Diş Temizliği

0

Diş Bakımı ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Ağızımız ve dişlerimiz bir çok hastalığı alabileceğimiz vücudumuzun en hassas noktalarından biridir. Diş temizliğine özen göstermessek vücudumuz bir çok hastalığa maruz kalabilir. Diş ve diş eti kanaması, ağız ve nefes kokusu, horlama, diş ağrıları belli başlı diş ve ağız hastalıklarıdır. Bu hastalıkların en önemli sebeplerinden biri ağız ve diş temizliğimizin düzgün ve düzenli bir şekilde yapılmamasıdır. İleri derecede diş ağrıları ve çürükler daha sonra hiç istenmeyen diş kayıplarına neden olabilirler. Diş kayıpları ise ağzımızda ve çenemizde şekil bozukluklarına ve çene ağrılarına neden olabilir.

Diş ve ağız temizliğine mümkün oldukça erken yaşta başlamamız gerekmektedir. Çocuklar büyüklere göre diş ve ağız hastalılıklarına daha hassatırlar. Küçük yaştaki insanların diş ve diş eti hastalıklarına yakalanma riski daha fazladır. Çocukların diş temizliği büyüklere göre daha önemlidir. Bu yüzden çocuklarımıza diş fırçalama ve ağızını çalkalama alışkanlıklarını küçük yaşta öğretmeliyiz. Çocukların süt dişleri dokuz on yaşlarına kadar çürüklere karşı oldukça hassastır.

Çocuklar kadar riskli bir diğer grupta hamile kadınlardır. Hamile kadınlar yüksek miktarda kalsiyum kaybettiklerinden diş ve ağız hastalıklarına karşı oldukça savunmasızdırlar. Hamile kadınlar bu nedenle kalsiyumlu besinler tüketmenin yan sıra, kalsüyum içeren diş macunları kullanmalıdırlar. Hamile kadınlarda diş temizliği önemlidir. Kesinlikle günde iki kez kalsiyumlu diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır. Ayrıca dişlerindeki kalsiyum miktarı azaldığından, hamile bayanlar yumuşak uçlu diş fırçası kullanmalıdırlar. Aksi taktirde sert uçlu diş fırçası hamile kadınların diş minesine zarar verebilir.

Diş fırçalama ve ağız temizliğimize dikkat etmenin yanı sıra, birçok zararlı alışkanlıkta diş temizliğine ve ağız sağlığına etki eder. Sigara ve alkol gibi içecekler, dişlerimiz üzerinde sarı bir leke oluşturan ve diş mine tadabasını etkileyen içeceklerdir. Ayrıca sigara ve alkol kötü nefes kokusuna sebep olur. Bunun yanında sigara ağız kanserinin en önemli etkilerinden biridir.

Çikolata ve şekerli yiyecek tüketimi yanı sıra aşırı miktarda çay ve kahve tüketimide diş temisliği ve sağlığı açısından zararlıdır. Aşırı çay ve kahve tüketimi, tıpkı sigara tüketiminde olduğu gibi dişlerin sararmasında ve üzerleride diş taşı oluşmasında etkili olurlar. Bu nedenle günlük çay ve kahve tüketimini belli bir miktarın altında tutmak gerekmektedir.

Dişlerimizin güçlü ve sağlıklı olması için günde iki kez kalsiyumlu macunlarla dişlerimizi fırçalamalıyız. Ayrıca sigara, çay, alkol ve kahve tüketimini en aza indirmeliyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.