Dış Genital Bölge (Vulva) Kanseri

0

Dış genital organ (vulva) kanseri nedir?

Vulvanızda, yani dış genital bölgenizde sivilce veya adlandıramadığınız kabarcıklar mı çıktı? O zaman dikkat, çok basit görünen bu belirtiler ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.
Bazı sağlık problemleri vulvayı etkileyebilir ve vulvanızla hiç ilgisi olmayan bir durum vücudunuzdaki başka hastalıkların belirtisi olabilir veya bazı problemler vulvanızla doğrudan etkili olabilir ama sorun büyüteceğimiz veya endişe duyamayacağımız kadar önemsiz olabilir. Ama ciddi obir mesele olmadığını bir doktora görünmeden elbette bilemeyiz. Bu sebeple vulvanız her zaman olduğu gibi değil ve bir gariplik varsa doktor işini atlamamayı öneriyoruz öncelikle.

Kadınların genital bölgesinde sık rastlanan bazı hastalıklar var, bunlar; genital bölgede mantar enfeksiyonları, kontak dermatit (Egzema), genital siğiller, genital uçuk, vulvodini (genital bölgede ağrı olması), vulva distrofisi (genital bölge derisinde anormal büyüme) ve genital bölge kanserleridir. Bu hastalıkların tedavisinde önemli olan asıl nokta değişiklikleri erken saptayıp erken tedaviye başlamak.

VULVA NEDİR?
Kadın genital bölgesinin dışarısına vulva denir. Bu bölgenin etli kısmı doğrudan pübik kemiğin üzerinde durur ve mons veneris denir. Vulvanın dış dudaklarına büyük dudaklar denir. İçteki dudaklara küçük dudaklar denir. Klitoris iç dudakların tepesindedir. Klitoris çoğu kadında cinsel haz merkezidir. Kısmen bir doku katlantısı ile kaplıdır.

NASIL TEŞHİS EDECEĞİZ?
Kendi kendimizi muayene şart. Nasıl ki mememizde bir kitle olduğunu kendi kendimize muayene ederken fark ediyoruz, vulvayı da aynı şekilde kendimiz muayene etmeliyiz. Herhangi bir şişkinlik, kızarıklık, koyu veya açık noktalar, su dolu kabarcıklar, çıkıntılar veya belirgin bir değişiklik gördüğünüzde bir sorun olduğunu aklımıza getirelim. Ama zaten her kadının mutlaka belli sürelerle doktor muayenesini sadece kontrol için bile olsa alışkanlık haline getirmesini öneriyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.