HAMİLELİKTE TEHLİKE İŞARETLERİ

0

Ortalama olarak 40 hafta süren gebeliğiniz boyunca, zaman zaman ters giden durumlarla karşılaşabilirsiniz.

İlk 12 haftalık süreç içerisinde doğal seleksiyon sonucu düşükle sonuçlanmadan sağlıklı olarak başlayan gebeliklerin önemli bir kısmı, hamilelik süreci boyunca ciddi tehlikeler atlatmadan sonuçlanmaktadır ancak zaman zaman beklenmedik aksilikler de ortaya çıkabilir.

Eğer muhtemel problemleri be tehlike işaretlerini yakından tanıyacak olursak, zamanında müdahale şansını elde ederek, sorunların üstesinden gelmemiz mümkün olabilir.

Hamilelikte En Sık Karşılaşılan Sorundan ve Tehlike İşaretleri Nelerdir?
9 aylık gebelik sürecinin ilk gününden doğuma kadar olan süreçte, içinde bulunduğunuz trimesterın özelliklerine göre çeşitli aksilikler ve sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak bazı durumlar var ki gebeliğin hangi döneminde olursa olsun tehlikeye işaret ediyor olabilir ve dikkat alınması gerekir.

Gebelikte Kanama:
Doğurganlık dönemindenki kadınların normal yaşam döngüleri boyunca aylık olarak yaşadıkları adet kanamaları, gebeliğin başlaması ise sona ermesi gereken bir durum olduğundan, gebelikte yaşanan kanamalar %90 oranla bir tehlike işaretidir.

İstisnası olarak, fetüsün ana rahmine tutunmaya çalıştığı sırada rahim duvarına zarar vererek oluşturduğu lekelenme tarzındaki yerleşme – ya da implantasyon kanaması da denir – kanaması, anne adayı ve bebek sağlığı için herhangi bir risk teşkil etmemektedir.

Yerleşme kanaması hakkında daha detaylı bilgiye https://guzelliksirlarim.org/yerlesme-kanamasi-ne-zaman-olur-ustune-gorme-kac-gun-surer/ adresindeki bilgiler sayesinde ulaşabilir ve gebelik sırasındaki kanamanızın ne zaman ciddi bir tehlike işareti olduğunu ve acilen bir hekime başvurmanız gerektiğini, ne zaman normal karşılayıp beklemeniz gerektiğini ayırt edebilirsiniz.

Gebelik sırasında nispeten zararsız olan bir diğer kanama türü de, rahim içi miyomların atılmasına bağlı bir kanamadır ancak bu durum da kuvvetle muhtemelen belli belirsiz rahim kasılmaları sonucu oluştuğu için, düşük riskini de arttırmaktadır. Dolayısıyla tamamen zararsız denilemez.

Yerleşme kanaması da dahil, net olarak sebebini belirleyemediğiniz her türlü hamilelik dönemi kanaması ileri değerlendirmeye tabi tutulmalıdır.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde olan kanamalar, bebeğin eşinin rahim ağzına yerleşmiş olmasından, plasentanın zamanından çok erken yerinden ayrılmış olmasına bağlı olarak, hem anne hem de bebek için ölümcül olabilecek derecede ciddi aksaklıklara işaret eden bir tehlike sinyali de olabilir. Bu gibi durumlarda acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Şiddetli baş ağrısı gibi durumlar da aynı şekilde preeklempsi yani hamilelik hipertansiyonun belirtisi olan, değerlendirme gereken bir durumdur.

Hamilelikte beyin damarlarında olan değişimlere bağlı olarak ara ara bağ ağrıları yaşanabilir. Baş ağrınız sadece hipertansiyon sebepli olmayabilir.

Kram Tarzında Pelvik Ağrısı – Kasık ve Karın Ağrısı –
Gebelik boyunca dönem dönem kasık kısımlarında ağrı yaşamak gayet tabi oldukça normal karşılanması gereken bir olaydır. Sonuçta kasıklarınızın üst kısmından itibaren hızla büyümekte olan bir rahim, yer değiştiren iç organlar ve içinizde büyüyen bir canlı var. Bunun sonucu olarak bir takım ağrı ve rahatsızlıklar yaşamazsanız, çok ekstradan şansılınız demektir.

Diğer yandan sürekli ve şiddetli bilhassa da hamileliğin ilerleyen safhalarında yaşanan kramp tarzındaki pelvik ağrıları, erken doğum belirtisi olabileceği gibi, başlangıç dönemlerinde muhtemel bir düşük ile de bağdaştırılabilir.

Eller Ayaklar ve Yüzde Ani Oluşan Ödemler
Ellerinizin ve ayaklarınızın belki de yüzünüzün gebeliğin sonuna doğru ve bilhassa da sıcak havalarda bir miktar ödem yapması ve şişkinlik hissiyatı yaşamanız da normal bir durum olmakla birlikte, süreç halinde oluşan bir ödemden ziyade, aniden oluşan ve erken dönemdeki bir şişlik durumunda, gebeliğe bağlı hipertansiyon riskinden söz etmek mümkündür.

Anne ve bebek için hayatı tehdit edici olan gebelik tansiyonu durumu, acile başvurmayı gerektiren bir tıbbi durum ve hamilelik sorunudur.

Bebek Hareketlerinde Azalma ya da Hareketlerin Hiç Olmaması
Gebeliğin bilhassa 22. Haftasından sonraki dönemde fetal hareketler, annenin evde kendi kendine gebeliğinin sağlık durumunu kontrol edebileceği bir durumdur. Bebek hareketlerinde ani bir azalma ya da tamamen ortadan kalkması, anne karnında bebeğin kalbinin durmuş olması ihtimalini akla getiren tatsız bir durumdur.

Her bebek ana rahminde aynı şekilde ve aynı miktarda hareketli olmayabilir. Aynı anne adayının iki gebeliği arasında bariz farklar da olabilir ancak buradaki önemli ölçüt, annenin, var olan gebeliğindeki fetüsün genel hareketlilik tipini ve düzeyini tanıması ve o gebeliğe özel bir radikal değişikliğin farkına zamanında varabilmesidir.

Ateş, Kusma ve Sistit
İdrarınızı yaparken sistit tarzı bir yanma, ateşli ve kusmalı bir hastalık, enfeksiyon belirtisi olabileceğinden, bebeğe dek ulaşması mümkün olan ve ilerleme riskine karşı hekiminizin önerisi doğrultusunda mutlaka antibiyotik tedavisi gerektiren bir durum olabilir. Gebelikte ilaç kullanımı çok istenen bir durum olmasa da enfeksiyon durumu ciddiye alınmalı ve gereken tedavi, kar zarar ilişkisine girerek yapılmalıdır.

Normal gebelik seyrinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili, buradan bilgi alabilir, riskli durumlarda uyanık davranarak pek çok tehlikeli durumu hızlıca bertaraf edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.