HAMİLELİKTE NE KADAR KİLO ALINMALI ?

0

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Çocuk sahibi olmayı her anne adayı ister. Hamilelikle birlikte kadında fiziksel olarak bazı değişiklikler meydana gelir. Gebe kalan kadınlar özellikle de kilo almaktan şikayetçi olur. Gebelikte normal kilo ne kadardır? Hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar? Gebelikte 6 ayda kaç kilo alınmalı, 5 aylık hamilelikte kaç kilo alınır? Gebelikte kaç kilo alınmalı? Hamilelikte fazla kilo almamak için ne yapılmalı? Gibi soruların cevabı sık sık sorulmakta.

Hamilelik döneminde annelerimizden ya da arkadaşlarımızdan ‘ben bunu yemiştim çok iyi geldi, sen de ye’ gibi sözleri sıklıkla duyarız. Fakat her kadının genetiği birbirine benzemez. Yaş, çevresel şartlar, beslenme alışkanlıkları, meslek, yaşam tarzı ve metabolizma farklılıkları seni diğer kadınlardan ayıran en önemli faktörlerdir.

Gebelikte ne kadar kilo alınmalı? Hamileliğin başlangıcında boyun ve kilon normal düzeyde ise 40 haftalık süreç boyunca 10-15 kg alman normaldir. İkiz ya da üçüz gibi çoğul gebeliklerde ya da hamilelik komplikasyonlarının olduğu durumlarda bu artış değişebilir.

Genelde hamileliğin ilk üç ayı çok az kilo alımıyla geçer. Hatta bazı durumlarda kilo bile verilebilir. Bulantı, normal yemek yeme alışkanlıklarında meydana gelen değişikliklerle birlikte 2 kg’ye kadar kilo kaybı olabilir. Fakat hamileliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde çoğu anne adayı kaybettikleri kiloları geri alır ve süreç boyunca kilo almaya devam eder.

Hamilelik döneminde hep aynı düşünceler ile baş başa kalman çok normal. Toplumda herkes tarafından onay görmüş doğru bilinen yanlışlara aldanmamak, aklına takılan her şeyi doktoruna danışmak bu yoldaki en büyük yardımcın olabilir.

İki kişilik yemem gerekmiyor mu?
Anne adaylarının iki kişilik yemek yemesi gerektiğini söyleyen inanışın hiçbir bilimsel bir açıklaması olmadığını söylemek isteriz. Hamilelik döneminde porsiyonların iki katına çıkarılması gereksiz olmasının yanı sıra tehlikeli bir durumdur. Bu sana fazla kilo aldırmaktan başka bir işe yaramaz. Önemli olan porsiyonları arttırmak değil, beslenme kalitesini arttırmak ve bebeğinin ihtiyacı olacak besinleri tüketmek.

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?
Sorusudur. Gebelik döneminde hamilelikte kilo alımı kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Gebelikte annenin alması gereken kilo miktarında gebelik öncesi kilosu önemli bir faktördür. Örneğin zayıf bir anne, 18 kg alabileceği gibi şişman olan bir anne sadece toplam 6 kg aldığı halde sağlıklı bir bebek doğurabilir. Ancak normalin üstünde gazla kilo alınması yiyeceklerden aşırı kalori alınımını veya vücutta su ve tuz. Gebelikte uzmanlarca tavsiye edilen kilo alım miktarı normal kilolu hamilelerde 9­14 kg, gebelik öncesi kilosu düşük gebelerde 12.5­18 kg, gebelik öncesi kilosu fazla olan hamilelerde ise 7­9 kg’ dır. Bu miktarlarda kilo alanlarda gebelik kaynaklı problem yaşam ihtimali azalmaktadır. Bundan daha fazla kilo alanlarda ise bebeğin iri doğma olasılığı iki kat artmaktadır. Yine fazla kilo alımı olan hamilelerde sezaryen olasılığı da %20­30 oranında artmaktadır. Hamilelikte fazla kilo alımı sonrasında bel ağrısı, kalça ağrısı gibi yakınmalar da daha sık görülmektedir.

Şişman kadınlarda zor doğum yaşama durumuna daha sık rastlanır. Son bir haftada 1 kg’ dan fazla ya da son dört haftada 4 kg’ dan fazla kilo alınırsa bu durumun tansiyon yükselmesi açısından ciddi bir uyarı olabileceği akla gelmelidir. Az kilo alınması ise beslenme yetersizliğini gösterir. Böyle bir durumda bebekte gelişme geriliği riski vardır. Aşırı az kilo alınıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.