ERKEKLERDE İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

0

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri neledir? Nedenleri ve tedavisi

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu daha az sıklıkla görülmektedir. Erkeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonu sıklıkla obstrüksiyona (böbrek taşı ile oluşan tıkanmaya yada prostat büyümesine) veya idrar sondası yerleştirilmesine bağlı olarak gelişir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu geliştiğinde öncelikle enfeksiyonunun hangi organda olduğu ve hangi antibiyotiğin etkin olduğu belirlenmelidir. Sıklıkla doktorlar prostatın enfekte olmasını önlemek amacıyla kadınlardan daha uzun süre antibiyotik kullanılmasını önermektedir.

Prostat iltihabı (kronik bakteriyel prostatit) olan kişilerde tedavi daha zordur. Çünkü bu kişilerde antibiyotiklerin iltihablı prostat dokusuna etki etmeleri güçtür. Bu nedenle bu tür hastalara iyi seçilmiş antibiyotikler ile uzun dönem tedavi önerilmektedir. Yaşlı erkek hastalarda oluşan idrar yolu enfeksiyonları genellikle akut bakteriyel prostatit ile ilişkili olup hızlı bir şekilde tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Belirtiler ve Semptomlar

İYE olan herkeste farkedilebilen bulgu ve belirtiler olmayabilir; ancak çoğu kişide birkaç belirti bulunur. Bunlara aşağıdaki unsurlar da dahildir :
Güçlü, devamlı idrara çıkma isteği
İdrar yaparken yanma hissi
Sık, az miktarda idrara çıkma
İdrarda kan (hematüri) ya da bulanık, keskin kokulu idrar
Üriner sistemin hangi kısmının enfeksiyon kaptığına bağlı olarak her bir İYE tipi özgül bulgu ve belirtilere neden olmaktadır:
Akut piyelonefrit: Böbreklerin enfeksiyonu ,mesanenizdeki enfeksiyonun yayılmasından sonra ortaya çıkabilir. Böbrek enfeksiyonu, künt ağrı, yüksek ateş, titreme, ateş, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Sistit: Mesanenizin iltihabı ya da enfeksiyonu, leğen kemiği bölgesi ve alt batında baskıya, sık, ağrılı ve keskin kokulu idrara neden olmaktadır.

Üretrit. Üretranın iltihabı ya da enfeksiyonu idrar yaparken yanmaya ve bazen de idrarda cerahate neden olmaktadır. Erkeklerde üretrit, penisten gelen akıntıya neden olabilir.

Sebepleri
İdrar yolu enfeksiyonları, tipik olarak idrar yoluna üretradan bakteri girip mesanede çoğaldığı zaman gelişmektedir. Üriner sistem, bakterilerin üremesini engelleyen enfeksiyonla mücadele edici özelliklere sahiptir ve bu tip mikroskopik istilacıları dışarıda tutmak için tasarlanmıştır. Ancak belirli faktörler bakterilerin idrar yoluna girmesini, orada kalmasını ve tam bir enfeksiyon yaratmak için çoğalmasını kolaylaştırır.
İdrarda bulunan bakteriler her zaman bir enfeksiyonu göstermez. Özellikle yaşlılarda bazen mesanede bakteri olabilir; ancak herhangi bir bulgu ve belirtiye neden olmaz, zarar da vermez. Bu durum asemptomatik bakteriüri olarak bilinmektedir, tedavi gerektirmez.

Erkeklerde üretrit, sıklıkla cinsel ilişki ile bulaşan bakterilerin bir sonucudur. Bu tür enfeksiyonların büyük bir kısmının nedeni gonore ve klamidyadır.

Risk Faktörleri
Bazı kişilerde İYE gelişme riski diğerlerine göre fazladır. Her beş kadından biri yaşam boyunca bir kez mesane enfeksiyonu geçirmektedir. Bunun ana nedeni, anatomik yapılarıdır. Kadınların erkeklere göre daha kısa üretraları vardır bu da bakterilerin mesaneye ulaşmak için katetmek zorunda kaldıkları mesafeyi kısaltmaktadır.
Cinsel olarak aktif kadınlar, İYE’larına daha yatkındırlar. Cinsel ilişki, üretrayı irrite edebilir ve bakterilerin üretradan mesaneye geçişlerini kolaylaştırabilir. Doğum kontrolü için diyafram kullanan kadınlarda risk daha yüksektir. Menopozdan sonra İYE’ları daha sıktır; çünkü vajina, üretra ve mesane tabanı dokuları österojen kaybına bağlı olarak daha ince ve daha hassastır.
Diğer risk faktörleri şunlardır:
İdrar akşını engelleyen herşey, örneğin; erkeklerde prostat bezinde büyüme ya da böbrek taşı
Şeker hastalığı ve bağışıklık sistemini bozacak diğer müzmin hastalıklar
Bağışıklığı azaltan ilaçlar, örneğin; yüksek doz kortizon veya kanser için alınan kemoterapi
Mesanede uzun süreli tüp (kateter) kullanımı
Tekrarlayan İYE riskinde kadının bağışıklık sistemi önemli bir rol oynamaktadır. Bakteriler, normalde mesaneye bakterileri dökmesine izin veren belirli bağışıklık faktörleri olmayan ya da bağışıklık sistemi zayıf olan kadınlarda idrar yollarına daha kolay tutunabilmektedir. Hangi faktörlerin kesin olarak rol oynadığı ve sık İYE geçiren kadınlarda hangi faktörlerin manipüle edilemesi gerektiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya gerek vardır.

Önlem
İdrar yolu enfeksiyonu riskinizi azaltmak için şu önlemleri alabilirsiniz. Özellikle kadınlar aşağıdaki önlemlerin faydasını görebilirler:
Bol sıvı için, özellikle de su. Kızılcık suyunun enfeksiyonla mücadele özellikleri olabilir. Ancak, kan inceltici ilaç olan warfarin kullanıyorsanız kızılcık suyu içmeyin. Kızılcık suyu ve warfarin arasındaki olası etkileşimler kanamaya neden olabilir.

-Aciliyet teşkil ettiğinde hemen idrara çıkın. İdrara çıkma isteği başladıktan sonra uzun sure idrarınızı tutmayın.

-Önden arkaya doğru silin. İdrar yaptıktan ya da bağırsak hareketlerinden sonra, önden Arkaya doğru bu şekilde temizlik yapmak anal bölgedeki bakterilerin vajinaya yayılmasını önleyecektir.

-İlişkiden sonra en kısa zamanda mesanenizi boşaltın. Bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olmak için ayrıca bir bardak su da içebilirsiniz.

-Potansiyel olarak tahriş yapan kadın kozmetik ürünlerinden kaçının. Genital alanda deodorantların ya da diğer kozmetik ürünlerin kullanılması üretrayı tahriş edebilir.

-Bol bol sıvı için. Bol bol sıvı içmek, idrarı seyreltir ve bakterilerin sıvı yoluyla atılmasına yardımcı olabilir. Enfeksiyonunuz geçene kadar kahve,alkol ya da kafein ve narenciye suları içeren asitli, alkolsüz içeceklerden kaçının. Çünkü bu içecekler mesanenizi tahriş edebilir ya da idrar sıklığınızı artırabilir.

-Sıcak pet uygulayın. Bazen sıcak pet uygulaması, mesane basıncını ya da ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir.

-Eğer tekrarlayan mesane enfeksiyonunuz varsa bunu doktorunuza söyleyin. Birlikte tekrarlamaların azlamasını ve İYE’lerin neden olduğu rahatsızlığı azaltacak stratejiler belirleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.