DİFTERİ – KUŞPALAZI HASTALIĞI

0

Ülkemizde en son 2003 yılında görülen difteri (kuşpalazı) hastalığı, Sağlık Bakanlığının 30 Ocak 2011 tarihinde Ankara’da bir kişinin difteri hastalığına bağlı olarak öldüğünü bildirmesi ile yeniden gündeme gelmiştir.

Difteri öksürme ve hapşırma ile havaya yayılan damlacıklarla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle enfeksiyondan 2-5 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Genellikle bademcikler, farenks, larenks ve bazen de deriyi tutar.

Günümüzde seyrek rastlanmasına karşın hastalanan her on kişiden birinin ölümüne sebep olan ciddi bir hastalıktır.Tanısı oldukça güçtür. Ağız, burun, boğaz salgılarıyla direkt temas ile, solunum yoluyla veya ender olarak mikropla yeni kirlenmiş maddelerin (oyuncak vs.) ağza götürülmesiyle bulaşır.Kuluçka süresi 2-5 gündür.En sık 2-5 yaşlarında görülür.

Bademcik Difterisi (Tonsiller Difteri):

Hafif ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ile başlar.Bademcikler üzerinde gri, kaldırılınca kanayan membranlar oluşur.Mikrobun yaydığı toksinin (zehirli salgı) miktarına bağlı olarak damakta da yayılabilir.Kalp yetmezliğine sebep olabilir.

Gırtlak Difterisi:

Ses kısıklığı, hırlama ve solunum durması yapar.Gırtlağa yayılan membranların çözülerek solunum yolunu tıkamasıyla ani ölümler görülebilir.

Cilt Difterisi:

Ciltte keskin sınırlı üzerleri membranlı yaralar oluşturur.

Burun Difterisi:

Süt çocuklarında görülür.Nezle şeklinde başlar.Kötü kokulu, hızla artan ve tıkanmalara neden olan gri-beyaz membranlar oluşur.Toksin salgısı yavaştır.

Korunma:

Difteri hastalığını önlemede en etkin yol aşılamadır. Bebeklere yapılan DBT karma aşısı içinde difterinin hastalık oluşturan toksininin zayıflatılmış şekli bulunur ve aşılama hastalıktan koruma sağlar. Aşılanmamış kişiler her yaşta hastalığa yakalanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.