Düşük (Erken Gebelik Kaybı)

0

Erken Gebelik Kaybı
Hamilelik kaybı birçok bekleyen çiftin karşılaştığı sert bir gerçektir. Bebeğinizi kaybettiyseniz, bu kaybın ne kadar yıkıcı ve acı verici olduğunu bilirsiniz. Kendi bebeğini tutacak ve arayacak bir bebeğin olup olmadığını merak edebilirsin. Ancak hamilelik kaybının duygusal etkisinden kurtulmak mümkündür. Ve birçok kadın başarılı hamileliklere sahip oluyor.

Erken Gebelik Kaybı Neden Olur?
Onaylanmış gebeliklerin yüzde 10 ila 15’i kaybedilir. Bir kadının hamile olduğunu bile bilmeden önce, hamilelik kayıplarının gerçek yüzdesi daha yüksek olabilir. Çoğu kayıp sekiz haftadan önce çok erken yaşlarda ortaya çıkar. 20 haftadan önce biten gebeliğe düşük denir. Düşük, genellikle fetüsteki genetik problemlerden kaynaklanır. Bazen, rahim veya serviks ile ilgili sorunlar , düşüklerde bir rol oynayabilir. Polikistik over sendromu gibi sağlık sorunları da bir faktör olabilir.

20 hafta sonra, hamileliği kaybetmeye ölü doğum denir. Ölü doğum daha az yaygındır. Ölü doğumda ortaya çıkan nedenlerden bazıları plasenta ile ilgili problemleri, fetüste genetik problemleri, kötü fetal büyümeyi ve enfeksiyonları içerir. Zamanın neredeyse yarısı, ölü doğum sebebi bilinmiyor.

Kayıpla Başetme
Düşükten sonra, şaşırmış veya şok olmuş olabilirsiniz. “Neden ben?” Diye soruyor olabilirsiniz. Hamileliğinizin sona ermesine neden olacak bir şey yaptığınız veya yapmadığınız için kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Kızgın ve öfkeli hissedebilirsiniz.. Bu duyguların tümü, kayba verilen normal tepkilerdir. Zamanla, kaybı kabul edip devam edebileceksiniz. Bebeğinizi asla unutmayacaksın. Ancak bu durumu arkanızda bırakabilecek ve ilerideki yaşama dört elle sarılmanız gerekecek. Bu zor zamanlarda size yardımcı olmak için aşağıdaki fikirlerden bazılarını deneyin:

Destek için sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza zaman geçirin. Duygularınızı paylaşın ve ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin.

Eşinizle kaybınız hakkında konuşun. Erkeklerin ve kadınların, kayıplarla farklı şekillerde baş edebildiklerini unutmayın.

Kendine iyi bak. Sağlıklı besinler yemek, aktif kalmak ve yeterince uyumak, enerjinin ve psikolojinin korunmasına yardımcı olur.

Kederiniz zamanla kolay geçmezse, psikologdan  yardım isteyin.

Tekrar Denemek
Duygusal olarak iyileşmek için kendinize bolca zaman verin. Birkaç ay, hatta bir yıl sürebilir. Siz ve eşiniz duygusal olarak tekrar denemeye hazır olduktan sonra, doktorunuzla fiziksel olarak sağlıklı olduğunuzu ve vücudunuzun hamileliğe hazır olduğunu onaylayın . Düşüklüğün ardından , çoğu sağlıklı kadının tekrar gebe kalmaya çalışmadan önce beklemesi gerekmez. Hamilelik kaybının tekrar olabileceğinden endişe duyabilirsiniz. Ancak hamilelik kaybına uğramış kadınların çoğunun sağlıklı bebeklere de sahip olduğunu unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.