Hamilelik Komplikasyonları

1

Olası Hamilelik Komplikasyonları

Bebek kaybı – bilgi ve destek
Ne yazık ki, bazı bebekler hamilelik, doğum sırasında veya kısa bir süre sonra kaybolur. Düşük, ister ölü doğum gerekse yenidoğan ölümü olsun, bir bebeğin kaybını yaşayan herkes için bilgi sahibi olması gerekir.

Erken doğum – bilgi ve destek
Bir bebek 37 haftadan önce doğar. Bebeğiniz erken doğarsa, tam gelişmemiş olmaları nedeniyle özel bakıma ihtiyaçları olabilir.

Rahim içi enfeksiyon (korioamniyonit)
Aynı zamanda korioamniyonit olarak da bilinen rahim içi enfeksiyon rahim içindeki enfeksiyondur.

Anemi ve gebelik
Anemi gebelikte sık görülebilir. Kansızlığa neyin sebep olduğunu ve sağlıklı, dengeli bir diyetle nasıl önlenebileceğini öğrenin.

Antifosfolipid sendromu (APS)
Antifosfolipid sendromu (APS), vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına veya hücrelerine saldıran ve zarar veren antikorlar yaptığı otoimmün bir hastalıktır.

Servikal yetmezlik
Serviks, herhangi bir doğum belirtisi olmadan ikinci trimesterde (16 ila 24 hafta) veya üçüncü trimesterde erken kısaldığında ve açıldığında servikal yetmezlik veya servikal yetmezlik olarak adlandırılabilir.

Sitomegalovirüs ve gebelik
Sitomegalovirüs (CMV), doğmadan önce enfekte olmuş bebekler için uzun vadeli sorunlara neden olabilir. Bu konjenital CMV enfeksiyonu olarak bilinir.

Grup B Strep ve gebelik
Nadir durumlarda B Grubu Strep bakterileri hamilelikte ve doğumda komplikasyonlara neden olabilir.

Close-up of doctor measuring pressure of pregnant woman

Çoklu hamilelik
Çoklu gebelik, normalde ikiz olan birden fazla bebek taşımak anlamına gelir.

Gebelikte intraheptik kolestaz (ICP)
Obstetrik kolestaz (OK) olarak da bilinen intrahepatik gebelik kolestazı (ICP), hamilelik sırasında gelişebilecek bir karaciğer hastalığıdır.

Düşük Plasenta (Plasenta Praevia)
Plasenta bebeğinizin rahimdeki destek sistemidir. Plasenta düzgün çalışmıyorsa, bebeğinizin sağlık problemleri riski vardır.

Plasental abruption hakkında bilgi
Plasenta bebeğinizin rahimdeki destek sistemidir. Plasenta düzgün çalışmıyorsa, bebeğinizin sağlık problemleri riski vardır. Plasenta yırtılması, plasenta rahminizin duvarından uzaklaştığında gerçekleşir.

Preeklampsi – bilgi ve destek
Preeklampsi, hamilelikte hipertansiyon (yükselmiş kan basıncı) ve proteinüri (idrarınızda protein varlığı) birleşimidir.

Uterin anormallik – rahim ile ilgili sorunlar
Bazı kadınların doğumdan önce alışılmadık bir şekilde oluşan bir rahim / rahim olan konjenital uterus anomalisi vardır.

Erken boşalan sular (PPROM)
Sularınız erken boşalırsa, erken doğum riski altında olabileceğinizden hemen doktora gidin.

Plasentayı hangi sorunlar etkileyebilir?
Plasenta ile ilgili olarak hamileliğinizi ve doğumunuzu etkileyebilecek birkaç şey vardır.

Rahim içi büyüme kısıtlaması (IUGR)
Fetal büyüme kısıtlaması (FGR) olarak da bilinen intrauterin büyüme kısıtlaması (IUGR), bebeğin büyümesinin hamilelik sırasında yavaşladığı veya durduğu bir durumdur.

Gebelikte pelvik ağrı
Pelvik ağrı, gebelikte sık görülür ve Symphysis Pubis Disfonksiyonu (SPD) veya Pelvic Kuşak Ağrısı (PGP) olarak bilinir. Ağrı, 5 kadından 1’ini etkileyen hamilelikteki pelvik eklemlerin sertliği veya düzensiz hareketlerinden kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte Tip 1 veya 2 diyabet
Tip 1 veya tip 2 diyabetiniz varsa, bunu yönetmeyi öğrenin, ancak hamilelik sırasında vücudunuz ve hormonlarınızdaki değişiklikler önceki tedavinizin ve kişisel bakımınızın değişmesi gerektiği anlamına gelir.

Gestasyonel diyabet
Gebelik diyabeti, hamilelik sırasında gelişebilecek bir diyabet türüdür. Aynı zamanda ‘gebelikte hiperglisemi’ olarak da bilinir.

Gebelikte Enfeksiyonlar
Hamilelikte enfeksiyon kapma bebeğinize zarar vermez. Ancak komplikasyonlara neden olabilecek enfeksiyonların farkında olmak ve onlardan kaçınmak için elinizden geleni yapmanız önemlidir.

1 yorum
  1. paslanmaz çelik musluk hortum ile diyor

    Okumak için ilginç bir yazı, teşekkür ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.