HAMİLELİKTE MİDEDE YANMA

0

Midede ekşime, yanma gibi şeyler çok sık görülür. Bunlar hamileliğin başında meydana gelir, fakat doğuma kadar sürebilir. Buna alınan fazla besinler sebep olabilir. Bu rahatsızlığı hafifletmek için bazı önerileri uygulamak gerekir.

Fazla yemek yemeyin veya bir süre daha az kalorili besinler alın. Izgara yemekler, tereyağ veya zeytinyağıyla karıştırılmış sebze­lerle (çiğ olarak) beslenin.Asitli, sindirilmesi zor, fazla yağlı olan salça gibi besinlerden sakının.
En sağlıklısı 6 öğün olarak 3 ana 3 ara öğün olarak beslenebilirsiniz.

Mide bozuklukları, yemeklerden sonra bir ağırlık ve mide şişkin­liği yapar. Mide ve bağırsaklar havayla doluymuş gibi gelir, gaz çı­karmaya ve geğirtiye yol açar.

MİDE YANMASINI HAFİFLETMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?
Bu durumda hafif birkaç öğün yemek yiyin, lahana, kuru asulye, soğan gibi gaz yapan be­sinlerden kaçının, en çok da bağırsakların düzenli bir şekilde boşal­masına dikkat edin.
gebelerde mide yanması hormonlar ve karın içerisinde büyüyen rahim nedeniyle, asit mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına bağlı tahriştir.
Erken gebelikte daha çok aşerme ve bulantı-kusmaya bağlı meydana gelen bu yakınma, hamilelik ilerledikçe kabızlık, hazımsızlık ve gaz gibi sorunlarla birlikte giderek artan şiddette görülür.

NELER YAPABİLİRİZ?
* sık ve ufak öğünler durumunda yiyin
*Mide yanmanızı arttıran hareketler ve pozisyonlardan sakının (ani öne eğilmeler, yemekten derhal sonra yatmak, uzanmak vb.)
*Bilhassa yemekten derhal sonra uzanmak yerine arkanızı ufak bir minderle destekleyerek oturun
*Mide yanmanız,davranış ve rejim değişikliklerine karşın düzelmez ve ya artarsa doktorunuza danışarak antiasit alın.
* Yağlı ve baharatlı gıdalardan, kızartmalardan, fazla oranda çay, kahve ve çikolatadan uzak durun.
* Yemekten sonra hafif yürüyüşler sorununuza iyi gelebilir.
*Blinizi sıkacak, dar kıyafetler giymeyin.
*İnce pamuklu terletmeyen kıyafetler tercih edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.