GÖĞÜS BÜYÜTME

0

Göğüslerinizin büyüklüğünden memnun değilseniz, meme büyütme operasyonu sizin için ideal bir seçenektir. Meme büyütme operasyonu ile;

-Göğüslerinize dolgunluk ve dirlik kazandırabilir,
-Vücut yapınızla dengeli durmasını sağlayabilir,
-Kendinize olan öz güveninizi yeniden kazanabilirsiniz.
-Göğüs büyütme için uygun bir aday mıyım?

Aşağıdaki koşullardan biri veya birkaçı meme büyütme operasyonu için uygun aday olabileceğinizin göstergelerindendir.

-Göğüslerinizin çok küçük olduğunu düşünüyorsanız,
-Vücudunuzu saran giysiler giydiğinizde, göğüs kısmı size büyük geliyorsa,
-Mayo yada bikini giydiğinizde çekingenlik hissediyorsanız,
-Çocuk sahibi olduktan sonra, göğüsleriniz küçüldü ve deforme olduysa,
-Kilo verdiğinizde, göğüslerinizin şekli ve boyutu değiştiyse,
-Bir göğüsünüz diğerinden daha küçükse meme büyütme için uygun adaysınız demektir.

Göğüs Büyütme Operasyonu
Birinci Adım:
 Anestezi
Kendinizi daha rahat hissetmeniz için operasyon esnasında size bazı ilaçlar verilmektedir. Ya genel anestezi uygulanmaktadır ya da damar yolu ile verilen sakinleştiriciler kullanılmaktadır. Doktorunuz sizin için en iyi seçeneği sunacaktır.

İkinci Adım: Protez yerleşimi için giriş yerleri
Ameliyat kesisi, silik bir iz bırakarak iyileşir. Siz ve plastik cerrahınızla hangi bölgenin protez yerleşimi için uygun olacağı konusunda konuşmalısınız.
Protez yerleştirme için seçilecek bölge, protezin çeşidine, İstenilen büyüklüğe, vücut yapısına ve hasta-doktor tercihine göre değişir.

Üçüncü Adım:
 Protez seçimi

Göğüs büyüklüğü ve şekli oldukça önemlidir. Bu yüzden doktorunuzla konuşurken dürüst olmalı ve beklentilerinizi açıkça ifade etmelisiniz.

Göğüs yapınız, deri esnekliğiniz ve vücut şekliniz protez seçiminde şekline ve büyüklüğüne karar verirken en önemli noktalardır.

PROTEZ ÇEŞİTLERİ
Serum Fizyolojik: Meme protezi istenilen miktarda serum fizyolojik ile doldurulabilir. Böylece şekli, sertliği istenildiği gibi ayarlanabilir. Eğer bu protezde herhangi bir akıntı olursa, serum fizyolojik protez iner, tuzlu su emilir ve vücuttan dışarı atılır.

Silikon meme protezi Elastik jel ile doldurulur. Bu jel doğal göğüs dokusunun işlevlerine sahiptir. Akıcı özellikte olmadıkları için, herhangi bir sebepten dolayı delinirse, sızarak bulunduğu bölgeye yayılması söz konusu değildir.

Silikon meme protezi inmez. Eğer bu meme protezini seçerseniz, Düzenli olarak plastik cerrahınıza kontrole gitmeniz gerekir.

Meme protezi üreticileri her geçen gün yeni stiller ve protez çeşitleri üretmektedir, Böylece meme protezi için yeni olanaklar da oluşacaktır.

Dördüncü adım: Göğüs protezini yerleştirme

Giriş yeri açıldıktan sonra, meme protezi;

Ya göğüs kasının altına,
Ya da direk olarak göğüs kasının üzerindeki dokunun altına yerleştirilir.

Protezin yeri, meme protezinin büyüklüğüne, hastanın hayal ettiği göğüs büyüklüğüne, vücut şekline ve doktorunuzun görüşlerine göre değişir.

BEŞİNCİ ADIM: Protez giriş yerini kapama

Dikişler meme dokusunun altından atılır ve zaman içerisinde kaybolur.

ALTINCI ADIM: SONUÇ
Meme büyütme operasyonunun sonuçları anında belli olur. Zaman içerisinde şişlikler iner ve yara izi kaybolur. Sonuç tatmin edicidir.

Meme Büyütme operasyonu için ne gibi hazırlıklar yapmalıyım?

Doktorunuz, Operasyondan önce ve operasyondan birkaç ay sonra sizden mamogram filmi isteyebilir. Bu size meme dokunuzda oluşan değişikliği direk olarak görmenizi sağlayacaktır.

Eğer sigara bağımlılığınız varsa, sizden operasyondan önce sigarayı bırakmanız istenecektir. Aspirin ve vitaminler kanamayı artırdığından, operasyondan önce bu ilaçları almamalısınız. Ayrıca doktorunuz size operasyondan önce uymanız gereken kuralları anlatacaktır.

Meme büyütme operasyonundan sonra hastanede kalmanıza gerek yoktur. Fakat, yanınızda size eve kadar refakat edecek biri mutlaka olmalı.

Göğüs protezi yerleştirildikten sonra, göğüslerim nasıl olacak?

Operasyondan bir yada iki gün sonra, ayağa kalkabilirsiniz. Ayrıca, destekleyici sütyen takabilirsiniz. Muhtemelen doktorunuz size operasyondan 3. ile 7. gün banyo yapmanıza izin verecektir. Bir hafta sonra ise dikişler alınacaktır.

Bazen renk bozukluğu ya da şişme oluşabilir, fakat bu durum geçicidir. Bütün oluşabilecek şişlikler bir ay içinde kaybolur.

İyileşme sürecinde nelerle karşılaşabilirim?
İyileşme
Meme büyütme orta derece zorlukta bir operasyondur. Genelde, hastalar aynı gün taburcu olur ve işine 3-4 gün sonra geri dönebilir. Operasyondan sonra ilk gün sıkıntılı geçebilir. Genelde, bir ay ağrı kesici kullanılabilir. Bu operasyon hareketlerinizde ve hayatınızda çok büyük bir kısıtlama yaratmaz. Meme büyütme operasyonundan sonra, destekliyici sütyen takabilirsiniz. Operasyondan sonra, doktorunuzun tavsiyelerine birebir uymalısınız.

Operasyondan sonra dikkat etmeniz gereken kurallar:
Ev: Taburcu olduğunuzda, evde birinin size refakat etmesi gerekmektedir. Bu kişi aileden biri de olabilir, arkadaşınız yada bakıcı olabilir, fakat bu kişi de operasyondan sonraki uymanız gereken kuralları çok iyi anlamalıdır ve sizin iyileşme sürecinizi takip etmelidir. Operasyondan sonra en az 24 saat yanınızda bir refakatçi bulunmalıdır.

Hastane: Operasyondan sonra bir gece hastanede kalabilirsiniz

Operasyondan sonra, kendi kendinize yürümelisiniz. Bunu birkaç saatte beş dakika yapmak çok önemlidir. Çünkü bu durum bacaklarınızda kanın pıhtılaşma riskini azaltır.

Operasyondan sonra, 2- 5 gün göğüs bölgenizde sertlik ve acı hissedebilirsiniz. Birkaç gün içinde istediğiniz kıyafetleri giyip çıkarabilirsiniz. Sütyeni birkaç gün içinde takabilirsiniz. Göğsünüzde hafif sertlik ve duyarlılık hissedebilirsiniz, ayrıca ciltte geçici çürükler oluşabilir. Kollarınızı kaldırmakta zorluk çekebilirsiniz. Kollarınızı yukarı kaldırmayın, ağır yük kaldırmayın ya da kollarınızı zorlayacak fiziksel aktivitelerden kaçının. Bazı şişlikler ve renk değişiklikleri meydana gelebilir. Fakat, bu durum geçicidir. Şişlikler genelde bir ay içerisinde kaybolur.

Göğüs büyütme operasyonundan sonra günlük aktivitelerime ne zaman geri dönebilirim?
Operasyondan sonra günlük aktivitelerinize geri dönmek birkaç gününüzü alacaktır. Operasyondan sonra iyileşme süreciniz için kalkıp dolanmanız çok önemlidir. Göğüs operasyonundan sonra, çalıştığınız yere bağlı olarak birkaç gün içinde işinize geri dönebilirsiniz.

Operasyondan en az iki hafta sonrasına kadar fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız. Ayrıca bir ay boyunca göğüslerinize oldukça nazik davranmalısınız.

Göğüs Büyütme operasyonu sonuçları

Meme büyütme operasyonu göğüslerinizin daha dolgun ve büyük görünmesini sağlar. Artık siz de, istediğiniz kıyafetleri rahatça seçebileceksiniz. Her meme büyütme operasyonu olan bayanlar gibi, sizinde kendinize olan güveniniz artacaktır.

Göğüs büyütme operasyonun sonuçları ne kadar kalıcıdır? 
Operasyondan sonra protezde oluşabilecek deformasyonlar hariç, meme büyütme operasyonunun sonuçları kalıcıdır. Fakat, yer çekimi ve yaşlanmanın etkisiyle bayanlar en sonunda göğüslerinin şeklini ve büyüklüğünü değiştirmek istiyorlar. Eğer bir müddet sonra, göğüslerinizin şeklinden rahatsız olmaya başlarsanız, daha diri bir görünüme sahip olmak için göğüs kaldırma operasyonu yaptırabilirsiniz.

Sık sorulan sorular
Göğüs büyütme operasyonu olan bir anne çocuk emzirebilir mi?

Birçok anne adayı bu konuda endişelidir. Fakat, bu konuda endişelenecek bir şey yoktur. Çünkü, meme protezi derinin altına yerleştirilir ve bu durum kesinlikle süt sokularına ve kanallarına zarar vermez.

Göğüs protezi kanser yapar mı?
Amerika’da FDA bütün meme protezlerini yıllardır inceleme altına almıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda meme protezlerinin kanser yapıcı bir etkisi bulunamamıştır ve FDA meme protezlerinin kullanılmasına izin vermiştir. Günümüzde artık meme protezlerinin kansere yol açmadığını söylemek doğru bir tanımdır.

Göğüs protezlerinin doğal görünmesi neye bağlıdır?

Meme protezlerinin doğal görünüp görünmemesi sadece yapılan operasyona bağlıdır. Bazı modeller aynı protezle yapılsa da, kimse bunu fark etmez. Nedeni; protez değil, yapılan operasyondur.

Emzirmeden sonra sarkan göğüsler protezle dikleştirilebilir mi?
Genelde, emziren kadınlarda atrofi adı verilen doku kaybı olur ve süt boşalınca, göğüsler sarkar. Fakat, bu durumu protezle düzeltmek çoğu zaman mümkün olmaz. Eğer durum göğüs dokuları ile ilgiliyse, sonuç mükemmel olur. Eğer sorun deriyle ilgiliyse, göğüs büyütme operasyonu şarttır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.