ESTETİK KULAK AMELİYATLARI

0

Kulaklarda en sık rastlanan şekil bozukluğu, halk arasında kepçe kulak denen kulakların öne doğru açı yapması durumudur. Kadınlarda kulaklarla ilgili olarak görülen en sık şikayet küpe deliklerinin genişlemesi veya yırtılmasıdır. Bunun dışında kulak memesinin şekil bozuklukları, kulak kepçesinin şekil bozuklukları, doğuştan hiç kulak olamaması ve kulak kaymaları olabilir. Bu anomalilerin çoğu lokal anestezi altında tedavi edilir.

Kepçe kulak düzeltilmesi : Kepçe kulak genelde kulağın normalden büyük olması olarak bilinmektedir. Fakat, bu yanlış bir düşüncedir. Genelde bütün kulaklar aynı boydadır, sadece sorun kulağın şeklindedir. Günümüzde birçok kişi kepçe kulaktır. Genelde bayanlar saçları ile bu durumu kamufle edebildiklerinden, erkekler bu operasyonu daha çok yaptırmaktadır.Eğer bu operasyonu geçirecek kişi çocuksa, genel anestezi önerilir.

Eğer bu kişi orta yaşlardaysa, lokal anestezi uygulanır, ayrıca yatıştırıcı ile desteklenir. Operasyonda kesi kulak arkasından yapılır. Böylece operasyondan sonra, gözle görülür bir iz kalmaz.Kulak arkasından kesi yapılarak kıkırdak üzerinde açıyı daraltacak ve normale getirecek şekilde bir kıvrılma sağlayarak kıkırdak dikilir. Ayrıca kulak kıkırdağı kulak arkasındaki kafa kemiğinin zarına tespit edilerek açının tekrar açılması önlenir. Kesi yeri katgüt ile dikilir ve özel bir pansumanla kulak kalıba alınır. 3. Gün bandajlar açılarak hasta banyo yapar ve kulak arkasını oksijenli su ile silerek açık bırakır. 1 ay boyunca yatarken ve evde iken tenisçi bandı takarak kulak kıkırdağının yeni açısında sertleşmesini sağlar. Kulaktaki ödem ve morluklar 1 hafta içinde geçer. Hasta 3. gün normal hayatına dönebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.