HAMİLELİK ÖNCESİ YAPILAN TESTLER

0

Hamile Kalmadan Önce Hangi Testler Yapılmalı?

Hamile kalmaya karar verdiğinizde artık yepyeni bir hayata adım atıyorsunuz demektir. Bu sürece öncelikle psikolojik ardından fizyolojik olarak hazırlanmalısınız. Hamile kalmadan önce sigarayı bırakmak, folik asit kullanmaya başlamak gibi hazırlıklar yapmanızda fayda var. Hamilelik sürecine nasıl hazırlanacağınızı merak ediyorsanız, Hamile kalmadan önce yapılacaklar yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelikten önce yapılması gereken testler

Eşinizle birlikte bebek sahibi olma kararı aldığınızda, çok beklemeden kadın doğum uzmanınızla bir araya gelmeniz gerekiyor. Öncesinde ve sırasında kontrol altında giden bir gebelik, hem sizin hem de doğacak bebeğinizin sağlıklı ve mutlu olması açısından çok önemli. Kadın doğum uzmanınızla bir araya geldiğinizde, ilk gebelik öncesi muayeneniz yapılır. Bu muayenede sizin jinekolojik geçmişiniz ve durumunuz öğrenilir. Miyom, yumurtalık kisti veya benzeri hastalıklar araştırılır. Bu aşamada doktorunuz herhangi bir problem olmadığını düşünüyorsa sizi birtakım testler yaptırmaya yönlendirir.

Bu testler öncesinde genel fizyolojik durumunuzun kontrolü de oldukça önemlidir. Kalp hastalıkları, diyabet ve böbreklerinizin yeterli derecede iyi çalışıp çalışmadıkları kontrol edilir. Hamile kalmanızı engelleyecek herhangi bir durum olup olmadığı tespit edilir. Kadın doğum uzmanınız hamile kalmanızda bir sakınca görmüyorsa en az 2-3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlamanızı önerecektir.

Hamile kalmayı planlıyorsanız mutlaka yaptırmanız gereken testler
Kan testi (eşlerin kan gruplarının tespiti ve tam kan sayımı)
Kanama profili (kanama ve pıhtılaşma zamanları)
Tam idrar tahlili
Tansiyon
Pap-Smear (rahim ağzı kanseri araştırması)
TORCH testleri (toksoplazma, kızamıkçık, sitomegalovirüs, herpes)
pelvik ultrasonografi ve genital ultrasonografi)
Kromozom incelemeleri (akraba evliliği veya genetik rahatsızlığı olanlarda)
Hepatit B testi
Rutin biyokimya testleri (açlık kan şekeri, üre, kreatinin)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.