Hamilelikte Banyo

0

Hamilelikte Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo yapmanın gevşemek, kişisel hijyen sağlamak, gençleşmek gibi bize iyi gelen faydaları var. Bununla birlikte, bir anne adayı olunca, banyodaki bakım ve hijyen rutinleri biraz karmaşıklaşabilir. Bu dönemde banyo yapış alışkanlıklarıyla ilgili ne gibi değişiklikler yapmalısınız? Nelere dikkat etmelisiniz? Yanıtları bu haftaki yazımızda… İşte karşınızda hamilelikte banyo yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

1. Herşeyden önce güvenlik
Hamilelik hormonları ve ortaya çıkan bebek tekmelemeleri, hamile bir kadının yürürken düşme, tökezleme veya dengesinin bozulma riskinin artmasına neden olur. Küvete girip çıkmak kayma, düşme gibi risklere daha çok açık olduğundan anne adayları tarafından her zaman tercih edilmeyebilir.

Duşun küvete göre daha güvenli bir seçenek olduğunu unutmayın. Ayrıca banyoyu güvenlik çubukları ile donatmak potansiyel kaza risklerini düşürmeye yardımcı olacaktır. Ek olarak duş içinde ve dışında kayma önleyen kauçuk gibi özel malzemelerden yapılmış kaydırmaz paspas kullanmak etkili bir önlemdir. Buharlı bir duşta rahatlamak kolaydır ancak bebekte nörolojik bir probleme neden olmaması için banyo sürelerini kısaltmak ve çok sıcak olmayan banyolar yapmak gereklidir.

2. Su filtresi kullanın
Farmasötik ilaçlar, plastikler ve iklim değişikliği gibi faktörler nedeniyle gezegendeki pek çok su kaynağının eskisi kadar temiz olmadığını biliyoruz. Pestisitler, klor, kurşun ve dioksinler, doğum kusurlarının gelişmesine doğum ile ilgili zorluklara neden olabilir. Günümüzde doğum kusurları ve klorlama ile trihalometan adı verilen kimyasallar arasında net bir bağlantı olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Bebeğiniz ve sizin güvenliğiniz için banyo yaparken ya da yiyeceklerinizi yıkarken evde kullandığınız şebeke suyunu filtrelemek iyi bir önlemdir. Banyoda kullandığınız bu filtre ileride bebeğinizi yıkarken de iyi suya erişiminizi sağlayacaktır.

3. Aromatik yağlar ve doğal tuzların kullanımına dikkat edin
Son yıllarda kozmetik amaçlı bitkisel yağlar ve tuzların kullanımı arttı. Bu ürünler doğal oldukları için size güvenli görünebilir ancak kullanırken dikkatli olunması gereken ürünlerdir.

Anneler vücut yağlarında kullanılan tüm yağların farkında olmalıdırlar, çünkü tüm yağlar hamilelik dönemi için iyi değildir. Hamilelik sırasında biberiye, hindistan cevizi, yasemin ve adaçayı gibi yağlardan özellikle kaçınılması tavsiye edilir. Kullanılan yağ karışımları için bir aromaterapistten destek alınması sağlıklı olur.

Ayrıca vücuttan ölü deriyi temizlemek için doğal tuzların kullanımı hamilelik döneminde kurumaya daha müsait olan cildinizde tahriş ve pullanma gibi sıkıntılara neden olabilir. Bununla birlikte hamilelikte banyo esnasında şeker ile ya da şeker bazlı ürünler ile peeling yapabilirsiniz. Peeling kan dolaşımını arttırmak ve cilde parlaklık kazandırmak açısından oldukça etkili bir teknik. Peeling için kullandığınız fırçaları da titizlikle seçmenizde fayda var. Sentetik olmayan, yumuşak fırçalar kullanmak ve bakteri oluşumunu önlemek için fırçanızı sık sık temizlemek elzemdir.

4. Düzenli banyo yapın
Hamilelik yorucu bir süreç. Sonuçta, küçücük bir insanı sıfırdan büyütmek çok fazla enerji, zaman ve bakım gerektirir. Her ne kadar yorgun hissederseniz hissedin, atlanmaması gereken tek şey anne adayı olarak düzenli olarak banyo yapmaktır. Düzenli banyo sizi mikroplardan ve bakterilerden koruyacak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

5. Banyonuzu doğal ürünlerle temizleyin
Bu dönemde özellikle ağır ev işlerinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Mümkünse bu konuda destek isteyin. Ayrıca normalde kullandığınız temizlik ürünlerine de tekrar göz atmayı düşünebilirsiniz. Temizlik ürünleri çoğunlukla ağır kimyasallar içeriyor. Bu kimyasalların hava ya da cilt yoluyla bedeninize girmesi ise çok muhtemel. Bu nedenle özellikle banyo temizliğinde limon, karbonat, sirke gibi ürünleri, hijyen için ise oksijenli su kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yine ekolojik ürünler de iyi birer seçim olabilir.

6. Epsom Tuzu Kullanın
Hamilelike uzun ve sıcak banyolardan kaçınmamız gerektiğini artık biliyoruz. Peki saçlarımızı, yorgun kaslarımızı ve şişmiş ayak bileklerimizi nasıl rahatlatabiliriz? Epsom tuzu bunun için iyi bir seçenek. Epsom tuzu, magnezyum ve sülfatın birleştirilmiş kristalize formudur ve cilt ve vücut için iyidir. 2 su bardağı Epsom tuzunu doldurduğunuz küvete karıştırıp 12 ila 15 dakika boyunca keyifli bir dinginleşme deneyimi yaşayabilirsiniz. Epsom tuzu, stres düzeyinin düşmesine, krampların, kas ağrılarının hafiflemesine ve cildi iyileştirmeye yardımcı olduğundan, hamile bir kadının banyosu için en iyi arkadaşlardan birisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.