Hamile Kalmak İçin Tavsiyeler

0

Hamilelik şansınızı artırmak için yöntemler

Mutlu bir evliliğiniz var ve ailenizi büyütmek istiyorsunuz.  Bebek sahibi olmak, size uzak  görünüyor olabilir. Umudunuzu kaybetmeyin. Gebe kalmamanın nedenlerini tanımlayın ve bunları araştırın.

Gebe Kalmanızı Etkileyebilecek Faktörler

Erkek veya kadındaki kısırlık dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı hamile kalma şansı engellenebilir veya ertelenebilir. Gebelik şansınızı etkileyebilecek birkaç faktör vardır :

Kadınlarda:
Doğurganlık oranı azalmaya başladığında artmış anne yaşı (30 yaşın üzerinde olması)

Uterin fibroid

Ektopik gebelikler

Endometriozis

Pelvik inflamatuar hastalık

Polikistik over sendromu (PKOS)

STD’nin tarihçesi (cinsel yolla bulaşan hastalıklar)

Yanlış hesaplanan fertil dönem

Bloke edilmiş fallop tüpü

Düzensiz adet döngüsü

Tiroid dengesizliği

Erken yumurtalık yetmezliği (POF)

Azalan yumurtalık rezervi (DOR)

Erkeklerde:
Düşük sperm sayısı
İnmemiş testisler
Erektil disfonksiyon
Erken boşalma
Şeker hastalığı

Genel olarak:
Herhangi bir pelvik veya karın ameliyatı
Yaşam tarzı sorunları

Tıbbi durum hamilelik olasılığınızı engellemiyorsa, gebe kalma ihtimalinizi bir miktar çaba ile iyileştirmeyi deneyebilirsiniz.

Hamile Kalma Şansınızı Artırmak İçin Birkaç İpucu.

1. Sağlık kontrolü: Tıbbi olarak iyi olduğunuzdan emin olmak için bir ön sağlık kontrolüne gidin. Çiftin gebe kalmaya karar vermek için gerekli parametreler olan yumurtlama ve sperm testlerini yaptırabilir siniz. Sağlığınız konusundaki güvenli ve sağlıklı bir hamilelik sağlar.

2. Vücut ağırlığını korumak: Kadının ağırlığı, hamile kalma sürecinde çok önemli bir rol oynar. Fazla kilolu veya az kilolu olmak, vücutta hormonal değişikliklere yol açar, bu da hamile kalma şansınızı engelleyebilir. Sağlıklı bir diyetin ardından egzersizle fiziksel olarak formda kalmak, ideal vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olabilir.

3. Sağlıklı yaşam tarzı: Sağlıklı bir yaşam tarzı doğurganlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Alkol almaktan, sigara içmekten kaçının, çünkü hamile kalma şansınızı olumsuz etkileyebilir.

Abur cubur aşırı tüketmekten kaçının ve diyetinize meyveler, sebzeler, et, balık ve süt ürünleri (özellikle organik yiyecekler) ekleyin. Ayrıca, vücut ağırlığınızı korumak için düzenli olarak egzersiz yapın. Bu, sperm kalitesini ve sağlıklı yumurtayı teşvik ederek doğurganlığınızı daha da artıracaktır.

4. Yumurtlama dönemini izleyin : Gebelik için cinsel ilişki için doğru zamanı bilmek için yumurtlama sürenizi takip edin. Örneğin, 28 günlük bir adet döngüsünüz varsa, 14. günde yumurtlayacaksınız. Bu nedenle, doğurganlık zamanı 11. ila 15. gün arasında olur ve buda seks yapmak için idealdir. Tavsiye için bir jinekologla da görüşebilirsiniz.
Yumurtlama döneminizi takip etmek için servikal mukusun tutarlılığını ve bazal vücut sıcaklığını da kontrol edebilirsiniz .

5. Foliküler izleme: Yumurtlamayı kendi başınıza hesaplayamıyorsanız, doktor foliküler izlemede size yardımcı olabilir. Kan hormonu testi ve yumurtalıkların ultrasonu ile size doğru yumurtlama zamanını söyleyebilirler.

6. Doğurganlığı artıran yiyecekler: Folik asit, C, A, D ve E vitaminleri, çinko, potasyum ve bakır gibi besinler doğurganlığı artırmak için gereklidir. Diyetinizden veya takviyelerinizden elde edilebilecek olan bu besinler, sağlıklı yumurta üretimine ve spermlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Yemeniz gereken yiyecekler arasında:

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, lahana, brokoli.

Yağlı balıklar: Sardalya, somon, uskumru.

Çinko bakımından zengin gıdalar: Kaju fıstığı, kabak çekirdeği, kabuklu deniz ürünleri, organik ot beslenen kuzu ve sığır eti.

Karmaşık karbonhidrat: Kepekli ekmek, pirinç, makarna, tatlı patates.

Proteinli yiyecekler: Tavuk, süt ürünleri, kuruyemiş, hindi, soya peyniri, tohumlar, yumurtalar, baklagiller.

7.Stresi azaltın: Stres hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı etkileyebilecek hormonal dalgalanmalara neden olabilir. Meditasyon, nefes egzersizleri ve yoga, stres seviyesini azaltmanın bir yoludur.

8. İlaçlarınız hakkında doktora danışın: Herhangi bir sağlık sorununa karşı ilaç kullanıyorsanız, hamile kalma kararınızı doktorunuza söyleyin. Steroidler, alfa blokerleri, antipsikotikler ve NSAID’ler gibi bazı tıbbi ilaçlar doğurganlığı etkileyebilir.

9. Doğum öncesi vitaminleri alın: Hamilelik planlıyorsanız, doktorunuzla konuşun ve doğum öncesi vitaminlerini almaya başlayın. Gebeliği geciktirebilecek besin eksikliklerini telafi edebilirler.

10. Yeterince uyuyun: Vücudun uygun metabolizmayı ve hormon üretimini sürdürmesi için iyi bir gece uykusu gerekir. Bu nedenle, günde yedi ila sekiz saat uyuduğunuzdan emin olun.

11. Fiziksel yakınlık: Cinsel ilişki sırasında, meni sızıntısını önlemek için kadının üstte seks pozisyonundan kaçının. Vajinanıza daha fazla sıvı girdiğinden ve hamile kalma şansını artırdığından emin olmak için erkeğin üstte ve yüzü kadına dönük olarak, kadının ise sırtüstü uzanmış bir şekilde pozisyon deneyin.

İlişkinin sonunda bir süre yatay bir pozisyonda kalın, böylece sperm vajinadan ve yumurtalık içine girmek için yeterli zamanı olur.

12. Kayganlaştırıcıdan kaçının: Seks sırasında kayganlaştırıcı gibi maddelerinin kullanılması, spermin hareketliliğini , yumurtaya ulaşmalarını engelleyerek yavaşlatabilir . Ayrıca, vajinal spreyler veya tamponlar vajinayı kurutabilir ve böylece sperm akışını sınırlayabilir.

13. Kafein alımını azaltın: Aşırı kafein alımı doğurganlığı engelleyebilir ve hamile kalma zamanını uzatabilir . Aşırı kafein ayrıca düşük yapma riski taşır. Bu nedenle hamilelikte kafein alımınızı günde 300mg ile sınırlayın.

14. Akupunktur: Belirli vücut noktalarına baskı uygulamak, stresi hafifletebilir ve vücuttaki hormonal dengeyi geri getirmeye yardımcı olabilir. Bu ayrıca sağlıklı yumurta ve spermlerin üretilmesine de yol açar.

15. Rafine karbonhidratları azaltın: Kandaki glikoz seviyelerini yükselttiklerinden dolayı rafine karbonhidrat alımını önleyin. Bu ayrıca yumurtlama problemlerinede neden olur.

16. Doğum kontrol haplarını kullanmayın: Doğum kontrol haplarını , hamileliğinizi planlamanızdan en az dört ila altı ay önce bırakmanız gerekir. Doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonra vücudun normal hormonal dengeyi yeniden kazanması için biraz zamana ihtiyacı vardır.

17. Erkekler bisiklet sürmekten kaçınmalıdır : Testislerde spermin hayatta kalması için ortalama vücut sıcaklığından bir ila iki derece daha düşük olan optimum bir sıcaklık korunmalıdır. Bu yüzden, erkekler dar iç çamaşırı giymekten, dizüstü bilgisayarları kucağa koymaktan, bisiklete binmekten kaçınmalıdır. Testislerin doğru sıcaklığını korumak, sağlıklı sperm üretimi için hayati öneme sahiptir.

18. Çok fazla şeker yemek yemekten kaçının: Aşırı şekerli yiyecek tüketimi, progesteron hormonunun üretimini engelleyen ve hamile kalma şansını azaltabilen aşırı adrenalin üretimine neden olabilir.

19. Dişi orgazm: Spermin kasılmalar yoluyla yumurtalığa ulaşması için bir yol oluşturarak gebe kalmada önemli bir rol oynar. Sperm hareketliliğine katkıda bulunan doğal yağlayıcıların salgılanmasına da yol açar.

20. Yorucu egzersizlerden kaçının: Orta ve düzenli çalışma, bir kadının sağlıklı kalmasına ve hamile kalma şansını artırmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, doğurganlığı azaltabileceğinden aşırı egzersizlere maruz kalarak vücudunuzu strese sokmaktan kaçının.

21. Erkekler kilolarını kontrol etmelidir: Obez veya aşırı kilolu erkeklerin sperm sayısının düşük olması muhtemeldir. Fazla kilolu olmak da doğurganlığı azaltan hormonal değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle, hamile kalma şansını arttırmak için kiloları azaltmaya çalışmalıdırlar.

Kısırlık çözülemeyen bir sorun değildir. Fakat bir çift olarak, doğru seçimleri yaparak denemeye çalışmalısınız. Daha fazla bilgi için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.