Diş Eti Kanaması

0

Diş eti kanaması: Diş eti kanamasının nedenleri ve tedavisi

Diş eti üzerinde bakterilerin ya da mantarların oluşturduğu enfeksiyonlardan iltihaplanmalar ya da yaralar oluşabilir. Bakterilerin oluşturduğu toksinler ve asitler diş etinde zedelenmeye yol açabilir. Bunun dışında yemel yeme alışkanlığımız ya da dişlerimizi çok sert şekilde fırçalamamızdan dolayı da diş etlerimizde kanamalar oluşabilir.

Diş Eti Kanamasını Önleme

Öncelikle dişlerimizin neden kanadığına dair ipuçları bulmamız gerekmektedir. Eğer dişlerimiz fırçalamadan dolayı kanıyorsa, diş eti kanamasını önlemek için yumuşak uçlu bir fırça ile dişlerimizi çok bastırmadan fırçalamaya başlamalıyız. Bunun dışında yeme alışkanlığımızda diş etimizde kanamalara yol açabilir. Ekşi gıda ve içecekler, sıcak yemekler, kola gibi asitli içecekler, kan sulandırıcı ilaçlar ağrı kesiciler de diş eti kanamalarına yol açabilir. Bu tip ilaç ve gıdaların tüketimini azaltırsak, diş eti kanamamız önlenebilir. Tütün çiğneme, sigara ve akol içme de diş etlerine zarar verebilir. Bu alışkanlığı olan insanlarda diş eti kanamaları görülebilir. Eğer vücudumuzda vitamin eksiklii varsa bundan kaynaklı olarak diş etlerimizde kanamalar meydana gelebilir.

Kanamaları önlemenin en önemli yolu temizliktir. Dişlerimizde bakteri birikmemesi için sık sık ağzımızı çalkalamız gerekebilir. Ağız ve diş temizliğimize özen gösterirsek, diş etlerimizde kanamalar olmayacaktır. Dişlerimizi fırçalamanın dışında yemeklerden sonra tuzlu ılık su ile azğımızı çalkalayabiliriz. Bu hem dişlerimiz hem de diş etlerimiz için oldukça önemlidir.

Kanayan Dişlerin Bakımı

Eğer dişleriniz kanıyorsa onların bakımına özen göstermeniz gerekmektedir. Kanayan dişin üzeine kan akışını durdurmak için hahifçe basınç uygulayabilirsiniz. Eğer kanama devam ediyorsa buzla bölgeyi soğutabilirsiniz. Diş fırçalamak diş kanamasına yol açabilir. Dişleriniz kanıyorsa fırçalamak kanayan bölgeye daha da fazla zarar verebilir, diş kanamasını önlemek için fırçalamayı azaltabiliriz. Bunun yerine tuzlu su ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Tütün ve tütün mamülleri kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir. Yine aynı şekilde alkol kullanımında azaltmalısınız, aşırı alkol diş kanamasına yol açabilir. Mecbur kalmadıkça yeni bir ilaç kullanmaktan kaçının, bazı ilaçlar ile kanamalar önlenebilir.

Ağızda tartar oluşturacak karbonhidratlı yemeklerden uzak durun. Yediklerinize dikkat edin. Ara öğünleri mümkün oldukça azaltın. Hatta günde üç öğün dışında yemek yemeğin. Ara öğün yemekler ağızda tartar oluşumunu hızlandıran öüğünlerdir. Diş temizliğine dikkat edin, eğer vaktiniz varsa diş ipleri ile diş aralarını temizleğin. Ve tabi en önemlisi belli aralıklarla mutlaka doktora görünün. Bu gibi sorunlardan kurtulmanın en uygun yolu bir doktor tevsiyesinde tedavi olmaktır. Doktor size nasıl tedavi olacağınız hakkında geniş bilgi verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.