Egzama (Atopik Dermatit)

0

Egzama – Atopik Dermatit nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Egzama deri hastalıklarının hemen yarısı­nı teşkil eden ve çok değişik şekiller gös­teren bir deri hastalığıdır. Genellikle deri bozukluğuna elverişli bir ortamda, içten veya dışarıdan alerjik bir etkenme ve iltihapla başlar. Kırmızı bir zeminde ufak su toplanmaları, kabuk teşekkülü ve kaşıntı vardır. Bir alerjik reaksiyon olarak meydana ge­len egzama yaranın biçimine, seyrine ve yerine göre sınıflandırılan ve isimlendirilen bir hastalıktır.

Akut egzama : Deride kaşıntı ve yanma hissi ile başlar. Daha sonra bir toplu iğ­ne başı cesametinde veya daha büyük, berrak sıvı ihtiva eden ve adına vezikül de­nen kesecikler meydana gelir. Bazen bu veziküller acıtmadan kurur ve kabuklanır. Buna kuru egzama denir. Bazen veziküller birbirleriyle birleşerek içi su dolu kabarcık yani bül halini alır ve iltihaplanarak pürülan bir karakter kazanır. Buna iltihaplı eg­zama veya sulu (impetijinize) egzama de­nir. Sızıntı kesildiği zaman deri ince, frajil, kırmızı, adeta vernik sürülmüş gibidir, in­ce, beyaz skuam denen kabuklar meydana gelir ve onlar da döküldükten sonra deri eski haline döner.
Akut egzamalar bazen kaybolmazlar ve değişik şekillerle devam ederek kronik bir hal alırlar.

Kontakt egzama : Alerjen madde olarak bazı ilaçların (penisilin, sulfamid, iyot, novokain vb.), kozmetik maddelerin, giyecek­lerin, bitkilerin deriye teması ile meydana gelen egzamalar için kullanılan terimdir.
Alerjinin doğuştan mevcut olduğu aşırı du­yarlı kimselerde ekseriya, astım, şamar nezlesi gibi hastalıklarla beraber görülen şekline atopik egzama denir.

Egzamanın tedavisi, deri hastalıkları uz­manlarının en çok karşılaştıkları güçlükler­dendir. Tedavide alerjenin (alerjiyi oluş­turan nedenin) bulunup ortadan kaldırıl­ması, hassasiyetin giderilmesi ve antihis-taminiklerin kullanılması esastır. Lokal olarak iltihabı ve kaşıntıyı azaltacak ilaçlar (Eau de Goulard, asitborikli su, perman­ganat) kullanılır. Rivancl ile yaş pansu­manlar verilebilir. Kortizonlu, antibiyotikli ve undesilenik asitli pomatlar sürülür.

Egzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Başlıca özelliği kızarık deri üzerinde beliren kabarcıklardır. Egzama, zamansız uygulanan bir ilaç yüzün­den (kükürt, civa, antihistaminikler, sülfamitler, penisilin, vb. ile yapılmış tozlar ya da merhemler) ortaya çıkabilir.

Alerjik egzama (çoğunlukla bebek egzaması ya da yalnızca egzama olarak ad­landırılır), kuru, kırmızı ve genellikle çok kaşıntılı olan pul pul döküntülerle karakterizedir.
Egzamalı yerlerden akıntı sızabilir ve bu yerler kabuk bağlayabilir. Hastalık 2 -4 aylık bebeklerde görülebilir. Egzama sorunu yaşayan birçok çocuk zaman içinde iyileşme görmektedir.

Egzamanın nedeni bilinmemektedir; ancak, alerjik astım ve saman nezlesi de hastalığa eşlik etmektedir. Alerjik egzama, astım ya da saman nezlesi sorunlarını yaşayan anne ve/veya babadan doğan bir çocuğun da egzama sorununu yaşama olasılığı daha yüksektir.

Alerjik egzama küçük yaşlarda başlar. Egzama önce iltihaplı ve kuru kabartı­lar halinde yanaklarda oluşur. Deri kırmızı renktedir. Pigmentli deri ise açık mor, kahverengi ve hatta beyaz renkte olabilir. Egzama daha sonra alın ve baş derisine yayılabilir. Egzama çocuk büyüdükçe kollara, dirsek içlerine, bacaklara ve diz arka­sına yayılır. Egzama el ve ayak bileklerinin etrafında da görülebilir. Çocukluğun ileri dönemlerinde yüz bölgesinde daha seyrek görülür. Kulak ar­kasında ve gözlerin etrafında döküntü oluşabilir.

– Atopik egzama, atopik dermatit döküntü ve kaşıntıya neden olan kronik ve alevlenmelerle seyreden bir deri hastalığıdır. Genellikle ailesinde astım ve alerjik rinit gibi “atopi” (alerji) öyküsü bulunan kişilerde görülür.
– En sık görülen “temas egzamaları”, kozmetiklerden ve saç boyasından kaynak­lanmaktadır. Güzellik ürünleri (özellikle de kokulu olanlar) yüz egzamalarına neden olabilir. Tırnak cilası tırnaklarda egzama yapmaz, ancak egzamanın göz kapaklarında görülmesine neden olabilir. Giysilerin neden olduğu egzamalar, genellikle kauçuktan ve sentetik dokumalardan kaynaklanır. Boyundaki egza­ma, çoğunlukla yüksek yakalı hırka giyilmesinden kaynaklanır. Ayak egzaması ayakkabıdan (deri, boya, cila ya da yapıştırıcı) kaynaklanır. Madenler (özel­likle nikel), “temas egzamasına” (saat bileziği, zincir vb.) neden olabilir. Deri testleri “temas egzamasının” nedenini tesbit etmenize yardımcı olabilir.
– Egzamanın bir nedeni de inek sütüdür. Bebekler için satılan hazır sütler, inek sütü içerebilir. Bebeğinizin inek sütüne karşı hassasiyeti varsa, keçi sütü ya da soya sütü deneyebilirsiniz, inek sütüne karşı çok hassas olan çocuklarda, sü­tün tüketimini tamamen bırakmak gerekebilir.

Egzama için modern tıp tedavileri
Egzamanın ağır olması durumunda, kortizonlu krem kullanılabilir. Egzama aktif hale geldiğinde “hafif” dozlu, kortizonlu kremler ya da merhemler kullanılmakta­dır. Hastalık iyileşme safhasına geldiğinde, bu ürünler bırakılmalıdır.

Egzama kontrol altına alınsa bile, nemlendirici kullanımı sürdürülür.
Egzamanın enfekte olması halinde, doktorun antibiyotik vermesi gerekebilir. Kaşıntının, özellikle gece meydana gelmesi ve uykusuzluğa neden olması duru­munda, “antihistamin” türü şurupların yararı olabilir.

Doğal sağlık tedavileri
– Geleneksel Çin terapilerini uygulayan sağlık uzmanları, çocukklarda görülen egzamanın sebebinin sindirim sistemi bozuklukları olduğunu düşünmekte­dir. Egzamanın duygusal sorunlar nedeniyle ortaya çıkabileceği de düşünül­mektedir. Özellikle de içine kapanıklık ve iletişimsizlik gibi sorunları olan in­sanların egzama hastası olduğu söylenmektedir. Çevresi ile iletişim kurmakta zorlanan ve stres altında olan çocukların sindirim sistemlerinin olumsuz etki­lendiği ve bu nedenle de egzama hastası olduklarına inanılmaktadır. Egzama hastası olan bir çocuğa doğal terapiler uygulanırken, çocuğun cildinin iyileş­me sürecine girmeden önce belirli bir süreliğine daha kötüye gittiğini görür­sünüz. Egzama çok ciddi bir boyutta değilse; cildin doğal tedavi sürecinde iyi­leşmeden önce, kızardığını, kaşındığını ve hatta sulandığını da görebilirsiniz. Bu durumda endişe etmeyin. Bu belirtiler kısa sürede geçer ve egzamanın iyi­leşeceğini gösterir.

– Egzamanın sindirim sorunları ile ilişkili olduğu da düşünülmektedir. Çocuğu­nuzun beslenme düzenine dikkat edin. Çocuğunuzun bünyesinin hassas ol­duğu gıda maddelerinden kaçının. Çocuğunuzda alerjiye neden olabilecek gı­daların tüketimi konusunda da dikkatli olun. Suni boya ve tatlandırıcı içeren gıdaların tüketimini engelleyin. Çocuğunuzun yemeklerinin içine keten tohu­mu yağı karıştırmanız da sorununuza çözüm olabilir.

– Kuru ciltler için aynısafa yağı içeren kremleri kullanabilirsiniz. Bach çiçek te­rapilerinin de egzamadan kaynaklanan kaşıntıları hafiflettiği söylenmektedir.

– Çocuğunuzun cildini, banyodan sonra, zeytin yağı ile ovabilirsiniz. Zeytin ya­ğı aynı zamanda iyi bir nemlendiricidir. Çocuğunuz küvete girmeden önce kü­vete nemlendirici yağlar damlatmayın. Aksi takdirde bu yağlar çocuğunuzun cildinin banyo suyunu emmesine neden olabilir. Çocuğunuz küvete girdikten sonra, cildinin bir süre küvetteki su ile temas etmesi gerekmektedir. Daha sonra nemlendirici yağları küvet suyuna karıştırabilirsiniz. Çocuğunuzun kü­vete girmesini takip eden 5-10 dakika içinde, yıkanma suyuna birkaç damla akıtın ya da bir damla lavanta vağı damlatabilirsiniz.

– Çocuğunuzun küvetine bir bardak papatya çayı dökebilirsiniz. Bach çiçek te­rapilerinde kullanılan esansları kullanabilirsiniz.

– Vitamin ve mineral eksiklikleri, egzamayı daha da kötü bir hale sokabilir. Bu ne­denle çocuğunuzu vitamin ve mineral açısından takviye etmeniz gerekebilir.

– Çuha çiçeği yağı egzama tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Çuha çiçeği yağı egzamadan kaynaklanan kaşıntıları da azaltır. Bristol Kraliyet Hastanesi Dermatoloji Bölümü tarafından yapılan bir çalışma, bu yağın “atopik” egza­ması olan hastalar üzerinde çok etkili olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma­nın da belirttiği gibi, üç hafta boyunca her gün 4,000 mg çuha çiçeği yağı hapı kullanan hastaların kaşıntısının %36 oranında azaldığı, kızarıklığın %29 ora­nında geçtiği ve deri dökülmesinin %33 oranında iyileştiği bilinmektedir. Çu­ha çiçeği hapı için ideal kullanım dozunun çocuklar için 2,000 mg olduğu be­lirtilmiştir.

– Homeopati alanında kullanılan maddeler egzamaya iyi gelmektedir:
– Deri kırmızı ve sıcaksa, deride yanma hissi varsa “sülfür” kullanılmaktadır.
– Deri iltihaplanmışsa “grafit” kullanılmaktadır.
– Çatlaklar ve akıntılar varsa, homeopati alanında özel olarak üretilen bir tür petrol maddesi kullanılmaktdır.
– Kaşıntı için “urtika urens” adlı madde kullanılmaktadır.
– Vücut ısısı arttıkça kötüleşen kesikler için “Rhus Tox.” Adı verilen bir madde kullanılmaktadır.
– Aloe vera bitkisinin yapraklarından elde edilen aloe vera jeli de cildin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
– Duygusal nedenlerden dolayı ortaya çıkan egzama vakalarının tedavisinde çi­çek esansları kullanılabilir. Kaşınma için kullanılan sabır otundan üretilen kremler, egzama için de kullanılabilir. Bach çiçek terapileri de homeopati ala­nında önerilmektedir.
– Papatya, lavanta ve melisa yağlarından elde edilen karışımla yapılan hafif ma­sajlar da egzama tedavisi için idealdir.

Faydalı terapiler
Akupunktur, homeopati, herbalizm, geleneksel Çin terapileri, Ayurveda, besin te­rapileri, stres azaltıcı terapiler.

Evde yapabilecekleriniz
– Çocuğunuzun odasını tozdan arındırın ve toksik maddeleri çocuk odasında bulundurmavın. Çocuğunuza pamuklu kıyafetler alın çünkü bu kıyafetler derinin nefes alma­sını sağlar.
Çocuğunuzun hassas olduğu gıda maddelerini ve kimyasal maddeleri bir ke­nara not edin. Sınav zamanı gibi stresli dönemlerde çocuğunuzu rahatlatma­ya çalışın. Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.