Hamilelikte Vitamin ve Mineral Alımı

0

Gebelikte Vitamin Takviyesi

Herkeste olduğu gibi gebelerde de gereğinden fazla alınan besinler kişiye yarardan çok zarar verebilir. Kişi dengeli beslendiği sürece sağlıklıdır. Son yıllarda zayıflamak için uygulanan tek tip beslenme diyetleri kişinin sağlıksız olmasına neden olur. Sadece protein, sadece meyve ya da sadece sebze tüketen kişi vücudunun enerji ihtiyacını karşılaması için gereken diğer besin gruplarından yoksun bırakılırsa bir süre sonra halsiz düşer ve hasta olmaya daha yatkın hale gelir. Halbuki ülkemizde besin açısından adeta bir hazine vardır.

Her türden besin grubu bol miktarda topraklarımızda mevcuttur. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral, enerji, protein, karbonhidrat kaynağı olan bütün ürünler memleketimizin bereketli topraklarında yetişir. Dolayısıyla türk milleti olarak vücudumuzun vitamin ve mineral ihtiyacını doğal olarak beslenme ile karşılayabiliriz. Öte yandan vitamin ve mineral ihtiyacı için satılan ilaçlar hem maliyet açısından bize külfet getirir hem de bunları doğal yollarla almak varken kimyasal olarak ilaç içmek vücudumuza yarardan çok zarar verir.

Özellikle gebelikte bebeğin gelişimi ve annenin vitamin ve mineral depolarının azalmaması için anne adayı hergün düzenli beslenerek vitamin ve mineralce zengin gıdalar tüketmeleri gereklidir. Aksi taktirde annede ve bebekte bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliği bazı hastalıkları beraberinde getirir. Örneğin demir eksikliğinde anemi yani kansızlık, iyot eksikliğinde kretenizm, magnezyum-bakır-kalsiyum eksikliklerinde gelişim bozuklukları, folik asit eksikliğinde nöral tüp defektleri, A vitamini eksiklğinde gece körlüğü hastalıkları oluşabilmektedir.

Gebelikte genelde folik asit ve vitamin takviyesini bütün doktorlar uygun görür ve ilaç şeklinde gebelerin vitamin almasını sağlarlar. Bazı bilimsel araştırmalar dengeli beslenen gebelerin ilaç olarak vitamin takviyesine gerek duyulmadığını ileri sürerler. Fakat folik asit takviyesini yorumsuz bütün doktorlar gebelere verir. Çünkü folik asit vücutta depolanmaz ve çok az sayıdaki gıdalarda olduğu için hem anneye hem bebeğine yetecek kadar günlük folik asit alamadığı görüşündelerdir. Bunun yanı sıra folik asit yetersizliği bebekte ciddi nöral tüp defektleri oluşturduğu için bu riske girmeden direkt olarak ilaç takviyesi tavsiye edilir.

Gebelere direkt olarak takviye edilen minerallerden birisi de demirdir. Demir, annenin ve bebeğin anemi olma ihtimali açısından çok önemlidir. Demir eksikliği annede anemi, bebekte düşük kilolu doğum tehlikesini meydana getirir. Demir gebelerde ilaç olarak takviye edilir. Ayrıca demirin bulunduğu gıdalar; ıspanak, mercimek, domates, üzüm, kırmızı et, dereotu, ceviz, badem gibi besinlerdir.

Gebe kadınların özellikle A,D,B,C vitaminlerince zengin gıdalar ve demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum gibi minerallerce zengin gıdalar tüketmeleri gereklidir. Gebelerde en az vitamin ve mineraller kadar önemli olan su tüketimi de hayati önem taşımaktadır. Annenin bebeğini taşıdığı kesenin içindeki su miktarının gebelik boyunca yeterli miktarda olması, bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu suya amniyon sıvısı denir ve gebe kadın günde en az 1,5-2 litre su tüketmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.