HAMİLELİKTE ALKOL ALIMI

0

Hamilelikte alkol kullanımının etkileri ve zararları

Gebelikte kullanılan alkol;

İnfertilite (kısırlık),
Düşük (abortus),
Plesantanın erken ayrılması (bebek eşinin erken ayrılması),
Bebekte gelişme geriliği,
Çeşitli baş-yüz gelişim kusurları,
Zekâ geriliği
gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Herhangi bir kişi alkol aldığında bu alkol hızla kana karışır. Kana karışan alkol plesantaya geçer. Alkol anne karnında plesanta yoluyla direkt bebeğin kanına geçer. Alkol teratojen bir maddedir ve gelişmekte olan fetüs üzerinden zararlı etkileri vardır. Tüm hücrelerin büyüme ve bölünme sürecine zarar verir.

Gebeliğin erken dönemlerinde alınan alkol direkt olarak embriyo üzerinde olan etkisiyle düşüğe, organ gelişimi döneminde hücreler üzerindeki etkileriyle çeşitli organlarda gelişim kusurlarına, gebeliğin ikinci trimesterinden itibaren hücre çoğalmasının hızlı olduğu dönemde hücrelerdeki zehirli etkisiyle santral sinir sistemi hasarlarına yol açabilmektedir. Gebeliğin her döneminde alkolün etkisine bağlı olarak bebeğin ölme riski artar. Günlük alınan alkol miktarı arttıkça bebekte istenmeyen durumların oluşma riski doğrusal bir ilişki içinde artar.

Fetal Alkol Sendromu (FAS)
Alkolün bebek üzerinde yarattığı en ileri normal dışı durum Fetal Alkol Sendromu olarak tanımlanır. FAS, bebeğin doğmadan önceki dönemde sürekli ve yoğun şekilde alkole maruz kalması sonucunda oluşan belirtiler topluluğudur. Sendromun en belirgin özellikleri bebekte intrauterin gelişme geriliği (bebek doğmadan önce oluşan gelişme geriliği), bebek büyüdükçe fark edilen gelişme geriliği, zekâ geriliği, çeşitli davranış bozuklukları ve normal dışı yüz görünümüdür. FAS; kalıtsal olmayan zekâ geriliğinin tüm dünyada en sık rastlanılan ve en kolay önlenebilen sebebidir.

SAĞLIKLI BEBEK DÜNYAYA GETİRMEK İÇİN GEBELİĞİN PLANLANDIĞI ANDAN İTİBAREN VE TÜM GEBELİK BOYUNCA ALKOL KULLANIMINDAN KAÇINILMALIDIR.

Kafein
Az miktarda içilen kahve bile anneden sütüne kafein geçer. Kafeinle bebekte uykusuzluk, hiperaktivite görülebilir. Aşırı kahve tüketimi demir emilimini olumsuz yönde etkileyerek anemiye (kansızlığa) sebep olmaktadır. Gebelikte kafeinli besinlerin tüketilmemesi gerekir.

Gıda Katkı Maddeleri
Yapay tatlandırıcı ve katkı maddelerinin fetüse olumsuz etki yapabileceğinden gebelikte ve emziklilikte katkılı madde kullanımından kaçınılmalıdır.

Madde Bağımlılığı
Gebelikte, uyuşturucu madde kullanımı annede birçok sağlık problemine yol açtığı gibi bebekte de ani bebek ölüm riskine kadar giden durumlara neden olmaktadır. Narkotik, kokain, amfetamin, marihuananın gibi maddeleri kullanan annelerin bu maddelerin süte geçmesi nedeniyle bebeklerini emzirmesi sakıncalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.