Göğüs Ağrısı

0

Kalp hastalıklarının en önemli belirtilerinden birisidir. Ancak göğüs ağrılarının hepsi kalp ağrısı değildir. Bu ağrılar göğüste bulunan diğer organlara da ait olabilir, örneğin (adaleler, kaburgalar ve sırt kemiklerine) göğüste göğsün ortasında ve sol tarafta duyulan ağrıların önemli bir kısmı koroner arter hastalıkları ile ilgilidir. Bu ağrının özellikleri koroner arter hastalıkları bölümünde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
Göğüste duyulan kalbe ait ağrıların diğer bir kısmı kalp zarı ile ilişkilidir. Kalp zarının hastalıklarında hissedilir. Bu ağrı devamlıdır. Nefes alıp vermekle, göğsün hareketleri ile artar. Genellikle ateş, nefes darlığı ve çarpıntı ile birliktedir. Akciğer zarı hastalıklarında da aynı çeşit bir ağrı vardır.

Göğüste duyulan kalp ve damarlara ait başka bir ağrı da ana atardamarın yırtılmalarında görülebilir. Bu takdirde ağrı çok şiddetlidir. Hasta hakikaten damar yırtılmasını, yırtılma şeklindeki ağrıyı net bir şekilde hissedebilir. Ağrı ile beraber hastada ayrıca ana atardamar yırtılmasını gösteren terleme, morarma ve arter basıncında düşme, fenalık hissi, bayılma, kol ve bacaklarda morarma bulunur. Genellikle ölümle sonuçlanır.
Göğüste duyulan bıçak saplanır tarzdaki her ağrı damar yırtılmasını göstermez ve ayrıca ana atardamar ve dalları kolaylıkla yırtılmaz. Genellikle yaşlı, arter basıncı yüksek ve damarlarında hastalık olan damarların elastikiyetini kaybettiği, damar sertliği, çok yüksek tansiyon gibi hallerde görülür.

Ana akciğer damarı ve dallarının bir pıhtı sonucu tıkanmasında göğsün ortasında şiddetli bir ağrı olur. Ağrı ile beraber öksürük, kanlı balgam, terleme, çarpıntı ve morarma vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.