HAFTA HAFTA HAMİLELİKTE 4. HAFTA

0

GEBELİĞİN 4. HAFTASI

Henüz adet gecikmesi olmamıştır. Bugünlerde adet kanamasını bekleyen anne eğer adet göremezse ilk gebelik bulgularından biri olan adet gecikmesinden söz edilir. Ancak bazen ekilen hücreler rahim içindeki küçük damarları yırtarak, hafif damlama seklinde bir kanamaya neden olabilir. Halk arasında “üstüne görme” olarak tanımlanan bu kanama bazen beklenen adet gibi algılanabilir. Böyle bir durumda (zamanı uygun olsa da daha az bir kanama olursa) anne adayı kanamayı takiben evde veya bir laboratuarda yapılacak bir idrar testi ile gebelik müjdesini alabilir. Dışarıdan gebe olduğunuzu fark ettirecek hiçbir değişim yoktur. Bu dönemde 1-2 kilo alınabilir ya da verilebilir. Her iki durum da normaldir. Gebeliğin erken belirtileri yavaş yavaş azalmaya başlar, buna karşın bulantı ve kusmalar artabilir. Bu şikayetler özellikle sabah erken saatlerde daha fazla olur.

Embriyo rahim içinde daha derinlere yerleşmeye devam etmektedir.Anne adayı henüz bir değişiklik hissetmese de sıvı ile dolmaya başlayan bir gebelik kesesi (amniotik kese) oluşmaya, “çocuk eşi-plesenta” şeklinde farklılaşan hücreler embrio’ya oksijen ve besin taşımaya başlamıştır. İmplantasyon yani embriyonun rahime tutunması başladığından itibaren plasenta hücreleri tarafından gebelik hormonu salgılanır. Bu hormon yumurtalıklarda yumurta gelişimini ve başka bir yumurtanın büyüyüp çatlamasını engeller ve böylece regl kanamaları gebelikte olmaz. Siz hala dışarıdan bir şey fark etmesenizde bebeğinizde hızlı gelişim devam etmektedir. Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu bir fasulye tanesi kadar olacaktır.

Bebeğiniz gebeliğinizin 4. haftasına girerken 3 tabakadan oluşur. Embriyo denilen bu hücre kümesi yaklaşık 150 hücreden oluşmaktadır ve büyüklüğü 0,35 ila 1 milimetre kadardır. Bebeğin akciğer, karaciğer, ve sindirim sisteminin oluştuğu iç tabaka endoderm tabakasıdır. Orta tabaka, bebeğin kemik, kas, böbrek, seks organları ve kalbinin oluştuğu mesoderm tabakasıdır. Dış tabaka ise cilt, saç, gözler ve sinir sistemi gibi dokularını oluşturan ektoderm tabakasıdır.

Lütfen unutmayın bu bilgileri yaklaşık olarak verilmiştir. Her gebelik farklıdır ve büyüme oranları değişebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.