GÖĞÜS KÜÇÜLTME

0

Meme Küçültme Operasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hastalar genelde göğüslerinin ağırlıklarından dolayı duydukları rahatsızlık nedeniyle meme küçültme operasyonu olmak isterler. Meme küçültme operasyonu bu tür problemleri çözerken, göğüslerinin şeklini de değiştirir. Meme küçültme operasyonundan sonra, göğüsleriniz vücut hatlarınızla daha orantılı olacak ve kıyafetleriniz üzerinize daha çok uyum sağlayacaktır..

Göğüs Küçültme operasyonu için uygun bir aday mıyım?

Aşağıdaki durumlardan bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız, sizde meme küçültme operasyonu için uygun bir adaysınız demektir;

-Göğüsleriniz diğer vücut hatlarınıza göre orantısız ise,
-Uçları aşağıya doğru sarkan büyük ve ağır göğüsleriniz var ise,
-Bir göğüsünüz diğerinden daha büyük ise,
-Göğüslerinizin ağırlığından dolayı oluşan boyun ve sırt ağrılarınız varsa,
-Göğüsleriniz arası tahriş oluyorsa ,
-Göğüslerinizin büyüklüğünden dolayı fiziksel aktiviteleriniz kısıtlanıyorsa,
-Göğüslerinizin büyüklüğünden dolayı mutsuzsanız ve kendinize özgüveniniz yoksa, Göğüs Küçültme operasyonu için uygun adaysınız demektir.

Meme küçültme operasyonu her yaşta olunabilir, fakat plastik cerrahları bu operasyonu meme gelişimini bitirdikten sonra yapmayı uygun bulur. Göğüslerin büyüklüğünde ve şeklinde doğumun ve emzirmenin de çok büyük etkisi vardır. Bununla beraber, birçok kadın çocuk doğurmadan önce bu operasyonu geçirmek istemektedir. Eğer ileride çocuk doğurmayı ve emzirmeyi düşünüyorsanız, bu durumu plastik cerrahınız ile konuşmalısınız.

Operasyona nasıl hazırlanmam gerekiyor?

Yaşınıza, aile özgeçmişinize( ailenizde göğüs kanseri varsa) bakarak, doktorunuz operasyondan önce ve sonrasında mamografinizi görmek isteyebilir. Bu durum göğüs dokularınızda oluşabilecek her türlü değişikliği ortaya çıkaracaktır. Meme küçültme operasyonundan sonra, göğüs egzersizlerine devam edebilirsiniz. Meme küçültme operasyonu göğüs kanseri riskini artırmaz.

Eğer sigara kullanıyorsanız, operasyondan önce sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Ayrıca, aspirin antibiyotik gibi ilaçlar kanamayı artırdığından operasyondan önce bu ilaçları kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca doktorunuz size operasyon öncesi uymanız gereken kuralları anlatacaktır.

Meme küçültme operasyonundan sonra hastanede kalabilir ya da geceyi evinizde geçirebilirsiniz. Eğer hastanede kalırsanız, bu bir geceden uzun olmaz. Hastanede kalın ya da kalmayın, her iki durumda da size refakat edecek birinin yanınızda olması şarttır.

Operasyon günü nasıl olacak?

Meme küçültme operasyonu hastanede ya da özel kliniklerde yapılabilir.

Genelde, operasyonda lokal anestezi uygulanır, böylece operasyon boyunca hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. Operasyon tamamlandığında, sürekli gözetleneceğiniz odaya alınacaksınız. Kan birikmesini önlemek için birçok hastanın göğüslerine küçük borular yerleştirilir. Göğüsleriniz gazlı bez ile sarılır ve üzeri elastik bandaj ile kapatılır.

Operasyondan kısa bir süre sonra yataktan kalkabileceksiniz. Birkaç gün sonra, daha rahat hareket edebileceksiniz. Operasyondan sonra eğilmek, gerinmek, ya da ağır kaldırmak gibi hareketlerden kaçınmalısınız, çünkü bu hareketler şişlik ya da kanamaya neden olabilir. Göğüslerinize baskı oluşturmamak için sırt üstü uyumanız tavsiye edilir.

Operasyondan bir ya da iki gün sonra, üstünüzü rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Göğüslerinizdeki şişlik geçene kadar destekleyici sutyen giymeniz tavsiye edilir. Operasyondan 3 hafta sonra ise dikişleriniz alınır.

Operasyondan sonra göğüs uçlarınız uyuşur ya da hissizleşir. Bu durum geçicidir, fakat bu durumun değişmesi haftalarınızı, aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir. Ayrıca, göğüslerinizin doğal şeklini alması biraz zaman alır. Yaralar kırmızı ya da pembe renktedir.

Normal Yaşantıma ne zaman geri dönebilirim?

Meme küçültme operasyonundan sonra, işinize iki hafta içinde geri dönmeniz mümkündür. Birkaç hafta sonra, birçok normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Bu zaman zarfında, bazı ağır ve aralıklı rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz, fakat bunlar çok normaldir. Duyduğunuz her acıyı doktorunuza bildirin.

Herhangi bir cinsel aktiviteden en az bir hafta uzak durmalısınız., plastik cerrahınız size bu süreyi bir müddet daha uzatmanızı söyleyebilir. Ayrıca bu operasyondan sonra en az 6 hafta göğüslerinize çok nazik davranmanız gerekir.

Bu operasyonun sonuçları ne kadar kalıcıdır?

Çok aşırı kilo alıp vermedikten ya da hamile kalmadıktan sonra, göğüslerinizin büyüklüğü ömür boyu kalıcıdır. Fakat, kadınların göğüslerinin şekli ve büyüklüğü yaşlanma ve yer çekimi gibi faktörlerden etkilendiği bir gerçektir. Eğer bir zaman sonra göğüslerinizden memnun olmazsanız, göğüs kaldırma operasyonu geçirebilirsiniz.

Göğüs küçültme operasyonunun sonuçları

Göğüs küçültme operasyonu göğüslerinizin daha küçük ve sabit durmasını sağlar. Göğüsleriniz küçüldüğünde, fiziksel aktiviteleri daha rahat yaptığınızı görecek ve bu durumdan zevk alacaksınız.
Göğüs küçültme operasyonunda oluşan yara izleri zamanla iyileşecek ve kaybolacaktır. Şunu unutmayalım ki, dikiş izleri çok az da olsa belli olacaktır. Fakat bu durum yakası açık kıyafetlerle bile çok rahat kamufle edilebilmektedir.

Meme küçültme operasyonu, dış görünüşünüzü oldukça değiştirecektir Bu nedenle, yeni görüşünüze alışmak biraz zaman alacaktır. Fakat, birçok kadın kendini küçük göğüslerle daha rahat hissetmekte ve operasyondan memnun kalmaktadır. Gerçekte, plastik cerrahı operasyonları arasında meme operasyonu sonucundan memnun olan hastaların oranı en yüksektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.