Hamilelikte İshal

0

Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer?

Mide ve sindirim sorunları hamilelik sırasında sık görülür. Sabah bulantısı ve kabızlık hakkında çok şey duymuşsunuzdur , ancak ishal hakkında daha az şey duyabilirsiniz . Bu kadar dikkat çekmese de, ishal, hamile kadınların karşılaşabileceği başka bir gastrointestinal sorun.

Bazı kadınlar ishali hamileliğin erken belirtisi olarak kabul eder. Gebe kalma süresi boyunca hormonun değişmesi, mide sorunlarına ve hatta ishalin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bununla birlikte, meme hassasiyeti, yorgunluk ve bulantı, erken gebeliğin çok daha yaygın belirtileridir .

Hamileliğin geç dönemindeki ishal , doğumun yaklaştığına dair bir işaret olabilir . Bazı kadınlar doğumdan hemen önce ishal, mide ekşimesi veya mide bulantısı ve kusma bildirmektedir. Elbette kadınlar birçok sebepten dolayı ishal olurlar ve hamilelik sırasında veya herhangi bir zamanda da gelişebilirler – sadece gebeliğin başında veya sonunda değil.

Nedenleri
Hamilelik sırasında ishal hormonlardan, beslenmenizdeki değişiklikler mide virüsüne neden olabilir. Aşağıdakilerden dolayı ishal yaşayabilirsiniz:

Vücut değişiklikleri: Hamilelik sırasında hormonlarınızda ve vücudunuzda değişiklikler yaşarsınız. Bunlar mide ve sindirim sisteminizi etkileyerek mide bulantısı ve kusmaya, kabızlığa veya ishale neden olabilir.

Diyet: Hamilelik, sağlıklı beslenmeniz için size ilham verebilir. Bazen daha besleyici, lif bakımından zengin yiyeceklerde ani bir değişime, barsak hareketlerinde de değişime neden olabilir. Burger ve patates kızartmasından meyve ve salatalara geçmek vücudunuzu ayarlamak için vücudunuza biraz zaman tanıyın.

Doğum öncesi vitaminleri: Birçok farklı doğum öncesi vitamin markası vardır . Bazılarının kabızlığa neden olma olasılığı daha yüksektir, bazıları ise daha gevşek dışkılara neden olabilir. Vitamininiz nedeniyle ishal olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun ve başka bir marka için önermesini isteyin.

İshal, hamilelikle ilgisi olmayan bir şeyden de gelişebilir, örneğin:

Bir virüs veya bakteri kaynaklı hastalık
Gıda zehirlenmesi
Antibiyotik gibi ilaçlar almak
Crohn hastalığı , çölyak hastalığı veya hipertiroidizm gibi bir sağlık sorunu
Seyahat

Belirtileri
İshal, daha sık bağırsak hareketleriniz olduğunda ve normalde olduğundan daha fazla tutarlılık gösterdiğinde gerçekleşir. Belirtileri şunalrdır:

Günde iki veya daha fazla sulu veya gevşek bağırsak hareketi (24 saat)
Banyoya koşma hissi
kramp
Karın ağrısı
Şişkinlik

Tedavi
Hamileyken sabah bulantısı veya mide ekşimesi yaşayabilirsiniz. İshal, üstesinden gelmek zorunda kalabileceğiniz bir başka rahatsızlıktır. Bu tedaviler size yardımcı olabilir.

Vücudunuzu susuz bırakmayın : Sulu kalmak, özellikle hamileyken önemlidir. İshal suyu vücudunuzdan uzaklaştırır, bu nedenle de su için. Ayrıca ishal yoluyla elektrolit kaybettiğinizden, tavuk veya sebze suyu ve elektrolit değiştirme çözeltileri gibi diğer sıvılar da yardımcı olur. İshali daha kötü hale getirebildiklerinden süt, şekerli içecekler, kahve, çay ve enerji içeceklerinden kaçının.

Diyetinize dikkat edin: Sindirimi kolay, mideyi ve sindirim sistemini tahriş etmeyen veya uyarmayan yiyecekleri yiyin. (Muz, Pirinç, Elma sosu, tost) artı besinler diğer kolay sindirmek ishal geçene kadar yardımcı olabilir gıdalar (patates, tavuk ve sebze çorbası, yağsız et). Kızarmış, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Zaman verin: İshal sıklıkla kendi kendine geçer. Başka bir semptom olmadan hafif bir ishal varsa (ateş, ağrı, kramp), geçip gitmediğini görmek için birkaç gün bekleyebilirsiniz. Mide ve yiyecek sorunlarından kaynaklanan ishal çoğu zaman kendi kendine geçer.

Temiz tutun: Gevşek dışkı kolondaki bakterilerin idrar yoluna gitmesini ve bir enfeksiyona yol açmasını kolaylaştırabilir. Temizlik, mikropların vücudunuzun diğer kısımlarına ve diğer insanlara yayılmasını önleyebilir. Tuvaleti kullandıktan sonra, her zaman önden arkaya doğru silin ve kağıdı tekrar silmeden önce değiştirin. Ayrıca çamaşırlarınızı temiz tutmak ve ellerinizi sık sık yıkamak önemlidir.

İshal önleyici ilaç kullanmaktan kaçının: İshali tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durun. Tüm OTC ilaçları hamile kadınlar için güvenli değildir. Gerekirse, doktorunuz belirtilerinizin ciddiyetine dayanarak sizin için ilaç önerecektir.

İshal tehlikeli mi?
İshal hafif ve çabuk geçebilir veya daha ciddi olabilir. Bağırsaklarınızdaki su kaybı , özellikle hamilelik sırasında zararlı olabilecek su kaybına neden olabilir. Bu nedenle ishalin tehlikeli hale gelmesini önlemek için bol su ve diğer sıvılar içeren besinler yediğinizden emin olun. Sıvı kaybı belirti ve semptomlarının farkında olun:

Daha az idrara çıkma
İdrar çok koyu sarı veya turuncu
Güçlü bir kokuya sahip olan idrar
Kuru ağız
Baş ağrısı
Baş dönmesi veya bayılıyormuş gibi hissetmek

Doktora Ne Zaman Gitmeli?
İshal genellikle ciddi bir sorun olmasa da, bir enfeksiyonun belirtisi olabilir veya sıvı kaybına neden olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktora gidin:

İshal daha kötü, daha da kötüye gidiyor.
İshal bir veya iki günden fazla sürerse
Tuvalette dışkıda kan farkettiğin zaman
Ateş veya kusma gibi başka semptomlarınız var
Herhangi bir sıvı kaybı belirtiniz var mı
Karnınızda ağrı çekiyorsunuz
Kasılmalar yaşıyorsan
Bebeğinizin hareket hissi daha az ise

Şiddetli İshal
Sadece hafif bir diyare vakası varsa, doktorunuz kanınızı test etmek ve bir enfeksiyon olup olmadığını görmek için laboratuara dışkı örneği göndermek isteyebilir. Sonuçlara bağlı olarak, doktorunuz antibiyotik veya başka bir ilaç verebilir.

İshal ve Düşük
Eğer ishal iseniz, hamileliğinizle ilgili bir soruna neden olabileceğinden veya bunun düşük olduğuna dair bir endişe duyabilirsiniz. Ancak ishal, tipik bir düşüklük belirtisi veya semptomu değildir .

Bazı kadınlarda hamilelik kaybı sırasında ishal yaşarken, bir ishal geçirme durumu düşük yapma olacağı anlamına gelmez. Birçok kadın hamileyken ishal olur ve sağlıklı bir hamilelik yaşamaya devam eder. Herhangi bir nedenle hamileliğiniz hakkında endişeleniyorsanız, doktora gitmelisiniz.

Hamile kadınlar da herkes gibi ishal olabilir. Sadece geçici bir durum olduğu sürece, endişelenmenize gerek yok. Büyük olasılıkla kendi kendine kaybolacak. Ancak, ishal şiddetli ise veya bir veya iki günden uzun sürerse, özellikle diğer semptomlarla, doktora gidin. Güvende olmak, vücudunuzda neler olup bittiğini görmek ve hamileliğinizin ve bebeğinizin sağlığını kontrol etmek her zaman en iyisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.