Hamile Kalmak İçin Öneriler

0

Nasıl Hamile Kalınır? Hamile Kalmak İçin Öneriler

Hamile kalmak için en iyi zaman, yumurtalarınızı ve eşinizin spermlerini mümkün olduğunca sık bir araya getirmeniz gerekir.

40 yaşın altındaki kadınlarda 10 çiftin 8’inden fazlasında, korunmasız düzenli bir şekilde cinsel ilişkide bulunmaları durumunda bir yıl içinde hamile kalabilir. 10 çiftten 9’undan fazlası da iki yıl içinde hamile kalacak.

Düzenli, korunmasız seks, doğum kontrol yöntemleri kullanmadan her 2-3 günde bir seks yapmak anlamına gelir.

Ne zaman yumurtladığınızı bilmek faydalı olsa da, sadece yumurtlama için seks yapmada zamana ihtiyacınız yoktur. Her 2 ila 3 günde bir vajinal seks yapmak size hamile kalmak için en iyi şansı verir. Sperm 2 ila 3 gün yaşayabilir ve bu, yumurtladığınızda (bir yumurtayı salıverdiğinizde) sisteminizde her zaman taze sperm olacağı anlamına gelir.

Sizin ve eşinizin, gebe kalmaktan endişe etmek yerine, birbirinize ve ilişkinize konsantre olarak seks yapmayı eğlenceli hale getirmenin önemli olduğunu unutmayın. Bu stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Gebe kalmaya hazır mısın?

Hamilelik nasıl başlar?
Döngünüz, adetin ilk gününde başlar ve bir sonraki adetin ilk gününe kadar devam eder.

Bu, döngü boyunca ve hamileliğin başlangıcında olan şeydir.

Yumurtalar ayda bir kez yumurtalıklarınızda olgunlaşır.
Rahminizin iç kısmı döllenmiş yumurtalara hazırlanmak için daha kalınlaşmaya başlar.
Yumurta olgunlaştığında yumurtalıkların birinden salınır – buna yumurtlama denir.
Yumurtlama sırasında rahim ağzı mukozunuz (bu, rahim ağzınızdaki, vajina ve rahim arasındaki maddedir) herhangi bir spermin yumurtaya girmesine yardımcı olmak için daha ince ve daha net hale gelir.
Seks yaptığınızda, milyonlarca sperm rahim ağzından rahim ve fallop tüplerine kadar olgunlaşır bir yumurtayla buluşur.
Eğer sperm yumurtlama noktasında 24 saat boyunca mevcutsa, yumurta döllenebilir (bunun gerçekleşmesi için sadece bir spermin yumurta ile birleşmesi yeterlidir).
Yumurta döllenirse rahme doğru hareket etmeye başlar ve daha fazla hücreye bölünür.
Rahime ulaştığında döllenmiş yumurtanın rahim zarında kalması gerekir, buna implantasyon denir ve gebeliğin başlangıcıdır. Birçok döllenmiş yumurta implante edilmez ve vücuttan atılır.
Yumurta döllenmemişse, yumurta vücut tarafından yeniden emilir, hormon seviyeleri düşer ve rahim astarı dökülür – bir sonraki adetin başlangıcı.

Hamile kalmak için  en iyi zaman
Gebe kalma şansınızı arttırmak için, yumurtlama döneminiz boyunca düzenli seks (2 ila 3 günde bir) yapmayı hedefleyin, böylece yumurta serbest kaldığında bekleyen kaliteli spermlerin olması gerektiğini bilirsiniz. Aktif bir cinsel yaşam çoğu insanın gebe kalması gereken şeydir.

Her ay yumurtladığınızı biliyorsanız, yumurtlamaya olduğu günlerde seks yaparak hamile kalma şansını artırırsınız. Yumurtlama sırasında seks yapmaya devam edin. Bundan sonra doğurganlık zamanınız bu döngü için bitecek.

Hamile kalmak için en iyi pozisyon
Seks yaptığınız pozisyon, spermin vajinaya boşalttığı sürece hamile kalmak için bir fark etmez. Bu gerçekleştiğinde, sperm serviks boyunca ve rahim ve fallop tüplerinin içine girebilir, eğer varsa bir yumurtayla karşılaşır.

Pek çok insan, kadının seksten sonra bacaklarını yukarı kaldırması durumunda spermin rahme girmesine yardımcı olduğunu söyler. Bunun doğru olduğunu söyleyecek bir kanıt yok. Vajinadan rahme giden yol düz bir çizgi değildir, bu nedenle ayağa kalktığınızda tüm spermler için endişelenmenize gerek yoktur.

Yumurtlama ne zaman olur?
Yumurtlama genellikle bir sonraki adetin başlamasından yaklaşık 10 ila 16 gün önce olur, bu nedenle hamile kalmaya çalışmadan önce döngü sürenizi bilmeniz gerekir.

Döngünüz içinde yumurtladığınızda ve doğum kontrol hapı gibi bir hormon kontraseptif kullandıysanız, bu sürede doğal bir adet döngüsü olmayacak, çünkü hap yumurtlamayı önler (yumurta salınımı)

İlk adım olarak, takviminizde kan geldiği tarihleri ​​işaretleyin. Daha sonra, döngünüzün ilk gününden kaç gün sonra döngünün uzunluğunu öğrenmek için hesaplayın.

hamile kalmak için öneriler

Aşağıdaki işaretler ayrıca ne zaman yumurtladığınızı bilmenize yardımcı olabilir:

Servikal mukus değişiklikleri
Serviks adet döngüsü boyunca mukus salgılar, yapışkan beyazla başlar ve giderek daha ince ve daha net hale gelir.

Yumurtlama öncesi ve sırasında mukus artar ve çok daha ince, kaygan ve gergin hale gelir. Kadınlar genellikle çiğ yumurta akı ile karşılaştırırlar.

Bu ince sümük, spermin içeri kolay girmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Islak salgıların farkına vardığınız son gün, bazen ‘en yoğun gün’ olarak bilinir ve çoğu kadın için bu yumurtlama zamanına çok yakındır.

Sıcaklık
Ayrıca her sabah uyandığınızda sıcaklığınızı not ederek adet döngüsünü de öğrenebilirsiniz. Yumurtlama gerçekleştiğinde sıcaklığınız yaklaşık 0.2 ° C artar.

Sadece yumurtladığınızda size gösterir ve doğurganlık zamanınızın ne zaman başladığını size söylemez, bu yöntem çoğu kadın için faydalı değildir.

Yumurtlama tahmin testi kullanma (OPK)
Yumurtlama tahmin testi kullanımı oldukça basittir. Yumurtlama meydana gelmek üzereyken idrarda artan hormonu tespit ederek çalışırlar.

idrarda Luteinizan Hormonu (LH) artışını saptar. LH salınımı olarak da adlandırılan LH’nin ani, belirgin miktarda ve kısa süreli artışı yumurtlamadan 24-36 saat önce meydana gelir.

LH salınımını takiben ilk 24 ila 36 saat içinde cinsel ilişkiye girdiyseniz  (yumurtlamadan önceki gün ve tam yumurtlama gününde), büyük ihtimalle hamile kalırsınız. Sonuçlar %99’un üzerinde bir doğruluk oranına sahiptir ve okunması kolaydır.

LH salınımının olduğu gün, kadından kadına ve bir döngüden diğerine farklılık gösterir.
İlk olarak adet döngünüzün olağan süresini belirlemek önemlidir. Adet kanamanızın ilk gününden (1. gün) bir sonraki adet kanamanız başlamadan önceki güne kadar geçen gün sayısıdır.
Düzensiz bir adet döngüsü süreniz varsa, son üç ayda gerçekleşen en kısa döngünüzü alın.

Testi her gün aynı saatlerde uyguladığınız sürece günün herhangi bir zamanında yapabilirsiniz. Testi sabahki ilk idrarınızla yapmak yerine sabah 10 ile akşam 8 arasında uygulamak en iyisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.