HAMİLELİK VE TATİL

0

Hamilelikte Tatil Planlaması

Sağlıklı bir gebelik geçiren kadının yaz tatillerini ertelemesine gerek yok. Ancak uzun yol dolaşım sistemini olumsuz yönde etkileyeceği için, gebelerin mutlaka 2 saatte bir yolculuğa ara verip kan dolaşımını düzenlemek için yürümeleri gerekir. Hamilelikte seyahatin en rahat yapılabileceği dönem 13-28. haftalar arası. Bu, öncesinde ya da sonrasında tatile gidilemez, anlamına gelmiyor. Ancak özellikle uçak yolculuklarından önce mutlaka doktor muayenesinden geçmek ve uçabilir raporu almak gerekir. Hamileliğin son dönemlerinde ve bebeğin doğmasına yakın dönemde uzun yolculuklar riskli olabileceğinden bu durumdan da sakınmak gerekiyor.

Yaz tatilinde gebelerin yapması gerekenlere yönelik birkaç ipucu verelim,

Azar azar ve sık sık beslenin. Günlük beslenmeyi üç ana ve üç ara öğüne yaymak, gaz ve hazımsızlık gibi şikayetleri önler. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Yaz ayları sebze ve meyve çeşitliliği açısından hamilelerin seçeneklerini artırıyor. Aşırı tuzlu kuruyemişler ve turşu gibi yiyecekler ile sodalı içeceklerden uzak durmaları gerekiyor. Ayrıca sebze ağırlıklı beslenirken protein alımının da ihmal edilmemesi gerekli.

Bol sıvı tüketin. Hamileler sıcak yaz günlerinde daha fazla sıvıya ihtiyaç duyuyor. Yeterli sıvı alınmaması rahimde kasılmalara, hatta erken doğuma bile neden olabiliyor. Günlük alınması gereken sıvı miktarı en az 2.5 litre olarak öneriliyor. Ayrıca bu dönemde sıkça karşılaşılan ödemin artmaması için mümkün olduğunca tuz içerikli içeceklerden kaçınmak gerekiyor. Yürüyün, yüzün. Hamilelik döneminde yapılabilecek iki güzel spor var; yürüyüş ve yüzme. Sağlık sorunu yaşamayan hamileler, hekimlerine danışarak son haftalarına kadar yüzebilir, temposu düşük yürüyüşler yapabilirler.

Ayaklarınızı uzatın, dinlenin. Hamilelik döneminde damarların geçişkenliği artıyor. Buna bağlı olarak da cilt altında ödem görülüyor. İstirahat ile kan akışında artış sağlanıyor. Bu yüzden özellikle çalışan hamilelerin gün içerisinde ayaklarını uzatarak dinlenmesi ödemi azaltıcı bir yöntem oluyor. Sol tarafınıza yatın. Sırtüstü yatılması, damarlarda baskıya neden olabiliyor. Bu durum, hamilelerin tansiyonlarının düşmesine ve baygınlığa yol açabiliyor. Aynı zamanda bebeğe giden oksijenin azalması nedeniyle de riskli bir durum oluşabiliyor. Masaj yapın, yaptırın.

Ağırlaşan vücudun yaptığı baskı nedeniyle ağrıların çok görüldüğü ayakların rahatlatılmasında masaj işe yarayan yöntemlerden biri oluyor. Masaj, bölgedeki kan akımını artırıyor, ayrıca ödemi azaltıyor. Bunlara ek olarak, vücut ısısı normalden bir derece daha yüksek olan hamilelere, ılık banyo yapmaları da öneriliyor. Güneşe dikkat edin. Hamileler güneş ışınlarının dik geldiği 11:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkmamalı.

Bu saatlerde dışarı çıkmak zorunda kalan hamilelere, şapka kullanmaları ve 50 koruma faktörlü bir krem sürmeleri öneriliyor.

Güneşin zararlı etkilerinden kaçınmak ve yararlarından faydalanmak gerekiyor. Çünkü cilt aracılığı ile alınan güneş ışınları, D vitamininin sentezlenmesini, kalsiyum ve mineralin vücut tarafından emilimini sağlıyor. Kalsiyum; kemik, diş ve organ gelişimini etkilediğinden hamileler için önem taşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.