HAMİLELİK VE HEPATİT B

0

Hamileyken hepatit B testi yaptırmalı miyim?

Evet, bütün hamile bayanlar hepatit B için test edilmelidir! Eğer hamile iseniz, bebeğiniz dogmadan önce doktorunuz hepatit B için test yapmalıdır.

Neden hamile bayanlarda hepatit B testi çok önemlidir?

Eğer hamileyken hepatit B testiniz pozitif cıkmışsa, hamilelik veya doğum esnasında yeni doğacak bebeğinize virüs geçebilir. Eğer doktorunuz sizin hepatit B’li olduğunuzun farkında ise, doğumunuz esnasında yeni doğacak bebeğinizin enfekte olmasını engelleyecek uygun ilaç tedavisi önlemlerini alabilir. Eğer uygun yöntemler takip edilmezse, bebeğinizde yüzde 95 oranında olasılıkla kronik hepatit B gelişir!

Hepatit B enfeksiyonu hamileliğimi etkiler mi?

Hamileliğiniz sırasında, hepatit B enfeksiyonun siz ve daha doğmamış olan bebeğinizde hiç bir soruna neden olmaz. Doktorunuzun, hepatit B enfeksiyonunuz için dikkatli olması çok önemlidir, böylelikle sağlığınızı gözlem altında tutarken, bebeğinizde doğumundan sonraki bir enfeksiyondan koruyabilir.

Eğer hamile iken hepatit B’li isem, bebeğimi korumak için ne yapmalıyım?

Eğer hepatit B testiniz pozitif ise, doğum odanızda yeni doğmuş bebeğinize hemen iki asi yapılmalıdır:

Hepatit B asi’sinin ilk dozu
Hepatit B Imunoglobulin (HBIG)’in bir dozu
Eğer yeni doğmuş bebeğe hayatinin ilk 12 saatinde bu iki ilac tedavisi uygun sekilde verilirse, yeni doğan bebek hayat boyu sürecek hepatit B enfeksiyonuna karşı yüzde 90 oranından fazla bir şansla korunmuş olacaktır.

Bebeğinizin hepatit B asisinin ikinci ve üçüncü dozlarınıda ilk 6 aylıkken yaptırın ki tam korunmayı sağlamış olursunuz.

Yeni doğmuş bebeğinizi korumak icin ikinci başka bir şansınız olmayacaktır!

Eğer hepatit B’li isem, bebeğimi emzirebilir miyim?
Emzirmenin faydaları, emzirme ile bulaşma olasılığı az olan enfeksiyondan daha çok önemlidir. Buna ek olarak, doğumda bütün yeni doğmuş bebeklerin hepatit B’ye karşı aşılanması tavsiye edilmektedir; böylece herhangi olası enfeksiyon riski azaltılmış olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.