılır, sinüzitte nefes açıcı özelliği vardır, anne sütünü artırı, bağırsak solucanlarını temizler, ağız sağlığını korur, diş eti problemini ve ağız kokusunu giderir, sivrisinek ve böcek sokmalarında hemen sürülürse iyi gelir her türlü ağrıya karşı kullanılır.

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır ya da gargara yapılır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

NAR YAĞI

İçindekiler Nişasta, mannit, recine, triterpentik asitler, tanen, pelletierin, isopelletierin ve metil polletierin içerir.
Faydaları Grip, soğukalğınlığı mide yanması, damar sertliği, şeker hastalığı ve cilt probleminde kullanılır, sivrisinek sokmalarında veya böcek ısırmalarında hemen uygulanması gerekir her türlü ağrıya karşı kullanılır.

Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 4-5 damla damlatılarak alınır. Yemeklerde veya salatalarda kullanılır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

OKALİPTUS YAĞI

İçindekiler Tanen, reçine, okaliptol ve flavon glikozitlerini içerir.
Faydaları Solunum yolu rahatsızlıklarında astım, bronşit, nesle ve soğuk algınlığında kullanılır kabızlık öksürük şeker hasatalığı romztizma, selülit sindir sistemi sorunları dişeti ve ağız içi rahatsızlıklarında etkilidir, saç dökülmesine ve kepeğe karşı faydalıdır, mikropları öldürücü ve kas gevşeticidir.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 4 damla damlatılarak alınır. Sinüzit için buğu yapılarak kullanılır haricen cilde masaj yapılarak kullanılır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

PAPATYA YAĞI

İçindekiler Tanen, flavon glikozitleri, bisabolol, azulen, terepen ve salisilik asit içerir
Faydaları Hasas ciltler için tavsiye edilir yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır, akne tedavisinde kullanılır, problemli ciltlerde yara iğleştiricidir, cildi besler ve pürüzsüzleştirir, saç dökülmesi ve saç bakımında faydalıdır, yanıklarda (güneş yanıkları dahil) uygulanır bademcik ve diş iltihabında gargara yapılır.

Kullanım Şekli 1 çay bardağı suya 4 damla damlatılarak gargara yapılır. haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Uyarılar İçilmesi sakıncalıdır.
Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

PELESENK YAĞI

İçindekiler Reçine ve saponinler içerir.
Faydaları Nefes darlığına vereme iyi gelir. öksürüğü keser. balgam söktürücüdür. Gözün görme gücünü artırır, göz kararmalarını giderir, bağırsak iltihabına da faydalıdır, adele sertleşmesine iyi gelir. romatizma ağrılarında masaj yapılarak uygulanır.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

PELİNOTU YAĞI

İçindekiler Flavon glikozitleri, absinthol ve absinthin içerir.
Faydaları Bağırsak solucanlarını düşürür, regl söktürür, iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, Şeker hastalığınada etkilidir, sindirimi zor besinlerin hazmını kolaylaştırır, safra salgısını artırır, safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur, kolestrolü dengeler, kalp damarlarını açar, ateşi düşürür.

Kullanım Şekli Günde 2 defa 1 çay bardağı suya 3 damla damlatılarak alınır.

Uyarılar Hamilelik döneminde kullanmak sakıncalıdır. fazlası zararlıdır.
Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

PORTAKAL YAĞI

İçindekiler Şekerler, Müsilaj, uçucu yağ ve bol miktarda C vitamini içerir.
Faydaları Strese ve yorgunluğa iyi gelir, sakinleştiricidir, kan dolaşımını düzenler, mide çalışmasına yardımcı olur, soğuk algınlığı, nezle ve gripte faydalıdır, tonik olarak kullanılır, sivilce ve akneleri gideriri, yanık ve yaralara iyi gelir.
Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Uyarılar mide, gastrit ve ülser rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.
Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

REZENE YAĞI

İçindekiler Anethol ve astragol gibi maddeler içerir.
Faydaları Sindirimi kolaylaştırırı, Mide şişliğini önler, gaz giderici ve anne sütünü artırır, cildi besler ve cilt yüzeyindeki pürüzleri giderir, Menepoz ve kemik erimesinde yararlıdır,selülit tedavisinde kullanılır,.
Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Ayrıca yaralar üzerine sürülür

Uyarılar Gastrit ve ülser olanalar kullanmamalıdır.
Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ROSEMARY (BİBERİYE) YAĞI

İçindekiler Tanen, acı madde, reçineli birleşikler, organik asitler ve glikozitler içeiri.
Faydaları Kansızlık, astım, kalp çarpıntısı, uykusuzluk, bronşit, sinüzit gibi hastalıklarda tedavi edicidir, karaciğer tedavilerinde etkilidir, İdrar söktürücüdür, saç dökülmesine ve kepeğe karşı etkilidir, kollestrolü düzenler, ağrı kesicidir, romatizma ve siyatik gibi rahatsızlıklarda etkilidir, sivilce giderici ve cilt temizleyicidir.
Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

SARIMSAK YAĞI

İçindekiler Karbonhidratlar (sakkaroz,glikoz) Vitaminler (A,B ve C) allicin ve sarımsağa özel koku veren kükürtlü yağ içermektedir.
Faydaları Mikrop öldürücüdür, kandaki kolestrolü düşürür, yüksek tansiyonu dengeler, damar sertliğini önleyici,kalbi kuvvetlendirici etkileri vardır, bağırsak solucanlarının düşürülmesinde etkili olur, Astım, bronşit, verem, nefes darlığı ve öksürükte faydalıdır, balgam söktürü, saç kırılmasında ve dökülmesinde etkili olur, saç kıran tedavisinde kullanılır, saçların uzamasına yardımcı olur, grip, tifo ve difteri gibi salgın hastalıkların tedavisinde kullanılır, karında ve bacaklarda toplanan suyun boşalmasına yardımcı olur,mesane taşlarını düşürür, böbreklerde taş oluşmasını önler, kanserden korur.
Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3-4 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

SİRKE

İçindekiler Mayalanmış üzüm sirkesi içerir.
Faydaları Ateş düşürücüdür, vücuda kuvvet verir, cilt bakımında kullanılır, sivilceleri giderir, gıda olarak ta kullanılır.
Kullanım Şekli Haricen ve dahilen kullanılır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

SOĞAN YAĞI

İçindekiler İso sulfosiyanat alil, polysakkaridler, inülin, fitin, rodanidler, kvsertin, kampferol, pepititler, limon ve elma asidi içermektedir.
Faydaları iştah açıcı ve hazmettiricidir, kan şekeri ve tansiyonu dengeler, uyarıcı, mikrop öldürücüdür, solunum yolu hastalıklarını önler, balgam söktürücüdür, öksürüğü önler, bağırsak gazlarını gideriri, prostata faydalıdır, nasır yumuşatıcı ve yara kapatıcıdır.
Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır.

Uyarılar Mide, bağırsak ve kolit hastalarının kullanması sakıncalıdır. Yemekten sonra alınmalıdır.
Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

SUSAM YAĞI

İçindekiler Oleik, palmitik, linoleik, stearik, miristik asit içerir.
Faydaları yanık tedavisinde kullanılır, etkili bire müshildir, saç bakımında kullanılır saçı besler ve dökülmesini önler, saca parlaklık ve canlılık veriri, gıda sektöründe kullanılır.
Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 4-5 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Öneri Susam yağı, tavaya konulduktan sonra orta hararetli ocakta kahverengi alıncaya kadar 1-2 dakika karıştırılarak kızartmada kullanılabilir.
Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

TATLI BADEM YAĞI

İçindekiler protein ve şeker içerir.
Faydaları Kuru ve çatlak ciltleri nemlendirir, saç bakımında kullanılır, saçı besler, dökülmesini önler, saça parlaklık ve canlılık verir,kabızlığı giderir, egzama kaşıntılarında faydalıdır.
Kullanım Şekli Kabızlık için günde 1 çay kaşığı alınır. haricen cilde masaj yapılarak uygulanır, saç diplerine sürülür.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

YASEMİN YAĞI

İçindekiler Rezin, uçucu yağ ve alkolidler içeriri.
Faydaları Romatizmal ağrıların tedavisinde kullanılır balgam söktürücüdür, strese iyi gelir, hafif uyutucudur, dinlendirici etkisi nedeniyle banyo suyuna karıştırılıp cildi besler sıkılaştırır, selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.
Kullanım Şekli Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ZAMBAK YAĞI

Faydaları Dişeti iltihaplarını ve diş ağrılarını gideriri, vücut ağrılarını dindirir, romatizmal ağrılarda faydalıdır, selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.
Kullanım Şekli Günde 1 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ZENCEFİL YAĞI

İçindekiler Nişasta, rezin ve uçucu yağlar içermektedir.
Faydaları Beden ve zihin gücünü artırır, kusmayı ve ishali önler, karaciğer yetmezliğinde faydalıdır, felçli hastalıklarda kullanılır, karın ağrılarını dindirir, romatizmayı tedavi eder, saça parlaklık veriri,
Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

ZEYTİN YAĞI

İçindekiler Tanen, uçucu yağlar, organik asitler, rezin, A ve E vitaminlerini içeriri.
Faydaları Safra salgısını artırı, kabızlığı gideriri, cildi besler, saç diplerini güçlendirir, basit yaraların pansumanında etkilidir, karaciğer ve kalbi güçlendirir, kuru saçları nemlendirir, bağırsak çalıştırıcıdır.
Kullanım Şekli Günde 3 defa 1 çay bardağı suya veya şekere 4-5 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

SAÇ BAKIM YAĞI

İçindekiler Tatlı badem yağı, teğnel yağı, susam yağı, menekşe yağı, defne yağı, hint yağı ve ceviz yağı.
Faydaları Saçı besler, saç dökülmesini ve kepeği önler, saçı kuvvetlendirir, saç diplerinde mikroorganizmaların oluşumunu engeler. saçın uzamasını sağlar.
Kullanım Şekli Saç diplerine friksiyon yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

SELÜLİT YAĞI

İçindekiler Limon yağı, portakal yağı, susam yağı ve lavanta yağı.
Faydaları Selilüt tedavisinde kullanılır.
Kullanım Şekli Vücuda masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

MASAJ YAĞI

İçindekiler Rozmery yağı, lavanta yağı, susam yağı, limon yağı ve karabaş yağı.
Faydaları Yorgunluk halsizlik, tutunma, burkulma, kasılma, kaslarda çekme ve stresten kaynaklanan rahatsızlıklarda kullanılır.
Kullanım Şekli Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saklama Koşulları Serin, ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çokçukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.