Doğum Sonrası Depresyon

0

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Atlatılır?

Bebeğinizin doğumundan sonra, yeni bir ebeveyn olmanın zorluklarıyla başa çıkabilmeniz için duygusal ve fiziksel olarak bakmanız gereken bir zamandır. Bir bebeğin, ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir ebeveyne sahip olması gerekir. Bazı günler diğerlerinden daha iyi olsa da, sıkıntılı, endişeli veya depresif olursanız zorlaşır. Önemli olan depresyon ve / veya kaygı belirtilerini nasıl tanıyacağınızı ve nasıl erken yardım alacağınızı bilmektir.

Stres belirtileri
kesinlikle her şey hakkında endişelenmek
uyumakta zorluk çekmek
iyi hissetmiyorum – belki baş ağrınız veya diğer ağrılarınız ve ağrılarınız var
endişeli hissetme
sabah yataktan kalkmak istemiyorum
aile rutinleri gibi pratik günlük işleri tamamlamayı başaramadığınızı hissetmek

Bebek mavisi nedir?

Bebeklerde ortaya çıkan kalp hastalığı olarak bilinen mavi bebek sendromu hastalığında normal bebeklerin cildi pembe renkli bir görünüme sahip olurken bu rahatsızlığa sahip olan bebeklerin cilt tonu mavi oluyor. Bunun nedeni ise organ, doku ya da hücrelerin oksijensiz kalmasıyla kan renginin değişmesidir. Bebeklerin kalbi görevlerini tam olarak yerine getiremediklerinde morarmalar oluşur ve bu morlukların rengi mavimsidir. Bu nedenle rahatsızlık, ‘mavi bebek sendromu hastalığı’ olarak adlandırılmıştır. İstisnalar haricinde bu hastalık yalnızca 6 aylık olan bebeklerde görülüyor ancak seyrekte olsa çocuk ve yetişkinlerde de görülebiliyor.

Bebek mavisi, bebeğin doğumundan sonraki ilk hafta boyunca ortaya çıkar ve birkaç gün sürer. Genellikle birkaç gün sonra destek ve tedavi olmaksızın kendiliğinden kaybolur.

Doğum sonrası depresyonum olup olmadığını nasıl anlarım?
Doğum sonrası depresyon birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilen bir durumdur. Başlangıç ​​doğumdan sonraki ilk yılda herhangi bir zamanda olabilir. Tüm annelerin doğum sonrası depresyon belirtileri, özellikle duygusal ve fiziksel tükenme gibi zaman zaman yaşaması normaldir.

İki hafta veya daha uzun süre aşağıdaki semptomlardan herhangi birini hissediyorsanız, ailenizden, arkadaşlarınızdan ve / veya bir çocuk ve aile sağlığı hemşirenizden veya yerel doktorunuzdan yardım almanın zamanı gelmiştir:

depresif bir ruh hali
ezici kaygı duyguları
duygusal ve fiziksel tükenme
belirgin bir sebep olmadan gözyaşı
bazı durumlarda size zarar vermeyi amaçlayan karanlık düşünceler, planlar veya eylemler
uyuşmuş ve değersiz, boş ve üzgün hissetmek
uykusuzluk

Doğum sonrası depresyon tedavi edilebilir mi?
Danışmanlık (bireysel veya grup) ve bazı durumlarda ilaç tedavisi gibi erken müdahaleler tavsiye edilir ve büyük bir fark yaratabilir.

Diyetinize özel dikkat göstererek kendinize özen gösterin, düzenli egzersiz yapmaya ve bebeğinizin izin verdiği kadar dinlenmeye çalışın.
Biriyle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmak yardımcı olur, bu yüzden bir arkadaşınıza veya aileden biriyle konuşun
Stresli olduklarında bebeğinize yanıt vermek
Bu süre zarfında bebeğinizin özel bir ilgiye ihtiyacı olacaktır. Şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Bebeğiniz size bir ses geldiğinde, ağladığında veya gülümsediğinde yanıt vermeniz gerçekten önemlidir.
Bebeğinizle konuşun ve şarkı söyleyin
Bebeğinize dokunup tutun ve birbirinizi tanımak için zaman ayırın
Bebeğime kızgın hissediyorum

Bebeğinizin bebek karyolasında veya beşiklerinde zarar görmediğinden emin olun
Başka bir odaya gidin ve derin nefesler alın, bir bardak çay yapın ve bir arkadaşınızı arayın.
Yürüyüşe çıkmak veya dışarı çıkmak için dışarı çıkın. Bebeğe bakacak kimse yoksa, bebeğinizi çocuk arabasıyla yanınıza alın.

Doğum sonrası depresyon kadınların doğumundan sonra kadınların % 16’sında görülür, bu yüzden kendilerini iyi hissedebilecekleri ve bunun hakkında konuşmaya ve profesyonel yardım almaya teşvik edebilecek bir bebeği olan arkadaşınızla konuşun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.